Keoma (1976)

https://www.youtube.com/watch?v=S7VjsOgDd9M tohle je pro mě best of the best asi proto, že je to tak neučesaný a přitom vrcholně stylizovaný, to není film mistra, to je film obdivovatele všech filmových mistrů (Leone a Peckinpah jsou jen záminky), tady se citují třeba Bergmanovy Lesní jahody, a to ve chvíli, když Keoma vstoupí do svých vzpomínek tak, že vidí sám sebe a své bratry, tady se cituje bible v těch nejsilnějších momentech a samozřejmě se tu cituje esenciální freudovská otázka vztahu mezi otcem a synem, tohle je jako Casablanca westernu, kde kýč překonává a transcenduje sebe sama až k popření, a tedy podle Hegela k syntéze všeho umění...aniž ji ovšem může někdy vůbec dosáhnout, proto ten film působí současně roztříštěně i jednotně, směšně i vážně, pateticky a ironicky...sem Lyotard klade svou rozepři.

Tenkrát na Západě (1968)

ono je to takové filmové "baroko", jen se někdy místo šerosvitu použije velký detail, tady má slovo "plátno" svůj doslovný význam - možná proto není v USA tak populární. Často se uvádí jako důvod, proč je Tenkrát na západě v USA podceňovaný, pocit amerických diváků, že jim Evropané znásilnili jejich vlastní originální žánr, jenže to není samotným subžánrem, jinak by tam neměl kultovní status třeba Hodný, zlý a ošklivý. Ten důvod je podle mě právě v "barokním" přemalování topoi celého westernu (včetně toho italského), ten nepochopitelný patos v detailu, ten pomalý pohyb na hranici mezi klasickým a evropským westernem totiž vytvořil dokonale čistý hybrid;-)

Smrtící věž (1975) (TV film)

takový příspěvek k věčným otázkám o vztahu těla a mysli, mozku a vědomí, vůle a jednání: "...the glioblastoma tumor conceivably could have had an influence on Whitman's actions...could have contributed to his inability to control his emotions and actions. " Connally Commission k případu Charlese Whitmana, masového vraha s IQ 139. Z tohohle zpracování mrazí

Projekt A 2 (1987)

tak nakonec se z téhle pro mě neznámé chanovky, kterou jsem měl asi 2 roky v budíčku, vyloupla ňamka, přepychová choreografie i všudypřítomný humor, asi stejně jako většina jeho filmů v tomhle období, která sází na čistou nadsázku - tady je asi nejvíc znát jackieho celoživotní inspirace busterem keatonem.

Prokletý ostrov (2010)

takovou davovou psychózu kvůli žánrové hračce si naposledy vybavuju u Bartona Finka

Okres na severu (1981) (seriál)

hodně poučný, už je z toho cítit to marný zoufalství lidí (i tvůrců), kteří razí systém navzdory své vlastní přirozenosti a potřebám, takže výsledek už neláká ani největší idealisty, pro oportunisty zas nebylo v tom všeobecným rovnostářství tolik příležitostí, takže všem nakonec zbývala jen ta rezignace, včetně Pláteníka, když si povzdechne, že nikdo mu nikoho jinýho nedá, než ty pochybovače a lemply ... moje nejoblíbenější postava: podnikový šofér Pepíček Bláha, který v seriálu zastupuje vox populi vox dei, s ničím se nemaže, na všechno má jasnej názor a i když občas dokáže bejt radikální, pořád si udržuje žoviální nadhled ...

Hezké vstávání (2010)

Rachel nesnesitelně hyperaktivní a zjančená, ani jako záměrný komediální protiklad k rozšafnému Harrisonovi to není vtipné, tohle je prostě a jen one harrison show, a s ním naštěstí celý film víc stojí, než padá ...

Tísňová linka (2013)

Hitchcock by tenhle film musel milovat (samozrejme jen, kdyby ho sam natocil), v první polovině filmu hezká lekce z krizového managementu, v druhé polovině ukázka síly ženského instinktu a pomsty...stejne dobry jako napoprvy

Denní světlo (1996)

tak si dávám několik měsíců retro 90.let, filmy, které jsem zatím (náhodou) neviděl a jsou proslulé tím, že jsou špatné, anebo nejsou ani tak špatné, aby byly aspoň proslulé...tenhle mě fakt překvapil , sly jen markýroval, ovšem speciální efekty byly "opravdové", tu tlakovou vlnu v tunelu jsem fakt cítil.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

ja bych tu ideologickou silu zemana neprecenoval,je to dokument sve doby,takze pozdni normalizace,kdy uz ani sami strazci ideologicke cistoty nedokazali srozumitelne vysvetlit nektere dialekticke otazky dejin,typu znarodnovani,mam rad napr. scenu z dilu Bestie,kdy se Kacirkova zoufale pta Zemana,co jineho muzou delat nez utikat za hranice,kdyz jim vsechno vzali a Zeman misto nejake rafinovane indoktrinace divaka jen smirene pokyva hlavou...to je skoro podvratnej moment,kterych je tam spousty,protoze si casto scenaristi nevedeli s oficialnim vykladem rady;-)