Coco Chanel (2009)

Nostalgicky som si spomenula na svoj prvý elegantný chanelovský kabátik a prvé "malé čierne", čiže spoločenské elegantné šaty, ktoré má hádam každá ženská. V rámci posudzovania životopisu sa nedá CC uprieť obrovský talent a prínos pre svet módy a žien. Film to odzrkadľoval menej, než som čakala. Viac sa sústredil na jej priživovanie sa na bohatom starom milencovi, neskor mladom milencovi - mecenášovi, čo sa mi nezdalo až také dôležité ako jej schopnosť vidieť svet, módu a život žien inak.... Scénar pre mňa slabý, A. Tautou sa mi tiež nezdala taká presvedčivá. Čakala som trošku viac.

Temný rytíř (2008)

Najzaujímavejšie vo filme? Bravúrny Ledgerov výkon! Neuverila som síce správam o tom, že práve táto úloha vyšinutého ľudskosti zbaveného Jokera Ledgera natoľko psychicky vyčerpala, že musel brať lieky proti nespavosti a tými sa predávkoval a zomrel .... Ale dôležité je, že som jeho postave uverila. Doslova mi šli zimomriavky po chrbte zo ZLA, ktoré sa zlomyseľne predvádzalo a ubližovalo. Batman bol síce hlavnou postavou, ale hlavným motívom bol BOJ so ZLOM, schopnosť ľudí vzdorovať mu a ten motív som si uvedomovala viac ako hocikedy inokedy, viac ako postavu Batmana .... A to ma bavilo.

Kult hákového kříže (1998)

Brilatne spracovaný kritický pohľad na rasizmus. Tu to nebolo o sentimente - "hurá, majme sa všetci radi", tu to bolo o nenávisti, ktorá nič nerieši, práve naopak, svojou negatívnosťou nás ťahá ku ľudskému dnu. A na tom dne už nedokážeme plávať, ani dýchať, ani žiť ... Premena tvrdého neonacistu na liberála by možno bola neuveriteľná, keby ju tak uveriteľne nezahral Edward Norton. Skvelý herecký výkon!

Batman se vrací (1992)

Neviem, prečo komentujem pokračovanie, keď prvý diel komicsu ma úplne dostal. Preto, že som čakala viac ako len pokračovanie, kde mi chýbalo destilované zlo v podaní Nicholsona? Batmanov schizofrenický život bol menej záhadný ako v jednotke a už ničím neprekvapil. "Aj ja chcem takého otroka ako mal Batman! Aj ja chcem, aby ma privolávali takým lustrom ako Batmana!" želal si malý divák a ja ako veľká diváčka som si želala, aby pokračovania boli vždy aspoň také dobré ako prvé diely. Jediná prekvapivá bola mačacia žena, možno preto sa jej jedného dňa dostalo cti spin-off v podobe samostatného filmu s H. Berry, žiaľ, pripadal mi takisto ako slabé pokračovanie ... Michelle, si v tomto filme nenapodobiteľná!!!

Žába k zulíbání (2002)

Kde sa berú tie hrozné scénare k romantickým komédiam? Romantika asi nevie byť zábavná. Tuná to zachraňoval fantastický Rob Schneider. Scéna, keď sa učil ako žena v mužskom tele čúrať na pánskom WC ma parádne pobavila. Radu prevádzkára si budem pamätať: "Keď ho po močení potrasiete viac ako dvakrát, už sa s ním hráte." Možno sa mi to raz zíde. Čáry-máry fuk do iného tela.

Stará puška (1975)

Muž, ktorému zavraždia dve najbližšie bytosti, sa chce pomstiť. Úspešnosť odplaty je predurčená využitím znalosti domáceho prostredia a hlbokým ľudským zúfalstvom.

Těžce zamilován (2001)

Najprv ma zaujala myšlienka filmu, že vnútorná krása je dôležitejšia. Jupíííí, tešila som sa na film a nasledovalo sklamanie. Svet predsa zďaleka nie je takýto rozprávkový - že škaredé ženy sú anjeli a krásavice bezcitné hlupane, ani všetci telesne postihnutí nie sú dobráci. Tento film to tak zjednodušil, až mi pripadal ako nástroj prevencie pre deti v základných školách pred prípadnými pubertálnymi komplexami menejcennosti. Človek sa predsa nemusí vyžrať na slona, aby dokázal rozvíjať svoju osobnosť. A tiež nemusí ísť zachraňovať hladujúce deti v treťom svete, aby niečo znamenal. Dej ma sklamal. Super herecký výkon Jacka Blacka však prihral filmu dve hviezdy.

Dokonalá partie (2005)

Blahorečím fotkám, ktoré majú milostný pomer s realitou. Pretože takto som si klikla na profil Dermota Mulroneya, ktorý bol v tomto filme za úžasného svalnatého (mal na tele menej než 10 percent tuku, waw) čiernovlasého hladko oholeného fešáka s výtržníckou jazvičkou nad hornou perou ... a bum - objavil sa takmer plešivejúci chlapík s hnusnými ovisnutými fúzami a čaro Vianoc bolo fuč. A teraz vážne - komédia? Nie, pokiaľ nemáte vysoké nároky na humor. Romatika? Áno, pokiaľ máte vysoké nároky na všetko romantické hraničiace s gýčovitosťou, čo v prípade romantiky vždy hrozí. Proste, babenky, pre vás je tento fílm, nečakajte nič intelektuálne, nič humorné, len útok na Vaše sny a budete vcelku spokojné. Ja som bola.

Oběti války (1989)

Zaujímavý pohľad na vojnu. To, že ide o skutočnú udalosť, ma nejako neopvlyvňovalo, aby som híkala nad dejom a tiež znásilnenie nevinnej ženičky ma takisto neovplyvnilo, aby som opovrhovala celým svetom mužov a ich cínovými vojačikmi a hrou na vojnu. Skor ma prekvapila tá premena ľudí vo vojnových podmienkach na zvlášne monštrá behajúce s kovovými predmetmi v rukách a hrajúcimi sa na Bohov strácajúc pritom posledné zvyšky súcitu k ľudskej bytosti ....Vojna je chlieb náš každodenný a my pri jeho jedení hladujeme ....

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Komenár píšem pár hodín po hodnotení. Prečo? Musela som sa ubezpečiť, že to nenapíšem príliš ovplyvnená neuveriteľným prejavom Al Pacina na súde v závere filmu. Jeho prejav je geniálnym hereckým výkonom, kedy sa divák snaží podozrievať herca, že on toto nehrá, lebo toto musel herec zažiť, keďže to prežíva tak, že sa mu dá stopercentne veriť. Už sa nedá len tak vypnúť film a povedať si - bol to LEN film. TOTO je už o prežívaní REALITY. Áno, áno, súhlasím s ostatnými nadšencami. TOTO je dokonale UMENIE.