Muž z oceli (2013)

Ďalšia hovadina pre efektofilov. Aj keď nerozumiem, ako sa im tie efekty mohli páčiť. Kulisári a kostyméri to vážne prehnali, mal som pocit, že pozerám nejaké scifi B-éčko. V rámci deja mierne zaujali niektoré pasáže z dectva, avšak akonáhle nabehli na scénu špeciálne efekty, tak som sa chytal za hlavu. Minutáž vážne prehnaná, prvýkrát v živote som zaspal v kine. A dúfam, že je len náhoda, že film produkoval aj Christopher Nolan a ten ostane naďalej zárukou kvality.

Mys hrůzy (1991)

Pamätám si, že keď som videl tento film prvý krát pred mnohými rokmi, tak ma dosť sklamal. Ono to bolo asi tým, že film pôsobí strašne staromódnym dojmom a svojim štýlom sa mi na rok svojho vzniku vôbec nehodí. Skôr som mal pocit, že pozerám film zo šesťdesiatych rokov. Keby to bolo tým, že sa film snaží napodobniť originál, tak by to vôbec nevadilo, ale ja mám skôr pocit, že problém je v tom, že Scorsese sa proste hral na Hitchcocka, ktorým ale zďaleka nie je. Musím ale uznať, že film má naozaj hustú atmosféru, De Nirovi sadla rola ako ušitá, ale diváka začne nudiť, ako všetko prežije. Každopádne, lepší dojem ako pred rokmi.

Pokoj v duši (2009)

Za posledné roky jeden z najlepších slovenských filmov. Nie že by bol taký vynikajúci, to ostatné sú strašné kktiny. Proste jeden jednoduchý uveriteľný príbeh, ktorý sa na nič nehrá. Bez tých pre slovenské filmy typických pokusov vložiť nejaké silné metafory či podobenstvá, ktorým aj tak väčšinou rozumie len režisér/ka a navyše vyznievajú neskutočne trápne. Film zo slovenského prostredia, ktorý nás v mnohom vystihol.

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Drsná kriminálka zo starej školy v štýle sedemdesiatych rokov. Filmu síce chýba akási hlavná dejová línia či zápletka, ide vlastne len o niekoľko nie až tak súvisiacich epizódiek, z ktorých niektoré ostanú neuzavreté. Väčšina tých epizódiek je ale vynikajúca a film ani na chvíľu nestráca gule.

Vysvobození (1972)

Štyria mešťania prídu zjazdiť divokú rieku než sa tá kvôli priehrade premení na obrovské jazero. Nedobytá divočina, ktorá postupne mizne pod hladinu, dotvára správnu mrazivú atmosféru, ktorá ani v tých kľudnejších pasážach úplne neutícha. Skvelý Voightov výkon, doposiaľ v žiadnom filme ma takto nedostal. Piatu hviezdičku možno pridám po ďalšom zhliadnutí.

Kurýr (2002)

Film postavený čisto iba na akčných scénach. Vypnúť mozog, spraviť popcorn a dej brať s poriadným nadhľadom.

Barry Lyndon (1975)

Pri trojhodinových filmoch čakám oveľa viac. Po vizuálnej stránke pekne podaný príbeh jedného človeka s niekoľkými silnejšími momentmi, ale pri svojej dĺžke skrátka nudí.

Olověná vesta (1987)

Zatiaľ čo pri Vesmírnej odysei som mal pocit, že každá scéna trvá 4-krát dlhšie, ako je potrebné, tu som sa nemal kedy pozrieť na hodinky. Olovená vesta je ako 2 krátke filmy idúce po sebe. Prvá trištvrte hodina je najlepší film z výcvikového tábora, aký som kedy videl, z perfektnými hereckými výkonmi a strhujúcim finále. Finále, po akom je divák už zvyknutý na titulky, aby ho mohol vstrebať. Vietnamská časť je síce možno o trošku slabšia, zato aj tak patrí v rámci filmov z Vietnamskej vojny k TOP. Jej chybou je proste len tá prvá časť.

Funny Games USA (2007)

Z filmu jasne vidieť, že Haneke je aj Rakúšan. Oni sú to proste všetko strašní úchyláci. Túto hovadinu režíruje tak chladnokrvne, že až ona samotná už chladnokrvne ani nepôsobí. Po smrti syna je správanie obetí veľmi nelogické, scény dlhé a nudné a všetky filmárske experimenty namiesto nadšenie vyvolávajú otázku WTF? To platí najmä o pretáčaní. A spraviť identický remake vlastného filmu mi príde ako pošliapanie originálu.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

z roku 2011 ma najviac dostal Drive, 2012 zatiaľ vedie The Perks of Being a Wallflower