Lítám v tom (2009)

Čím více se na něco člověk těší, tím větší je poté zklamání, když to nenaplní jeho představy. A člověk se na Up in the Air nemohl netěšit. Šest nominací na Oscara, cena za nejlepší scénář a pět neproměněných nominací na BAFTA Awards, stejná bilance na Zlatých Glóbech, mnoho ocenění z dalších předávání cen a festivalů, George Clooney v hlavní roli a nadšené reakce odborníků i laické veřejnosti. Takový výčet nenechá v klidu snad žádného filmového fanouška. První půlhodina mě naprosto fascinovala. Živé, chytře napsané dialogy, inteligentní humor a obrovský magnetismus hlavní postavy. Sice mi přišlo, že Reitman trochu vykrádá sám sebe (na podobných pilířích stála i jeho celovečerní prvotina Thank You for Smoking), ale ten koncept funguje dokonale, takže proč ne? Problém Up in the Air je v tom, že v průběhu filmu se nezmění vůbec nic. Když si někde čtete nástin příběhu tohoto filmu, dozvíte se, že George Clooney vyhazuje lidi z práce, létá po USA a jeho jediným cílem je nastřádat určitý počet nalétaných mil se společností American Airlines, ale do života mu vstoupí ambiciozní, mladá kolegyně. U většiny snímků by to znamenalo, že takových bude prvních patnáct minut a zbytek vám zůstává utajen, abyste nepřišli o kouzlo překvapení, jak to celé dopadne. Ne tak u Up in the Air. Tento jednoduchý popis je opravdu téměř vše, kolem čeho se příběh točí. Zápletka, která vydrží tak na brilantních 30 minut, ale na celovečerní film je to neuvěřitelně málo. Vatu uprostřed filmu nezachrání vynikající Clooney, který v podstatě nesleze z obrazovky, ani nesympatická, přesto přesvědčivá, Vera Farmiga. Herci odvedli celkově slušnou práci, nikdo není vyloženě strašný a většina zúčastněných se za svůj výkon rozhodně nemusí stydět. Největší problém je, jak jsem již naznačil dříve, ve scénáři. Je paradoxní, že zrovna za něj dostal snímek ta nejprestižnější ocenění. Přišlo mi, že scénáristé vyčerpali všechny dobrá nápady během první poloviny filmu a ta druhá už jen tak nějak dobíhala setrvačností. To naprosto znemožní divákovi udržet pozornost a zachytávat všechny hluboké myšlenky, které se na něj valí. Up in the Air je rozhodně kvalitní film a kdyby skončil dříve, neváhal bych a dal bych plný počet hvězdiček. Bohužel ale tempo ke konci zvolnilo na můj vkus až moc. Je trochu škoda, že Reitmanovi po dvou vynikajících snímcích trochu dochází dech a začíná se opakovat.

Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Holmes, jak nám ho ukazuje Guy Ritchie je jiný, než Sherlock, jak si ho asi představujete vy. Stárnoucího detektiva ve směšném klobouku, který věčně hraje na housle, poučuje svého přitroublého kolegu Watsona a občas jen tak mimochodem vyřeší nějaký zapeklitý případ, vystřídal podivínský samotář, který nemá problém skolit pěstmi dvoumetrového hromotluka a ještě si celý průběh souboje předem přehraje v hlavě s tím, kolik protivníkovi zlomí žeber. Správně, Sherlock Holmes se už neomezuje na pouhé pohupování v křesle a pronášení mouder, když zrovna netahá ze své slavné lulky. Neznamená to ovšem, že by vás Sherlock v tomto filmu spíše než intelektem ohromoval vypracovanými bicepsy. Stále má neuvěřitelný pozorovací talent a z nejmenších detailů dokáže vyvodit nečekané závěry. Jen už nemá problém přerazit někomu nos, když je to nutné. Ze začátku jsem se toho celkem obával, hlavně když hned v první scéně si Holmes s Watsonem probili cestu přesilou ve stylu, za který by se nemuseli stydět ani Batman a Robin, časem jsem si ale tak nějak zvykl. K dopadení padoucha jako je lord Blackwood prostě člověk sem tam nějakou tu ránu rozdat musí. A že Robert Downey Jr. s rozdáváním ran nemá vůbec žádný problém, ukázal už ve vynikajícím Iron Manovi. Pro nového Sherlocka je Downey ideálním představitelem. Je silný, vtipný, trochu roztěkaný a hlavně velmi charismatický. Na jeho místě si nedokážu představit snad nikoho jiného. Ritchie ostatně ukazuje, že na obsazování rolí ve svých filmech má šťastnou ruku už dlouhou dobu. Kdo si vzpomíná na Brada Pitta ve Snatch, ví o čem mluvím. I v Sherlockovi se výběr vydařil, a to nejen v případě Downeyho. Role Watsona je sice celkem nevýrazná, ale Jude Law se jí zhostil se ctí, Rachel McAdams svou postavu Irene zvládla také velmi dobře a Mark Strong jako záporňák Blackwood exceluje. Takto démonický výraz nemá snad ani ďábel sám. Guy Ritchie zkrátka ukázal, že pořád patří mezi nejlepší režiséry dneška. Dal Holmesovi novou tvář, která mu zatraceně sedne, a vyslal ho do ulic pošmourného Londýna řešit případ plný tajemna. A diváci z kina odcházejí nadšení, ačkoliv to, co viděli na plátně se s největší pravděpodobností neshodovalo s jejich očekáváním. Sherlock Holmes je zkrátka vynikajícím koktejlem akce a humoru. A to já rád.

Tobruk (2008)

Nějak nechápu sdělení tohoto filmu. Všem je asi jasné, že v české produkci nikdy nevznikne válečný snímek, který by byl postaven pouze na efektech, na to zkrátka nejsou peníze. Podle toho, jak byl film prezentován, i podle hodnocení zde na csfd jsem ale čekal, že film je poctou českým válečným veteránům. Pak ovšem nechápu, proč jsou zde čeští vojáci prezentování jako parta zbabělých dezertérů, kteří okrádají své padlé spolubojovníky o šperky. Ano, válka taková je, ale do snímku, který by v nás měl vzbudit hrdost, že i Češi pomáhali vyhrát válku, takové věci podle mě nepatří.

Deník nymfomanky (2008)

Prvních 40 minut bylo na úrovni erotických filmů vysílaných na TV nova, druhá půlka filmu byla na můj vkus až příliš ubrečená a hrající na city. Hlavní hrdinka není ani hezká, ani sympatická. I podle komentářů tady to ale vypadá, že slečny film vnímají trochu jinak a většinou se jim líbí. U tohoto filmu asi každý musí posoudit sám a nemůže se spoléhat na názor někoho jiného..

Avatar (2009)

Vizuálně dokonalý, příběhově jednoduchý snímek. To ovšem vůbec není na škodu. Copak nemáte někdy náladu na film bez hlubších myšlenek a chcete se jen dívat, jak se pohybují krásně barevné postavy a vše je prostě nádherné? Cameronovi se povedl vytvořit pohádkový svět, do kterého by si čas od času chtěl odskočit asi každý. I po těch 162 minutách mi bylo líto, že film končí a musím se vydat do našeho šedého světa. Toto je filmová revoluce podobného rázu, jako byl kdysi Matrix. Jen se bojím té záplavy napodobenin, která bezesporu přijde..

Spiknutí: Echelon (2009)

První půlhodina vás zaručeně vtáhne do děje a budete se těšit na rozuzlení, co se to vlastně děje. Ale poté film hodně ztrácí tempo, dialogy jsou špatně napsané a herecké výkony nic moc. Automobilovou honičku jsem odzíval a ani konec mě nedonutil nějak zbystřit. Ale jako oddechový film - proč ne?

Gamer (2009)

Film nabitý akcí, krví a drsnými hláškami. Ale ani vynikající výkon Michaela C. Halla z Gamera neudělá čtyřhvězdičkový film. Průměr.

Hanebný pancharti (2009)

V Bastardech je všechno, čím je Tarantino známý. Vynikající dialogy, brutalita, kvalitně vystavěný příběh a zvrácený smysl pro humor. Potřebujete ještě něco?

500 dní se Summer (2009)

Velmi příjemná komedie s mnoha vynikajícími nápady, odkazy na známé filmy světové kinematografie a velkou dávkou vtipu. Navíc v hlavních rolích se objevuje sympatičtí Joseph Gordon - Levitt a Zooey Deschanel. Debut se Marcu Webbovi jednoznačně povedl.

Zábavný park (2009)

Průměrná teen komedie, která ani neurazí ani nenadchne. Zpříjemní vám jedno odpoledne a poté na ni můžete s klidným srdcem zapomenout.