• Pohádka

Jón Oddur & Jón Bjarni (1983)

Docela legrační film pro děti, podle na Islandu známé knihy od Guðrún Helgadóttir. Dějovou linii tvoří příhody bráchů -dvojčat, ale příhody jsou docela nezávislé. Hudba: Egill Ólafsson, režie Þráinn Bertelsson Film má dost výpovědní hodnotu, dost je tam vidět z Reykjavíku i jiných oblastí, jak vypadaly před 30ti lety. Také standard islandské rodiny, kdy i když kluci provedli nějakou šílenost, rodiče to s nimi vyřešili po dobrém. A rozhodně to nebyli hajzlíci. :-)

Dagvaktin (2008) (seriál)

Oproti první sérii Næturvaktin mi to přijde slabší. Sice je zajímavá změna prostředí, šéfová je taky skvělá, ale ono je to pořád stejný druh humoru, a už se tomu prostě nemůžu smát jako v první sérii. (hodnoceno po třech dílech, tak uvidíme, zda se to změní.)

Rozbouřené vody (2008)

Film se zajímavým tématem a super hudbou. Dost mě ale nudily ty opakující se pasáže a dlouhé pohledy, které byly trochu zbytečné. Pohled obou stran je dost zajímavý, ale mohl být trochu kratší. Škoda, protože jinak bych se asi místy nenudila.

Auga fyrir auga (2008)

Tento film je zajímavý především tím, že ho natočil 14-letý kluk, Árni Beinteinn Árnason, který si tam sám zahrál dvojroli. Padoucha, a hodného kluka. Jinak je film hondě naivní a oba charaktery jsou dost ploché. Kdyby to natočil někdo starší, asi by to ani nestálo za zmínku. Árni také možná trochu přehrává, ale uvidíme, co z něj bude. Jako herec si ještě zahrál roli ducha, ve snímku Duggholufólkið (země ledních medvědů), kde na můj vkus také trošku přehrával.

Jóhannes (2009)

Výborná komedie na odereagování. Několikrát jsem se smála. Sice scény byly předvídatelné, ale vůbec mi to nevadilo.

Jízdenka do Korsoru (2008)

Smála jsem se skoro pořád. Hlavně ta ředitelka "Islanďanka" se povedla, to zas Dánové ukázali, co si myslí.

Poslední farma (2004)

Konec je fakt super, začátek nudí. Ale bylo to trochu předvídatelné.

Temné lesy (2003)

To tohle bylo hodně divné. Hodně nelogické, a na konci tam chybělo něco víc k vysvětlení. Strašidelné to zas tolik nebylo, to jsem se víc bála u Harryho Pottera. :-) Jinak tedy už jako děti jsme se učili, že ve tmě svítit baterkou v lese je blbost, zvlášť, když chceme, aby nás nikdo neviděl. A svítit si, když vím, že tam je vrah, to si říká přímo o zásah. Dvě hvězdičky za lesy a za herce.

Oddělené světy (2008)

Příjemný film, který na mě zapůsobil. Rodinné vztahy ovlivněny sektou byly zahrány opravdu skvěle. Hlavně z mladší sestry úplně mrazilo.