Kulka v hlavě (1990)

John woo má sice ještě lepší filmy, ale tenhle taky stojí za to. Především má narozdíl od jiných filmů z hongkongu taky příběh. Herci klasicky silně přehrávají. Dechberoucí akce, především v tom baráku, kde si berou zlato a pak taky na konci, kde se rozehraje obrovská bitva. John Woo zřejmě bude marťan, protože není možný aby pozemská bytost zinscenovala takové choreografie přestřelek. Je to zkrátka už několikrát zmiňovaný balet. Kulky létají a oběti tančí a já mu to všechno žeru. Ale to hlavní, co se mi líbilo, byla scéna asi 40 minut po začátku, kdy Ben je na záchodech a přijde tam Luke a popraví tam jednoho vietnamce. Pouštěl sem si to desetkrát, dvacetkrát, třicetkrát. Přesně tohle mě na Woovi baví, ty dlouhé pohledy z očí do očí, ty nájezdy na obličej, to čekání co bude. A pak vytáhl zbraň. Navíc do toho hraje písnička I¨m a believer, kterou můžete znát třeba ze Shreka a ta tam sedne jak prdel na hrnec. Vadilo mi že na dvd nebyla originál kantonština, jen čeština a angličtina. Navíc je to remake Lovce Jelenů a to je film, který na mě strašně zapůsobil, asi úplně nejvíc ze všech filmů, co sem kdy viděl...

Skála (1996)

Jeden z mých hodně oblíbených filmů. Škoda, že ho dávali od doby vzniku asi 20krát v televizi a témeř pokaždé jsem ho viděl, velká škoda, že jsem ho k tomu všemu viděl ještě asi tak 30krát na starém videu a posléze tak 50krát na dvd. Dost možná, ho znám nazpaměť... ;-) Jo, a jeden z nejlepších instrumentálních elektronických soundtracků všech dob, co se týče akčního snímku určitě. Pravděpodomně je to Zimmerův vrchol.

Temný obraz (2006)

Linklater točí konverzačky a tohle vlastně jedna je, se skvělými herci a naprosto revoluční technikou. Nýbrž pořád jenom konverzačka. Když už sme u té techniky, nikdy v životě sem něco podobného neviděl, ale četl jsem, že samotné natočení tohoto filmu, bylo na tom úplně to nejjednodušší, ale zbytek byl naprostý očistec. A když vidím výsledný, opravdu dokonalý produkt, s chutí tomu uvěřím. Měl jsem problém jenom u scény, když si Reeves, Downey a Harrelson vyjedou na výlet autem a na dálnici například přejíždějí z pruhu do pruhu. Zelené popřípadě modré pozadí je až příliš vidět. Musím ještě zmínit výkon Roryho Cochranea. Jeho herecké kreace, mimika, koulení očima. Absťák v jeho podání. Je to ďábel, viditelně přehrává, ale v překleslené podobě to vůbec nevadí, ba naopak. Plus skvělá pointa na závěr.

Narozen 4. července (1989)

Opravdu silný film, opravdový velkofilm. Začíná tak pěkně, téměř pohádková atmsféra, rodiče kteří stojí za svým synem, jemu se daří. Nahlásit se dobrovolně do armády je dle mě ta největší blbost co můžou lidi udělat, co asi tak čekali...? Samosebou se tomu Cruise dovtípí a stane se z něj aktivista. Oliver Stone natočil asi nejlepší film o utrpení veteránů. To jak se k němu lidi chovají po návratu, to co zažívá Ron Kovic v Bronxu v nemocnici pro veterány je naprostá beznadějnost. Scény z ozdravovny jsou asi nejlepší, nejsilnější, vůbec z celého filmu. Takovýchto scén je tam ale víc, když příjde z hospody a hádá se svou téměř až fanaticou matkou, nebo scény z mexika, kde exceluje Dafoe... Ještě bych chtěl říci o dokonalé režii a kameře, protože ta krátká scéna z vietnamu je prostě audiovizuálně naprosto navrcholu. Něco jako ruční kamera, ale na míle vzdálená od rozklepaných záběrů z ruky, známých třeba z Bourna, skvěle evokuje zmatek a zbrklost vojáků. Krásně se na to kouká.

Uprchlík (1993)

Genialita na nejvyšším stupni. Také to bývala jedna z mých nejohranějších VHS:-) Toto bych dal jako klasický příklad thrilleru, ano, když se řekne thriller, vždycky se mi vybaví právě Uprchlík. Příběh je v naprosto lineární a téměř nijak neodbočí, přesto mě ani nachvilku nenapadlo, že bych se vůbec mohl nudit. Právě naopak. Jedna napínavá scéna střídá ještě napínavější a tak to je až do strhujícího finále. Jak Harrison Ford, tak Tommy Le Jones předvádějí v Uprchlíkovi zřejmě nejlepší výkony své herecké kariéry. Ten oscar je toho důkazem. Sam Gerard hláškuje jako o život. Teď jenom taková malá nepřesnost, nebo možná jen nepochopení z mé strany. Když FBI poslouchá záznam hovoru a zjišťují co slyší v pozadí(nadzemka), jaktože nemají také nějaký záznam, co to je vůbec za hovor, odkud Kimble volá? Je velice nepravděpodobné, že by to nevěděli odkud to je. Asi je to takhle zaujímavější...

Batman navždy (1995)

Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman, to jsou všechno moji oblíbenci. Joel Schumacher taky. Miluju jeho 8mm nebo volný pád, hráče se smrtí i telefonní budku. Ale to co tady všichni vyjmenovaní předvedli, to je strašná ostuda. To snad Schumacher nemohl myslet vážně, naprosto nechápu, proč se otočil o 180 stupňů a vydal se úplně jinou cestou, než předchozí Tim Burton? Neony? Možná tak v A.I. nebo Blade Runner to sedí, ale v Batmanovy to nemá co dělat. Pitvořící se záporáci? Pomlčím. Nudný Batman? Kilmrův problém. Můžeme být vůbec rádi, že po těchto dvou skvostech, co nám Joel Schumacher naservíroval v devadesátých letech, dal ještě někdo Nolanovy peníze na BB a TDK.

Leon (1994)

Napoprvé sem si říkal,co na tom ostatní vidí. Od té doby sem ho ale viděl asi 20krát. Serra, Arbogast, Besson a Reno v nejlepší formě. +Natalie a božský záporák

Brutální Nikita (1990)

Zřejmě se to neodehrává v realitě, je to úplně jiný svět. To sou myšlenky , které mě napadaly během sledování tohoto díla. Příběh opět přímočarý, jak je to ovšem u Bessona zvykem ale dostačující. Je tam skvělí přerod hlavní hrdinky, btw skvěle zahrané od Anne Parillaud. Serra je zkrátka génius a arbogast též. Ty syntezátory žeru. Viktor je taky hodně dobrý i když jak už sem vzpomněl na začátku, jak z jiného světa a zkrátka nemohu ani omylem uvěřit, že by někdo takový ve skutečnosti existoval. A konec mě absolutně sundal, tedy v tom dobrém slova smyslu. Střih a konec.

Vertical Limit (2000)

Pane bože, to je ale blbost. Je pravda, že film má neskutečný spád a celkem napínavé a dobře natočené akční scény, ale kde je alespoň kousek reality? To už je více REAL i můj velmi oblíbený Cliffhanger se stallonem. Btw skvělý akční film, od kterého se ani žádná realita neočekává. Ale tady je horolezectví na prvním místě a proto jsem zkrátka čekal něco jiného. Chris O'Donneĺ rozbíhající se a přeskakujíce obrovskou propast? Ve vzduchu máchá rukama a pak zabodne cepíny do ledu? Kde to sme? V Disneylandu? Naštěstí jsem i naprosto otevřen a celkem i nakloněn akčním filmův, bez logiky. Tudíž mě to až tak nevyvedlo z míry. Navíc je tu krásná Izabella Scorupco, která hrála bond girl ve Zlatém oku. A Campbell uměl akční scény snad vždycky. Hned první scéna vám myslím pořádně zvedne tep. Když padají ti horolezci a kamera je následuje a strmě za nimi letí dolů, je to celkem zážitek i pro žaludek. Má to spád, ale končí to podle mě nejhůř jak mohlo. Klidným, statickým záběrem na krajinu, a přímo před kameru dopadne tělo na zem. Nemyslím, že se tam něco takového hodí, možná tak do komedie. Zkrátka mi to trochu pokazilo zážitek

Komando (1985)

Naprosto brutální klasika, která snese srovnání snad jen s filmy z Hongkongu, jako třeba Hard Boiled. Bohužel filmařskou kvalitou je tak trochu sto let za opicema oproti nim. Scénář je naprosto chorý, odprostěn od jákekoliv nápaditosti. Akční scény nerealistické. Ale Komando má prostě Arnolda. Jeho suché hlášky, kamený obličej, prkenný projev, to všechno sem skvěle zapadá. A pak také skvělý výčet zbraní: granátomet, samopal, kulomet, vidle, trubka.... Prostě bomba. Hlavně velké finále na ostrově, kde sám zvládne asi 100 chlapů. Taky dobrý dabing a zajímavá hudba... Ale zkrátka když to neberu přivřenýma a zasněnýma očima a podívám se na to reálně, tak pouze ***. Je to spíš komedie...