Království nebeské (2005)

Ridley vsadil tak trošku na experimentálnost, trefa do černého řekl bych. Obrazové, kostýmní a jiné orgie zůstaly zachovány ve výtečném standardu. Obrovský most k současnému soužití muslimského a západního světa je nepřehlédnutelný a zároveň podaný poměrně vkusně. Soundtrack opět skvostný všechna čest. Musím říci, že mě to výrazně bavilo! A bavilo mě především to, co je tomu zde leckde vytýkáno vzhledem k filmu, jehož jméno tu zaznívá skoro tak často jako v jeho vlastním chlívku. Však víte. Zdá se mi, že toto dílo zůstane nepochopeno a nedoceněno protože zkrátka přišlo ve špatnou dobu a je zcela nesmyslně obecně zaškatulkováno v jakémsi b-ranku historických eposů. Lidi proboha podívejte se na ten film pořádně. // Director's cut je ještě o několik tříd výše a v podstatě se jedná téměř o jiný film. //

Rocky IV (1985)

No dobrá, ale málem jsem se pominul z toho jak byly některé scény přitažené za vlasy. Nejvíce okolo konce. Nevím jestli se tak primitvní hesla a křečovité scény dají brát vůbec s nadhledem.

Orphan (2009)

Přátelé s hororem to koketuje jen velmi symbolicky řekl bych. Má to však kvalitní atributy thrilleru a dramatu. Škoda jen, že tempo málokdy přidá na obrátkách a spíše se odbývá v rozvážnějších polohách. Tímto směrem jsou mé výtky nejvýraznější. Jinak ale zmíněnou "holčičku" budete od půlky spolehlivě nenávidět a zároveň si libovat v různých laskominách typu lámání ruky ve svěráku a podobných. Však přes veškerou kvalitu, tohle je čistý průměr.

Planeta opic (2001)

Burtona jsem poznával snad jen v záběrech na noční město opic. Jinak je tento snímek velmi netradičním v Burtonově kolekci, jeho standardních známek je tam pomálu. Co se převyprávění původního díla týká, nemám v podstatě námitek i když jsem se místy mírně nudil. Ale povýšil to velmi příjemný konec, ano takovéto konce můžu.

Výměna (2008)

Trošku nechápu proč musela mít Angelina neustále na hlavě naražený ten konzervativní klobouček. Snad aby působila více jako zodpověná a důvěryhodná máma. Škoda, že to na mě moc nepůsobilo. Dojal jsem se oproti jiným snímkům jen velmi mizivě. Perfekcionistickou práci ale Eastwoodovi upřít nelze.

Mechanik (2004)

Esteticky velmi vydařené dílo s příjemně temnou atmosférou. Bohužel, k vyjímečnosti cosi schází. Možná je to poněkud jednodušší pointa, nežli by se dalo čekat, možná také ne. Ono totiž zrovna tohle mi na tom zase tolik nevadilo. No a Christian Bale k nepoznání..skvost.

Láska a válka (1996)

Naladěn na romantickou notu, mohl jsem tento film bez problémů absorvovat. Standardní romantický patos, který mě tentokráte moc neurazil, podestřený zajímavostí v podobě osoby Ernesta Hemigwaye, ...proč ne? Sice to nepřekračuje linii vyjímečnosti ani o kousek, ale i takových filmů je potřeba. Za zmínku stojí jistě velmi obstojná hudba. No a konec, který rozhodně nelze označit za happy-end potěší vždy.

Spláchnutej (2006)

Pár povedených vtípků, pár nepovedených. K tomu jedna zrzavá sexy myš..ehhmm, no dobrá.

Nepohodlný (2005)

Nebudu již rozebírat to hlavní čím tento film je, totiž politicko-humanistickou agitkou, což je zde rozebráno v jiných komentářích již velmi hojně. Musím však upozornit na skvělou práci Fernanda Meirellese s postavami, kde vám Tessa zezačátku přijde jako nezralá a až příliš přímočará, živočišná bytost, jakoby naivně z jiného světa, aby se nakonec ukázalo jak hodně bylo vše jinak. Škoda jen, že Rachel Weisz nedostala více prostoru. Fiennes je jako Justin skvělý a jeho otevření očí a následné hledání vlastní spásy je kouzelné. Celý příběh působí velmi naléhavě a místy jistě i dojemně, ale především velice inteligentně. Fernando Meirelles zdá se disponuje velkým talentem, jeho rukopis se mi moc líbí. Zalahodila mi však i jemnocitná romantická linie, která jako tenká nit se táhne skrze celou stopáž.. Opravdu výsostně geniální záležitost.

Requiem pro panenku (1991)

Světe div se, ale i u nás kdysi mohly vzniknout filmy, které se vryjí do paměti. Většina odpadu, který se u nás točí dnes tomuhle nesahá ani po kotníky. Mohl bych tu dále plakat nad plytkostí současné filmové tvorby v ČR, ale zpět k tomuto zajímavému dílku. Povedlo se především geniálně trefit děsivou atmosféru ústavu pro "opožděné" dívky. Renč velice odvážně vykreslil charaktery vychovatelek, včetně jejich úchylek. Velmi dobře byla zahraná i postava doktora, který sice chlastá, ale zachovává si alespoň trochu lidskosti. Tenhle film je o opravdovém peklu, které může vzejít jen z našich lidských duší. V podstatě se zdá neuvěřitelné, že něco tak kvalitního vzniklo už v roce 1991, i když možná tomu porevoluční atmosféra ve společnosti trochu pomohla. Jeden z mála českých (potažmo československých) filmů, kde není ani náznak ambice být za každou cenu trapně hořce-komediálním, jako je tomu bohužel dnes. Naopak skvěle vygradovaná atmosféra beznaděje, temnoty a zoufalství. Už i kvůli tomu se podle mne jedná rozhodně o jeden z nejsilnějších porevolučních snímků, ne-li přímo nejlepší. Pomohla i výborná hudba od Ondřeje Soukupa. Doufejme, že jednou přijde doba, která nechá vzniknout podobně excelentním dílům.