Vetřelec ³ (1992)

tady fincher překročil svůj stín ještě dřív, než ho vrhnul, stísněné podmínky vytvářejí stísněnou a inertní atmosféru strachu ... o výsledek filmu i o konec filmu.

Drak přichází (1973)

Drak přichází je absolutní žánrový kánon mimo jakékoli kategorie hodnocení, dokonalá symbióza asijského myšlení a západního režijního knowhow, východní nekompromisnost v choreografii a vedení příběhu se prolíná s americkým blockbusterovým rukopisem ... To všechno nachází ideální ztělesnění a průnik v jediné osobě, v jediné hvězdě. Boj bez boje na moři se proměnil ve vrcholnou ukázku základního principu Jet Kune Do, které soupeře eliminuje nikoli jeho silou nebo energií, nikoli svou vlastní technikou, ale stejně jako voda zachycuje, pohltí i rozptýlí agresivitu ještě před jejím vyvřením, jednoduše, uvolněně, přirozeně ...Be water, my friend!

Desperado (1995)

Křiklavě pohyblivá estráda násilí nenuceného, kreativního aranžmá, eskamotérského střihu a polopatického scénáře bez výchovného mentorování nebo bezvýchodných vizí ... El Mariachi byl lepší, upřímnější, ale začátky a konce kariéry jsou pořád takové - napočátku záleží na všech, ke konci už na nikom - a obě polohy jsou ty nejupřímnější.

Slavnosti sněženek (1983)

o estetickém spojení lidí, věcí a přírody, z něhož se rodí energie a kouzlo každé situace, o erotickém opojení věcmi, které nemají žádný užitek kromě své vlastní existence, o zcela samoúčelném potěšení ze slov a gest, jídla, pití, pohybu, nicnedělání ... o rivalitě i symbioze světa v mikroprostoru životních zlomků jednotlivých postav, předmětů i míst. Toto intuitivní, radostné a otevřené prolnutí lidí a světa tvoří přímý protiklad primitivní spotřeby věcí, nevědomého konzumu, jednostranného monologu a jednání, je to samozřejmě idealizovaný obraz, protože v takto koncentrované podobě takový čistý protiklad nikdy a nikde neexistoval, ale každý, kdo toto cítí, si může sám v paměti sestříhat vlastní film z podobných momentů a slavit ... právě tím jsou Slavnosti jedna z nejpravdivějších idealizací, jaké jsem kdy viděl.

Taxikář (1976)

Taxikář je formou zde a duchem jinde, stejně jako hlavní hrdina.