Twister (1996)

Kameraman Jan de Bont potvrdil svým druhým filmem, že dokáže natočit snímek plný akce a napětí. Bohužel to byl také jeho poslední film, kde se mu něco podobného povedlo. Twister má všechno, co má správný biják mít. Skvělé herce(pošťuchování mezi Paxtonem a Hunt, magor Hoffman), v tu dobu výborné triky(dnes překonané digitální tornádo například filmem Den poté), parádní kameru(záběry na jedoucí kolony aut), létající krávy, dobrou hudbu a co já vím ještě. Spousta scén je lehce neuvěřitelných, ale já jsem s tím neměl sebemenší problém. V devadesátých letech se natočila strašná spousta podobných odlehčených filmů, dnes mi něco podobného v kinách schází...

Oko bere (2008)

Nesnaším digitál. Ano, je to pro tvůrce levné a pohodlné, ale kdo se na to má pak koukat. A v 21 to bylo obzvlášť viditelné. Ve statických scénách je to vpořádku, skoro okem nepovšimnutelné, jak se kamera rozjede nebo pohne, je konec. S tímhle jsem měl problém už u Collateralu, kde mi to také zkazilo výsledný dojem. Zkrátka celuliod je celuloid. Film začal dobře, první půlka teda byla lepší, konec pak nic moc. Je to jen průměrný snímeček se sympaťákem Jimem Sturgessem a krásnou Kate Bosworth. Kevin Spacey dle mého názoru zahrál podprůměr, tj hodně nemastný neslaný.

Obvyklí podezřelí (1995)

Z Kaysera Sozeho jde tedy opravdu strach, postava se kterou bych nechtěl mít nikdy co dočinění. Je jako stín, nedá se chytnout. Navíc, miluju tu změnu chůze na konci.

Vrána (1994)

Pětihvězdičková pecka to dle mého názoru není ani omylem, ale na dobré čtyři hvězdy to má. Alex Proyas za kamerou je opravdu skvělý a asi na tom něco bude, že Wachovští opisovali. I když oni opisují kde se dá.... Ač bylo zřejmě dost málo peněz na natáčení, snímek vypadá stylově a má atmosféru, která by se dala krájet. Jinak myslím si, že kdyby se nestala ta nehoda při natáčení, tak by se mohl Brandon Lee vyšvihnout hodně vysoko.

Hon na ponorku (1990)

Filmů z ponorkového prostředí není zrovna moc. Tenhle se může opřít o skvělého Conneryho. Jinak konec, zhruba asi poslední čtvrthodina, se mi zdál už poněkud překombinovaný. Přece jen si myslím, že takovéhle manévry dělat asi nepůjdou. Tohle byly prostě doby, kdy McTierman ještě dával a Baldwin něco znamenal.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Po vlažnějším, neříkám horším, začátku, cca 30 minut, přijde ta největší řezničina v dějinách válečného filmu. Něco jako kdybyste úvodní dvacetiminutovou scénu vylodění v Normandii roztáhli na 2 hodiny. Ridley režíruje jako kdyby mu šlo o život. Tady měl být oscar. S Čistou duší se to sice nedá moc srovnávat, protože oba filmy mají úplně jiné nároky na režii, ale já to tak vidím. Akademie zkrátka není moc nakloněna na stranu Ridleyho Scotta, to že mu nepřidělili za Amerického gangstera ani nominaci, považuji za velkou ostudu. Páni akademici mají občas trochu klapky na očích. Takže očekávám, že za několik let mu tam nad hrobem šoupnou čestného a mají ho z krku. K filmu. Líbilo se mi, že film nemá žádné hlavní postavy, sledujeme asi 30 vojáků, přičemž žádný z nich nemá víc prostoru než ostatní. Nikdo nikoho nezastiňuje. Realistické a velmi naturalistické scény překvapí, obzvláště u filmu z dílny Jerryho Bruckheimera, který se většinou zaměřuje trochu někam jinam. Jeden z nejlepších válečných filmů.

Blade 2 (2002)

Coolový wesley snipes, svěží režie guillerma del tora a naprosto drsný frajer Ron Perlman. Ten je ozdobou každého filmu, Jméno růže buď pozdraveno... :-) A taky se tu vyzkytuje hodně dobrá hláška v rodném jazyce z úst Marka Vašuta coby jednoho z upírů. Vadily mi občasné špatmé efekty a o poznání slabší druhá polovina.

Psycho (1960)

Je to už sice hodně let co jsem snímek viděl, ale na velmi dobré filmy se nezapomíná. Pamatuju si, že opravdu napjatý jsem byl jen ve třech kraťoučkých částech. Jedno je jisté, bylo to ve spše, pak si nejsem jist, ale zřejmě při prohlídce toho domu a třetí už si nepamatuju vůbec... Trochu málo na tak údajně dobrý film. Jo takový Vertigo, to je jiná káva. Je ale možné, že moje hodnocení není objektivní, a že až někdy film zkouknu znovu, se můj názor změní a Psycho přehodnotím. Teď je to průměr, možná prudím, ale je to tak... Bůh ví, jak by vypadalo hodnocení, kdyby Psycho nenatočil Hitchcock.

Dokonalá bouře (2000)

Dokonalá bouře je DOKONALÝ film v mnoha směrech. Je v něm dokonalá bouře, dokonalá kamera, podpořená dokonalými efekty, dokonalé digitální vlny nikdy nevypadaly líp. Taky dokonalý zvuk a hlavně dokonalá hudba. James Horner je špička ve svém oboru. Přesně se trefuje do obrazu a dostává film do potřebných otáček, může se vám stát, že se přistihnete, jak si okusujete nehty. Poslední dobou se ale také začíná dost vykrádat a jeden úplně stejný motiv z tohoto filmu pak použil i v nepříteli před branami. Nicméně napětí by tu bylo sotva poloviční bez Hornera. Herci jsou přesní, hlavně Clooney je uvěřitelný. Vůbec celá tahle dějová linie na Andrea Gail je zajímavá a odsýpá, bohužel jsme nuceni sledovat ještě další 2, ne už tolik zajímavé a ty příběh spíše brzdí. Tohle je asi nejzbytečnější komentář vůbec, protože všechno co píšu výše už tu někdo řekl:-D

Hard Boiled (1992)

Je to zřejmě největší akční film všech dob. Hned úvodní přestřelka nemá v dějinách filmu vůbec obdoby. Nabušená choreografie, spousty mrtvých, střílení obouruč, jízda po zábradlí a spousta dalších vychytávek. Možná je trošku škoda, že se John Woo ve svých nejlepších filmech z honkongu soustředil výhradně na přestřelky, jakožto druh akce. Ale zase to umí parádně. Film vlastně tvořen třemi takovými. Naprosto monstrózními. Příběh, který je spojuje, je v takovémto filmu poměrně nedůležitý a taky podle toho vypadá, poměrně jednoduše. Jinak závěr, kde nám Woo předkládá další a další lahůdky, je také výtečný. Nikdo by nedokázal udržet v rukách takovéto scény, aniž by se mu film úplně rozpadl. Můžeme například vidět asi 3 minutovou, možná si říkáte, že to je málo, ale vidět to, změníte názor, scénu bez jediného střihu, ve které stihnou Chow Yuen Fat a Tony Long zastřelit na 30 maníků. Když už sem zmínil herce, tak ti také byli výteční, poněvadž se tu na honkongský film téměř nepřehrává. A nechybí tu párátko ani holubice. Jo a ještě jedna věc, musíte se při sledování povznést nad tím, že hlavní hrdinové jsou zkrátka nesmrtelní.