Vyproštění 2 (2023)

„Tvoju smrť si vychutnám.“ – „Postav sa do fronty.“  Od minula sme sa posunuli. Scenáristicky do ešte väčšieho pekla, ale to mi nevadilo. Pretože tvorcovia posunuli aj latku akčných scén. Našťastie o level vyššie. Ak som pri predchádzajúcej časti chrochtal nad 11-minútovou akčnou scénou, ktorá vyzerala ako natočená na jeden záber, tak tu mi takmer všetky akčné scény pripadali ako natočené na jeden záber. Ale zatiaľ čo pri iných filmoch, ktoré sa snažia kopírovať tento štýl, mi to lezie na nervy, tu som si one-shot užíval plnými dúškami. Ako som už spomínal v komentári k nejakému inému filmu, je to zásluha hlavne režiséra Sama Hargravea, ktorý má cit pre akciu a rovnako citlivo dokáže pracovať aj s CGI efektmi. Aby som to zhrnul, Extraction 2 by som mohol vytknúť veľa vecí, a pochopím ľudí, ktorí tomuto filmu dajú jednu i päť hviezdičiek, ale moje akčné chúťky boli tentoraz uspokojené na maximum. Chris Hemsworth (pred pár rokmi by som neveril, že to poviem) stále super, taký novodobý Rambo. Teším sa na trojku. P.S.: Paul Walker vo FF7 povedal, že autá nelietajú. Pre tento film to ale neplatí. 70 %

Kontakt (1997)

„Ukázalo sa, že na iných planétach existuje život. Človeče, toto asi naozaj zmení súťaž Miss Universe.“ Sorry, ale len preto, že režíroval Zemeckis, nebudem rozdávať hviedzičky zadarmo. Najväčší problém Kontaktu je, že sa tvári smrteľne vážne... a pritom je to bejkovina porovnateľná s Dňom nezávsilosti. 25 %

Král Tulsy (2022) (seriál)

„Chcete ma obviniť z toho, že ma takmer zastrelili? Pretože si nemyslím, že je to zločin. A to dokonca ani v Oklahome.“ Kvalitný mafiánsky seriál? Rádoby. Kým začiatok (prvá tretina) bol super, s nástupom "brutálne nebezpečného" motorkárskeho gangu na scénu to už išlo dole vodou. Akoby po tretej časti vymenili scenáristov a tí sa predbiehali v tom, kto vymyslí väčšiu kokotinu. Iba a jedine Sly to celé drží pohromade (hlavne kvôli nemu je moje hodnotenie zhovievavé) a je naňom doslova vidieť, že si svoju rolu užíva. Páčili sa mi vtipné vsuvky (semafor na prechode pre chodcov; fotenie sa na vodičák; posilovňa), no tie pre zmenu boli v kontraste s tými brutálnymi, kde Sly v jednej chvíli pôsobiaci ako slušne vychovaný mentorujúci dedko, sa zmení na vraždiace monštrum, ktoré holými rukami narobí z mafiánskeho klubu krvavé jatky. Takže úprimne, neviem či budem mať o rok chuť pozrieť si aj druhú sériu. 60 %

Město patří nám (2022) (seriál)

Horšie natočiť film, teda minisériu, čo sa formy týka, sa už hádam ani nedá. Po druhej časti som to definitívne vzdal. 30 %

Přímý kontakt (2009) odpad!

Ako vidím, pre Lundgrenových skalných fanúšikov je toto splnený, mokrý sen. Holt, keď raz veľký blondín nastavil latku príliš nízko, preskočiť ju nie je až taký problém. Ale mne rozhodne nestačí iba to, že sa tam stále niečo deje, aby Dolph s pipinou mohli pobehovať z miesta na miesto. Som ochotný v akčných filmoch tolerovať istý stupeň "blbosti", ale Priamy kontakt je už na mňa trochu silné kafe. 5 %

Kiler (1997)

Kilera som videl naposledy pred vyše dvadsiatimi rokmi, takže ťažko objektívne hodnotiť. Vtedy sa mi, ako 12-13 ročnému chalanovi film celkom páčil. A verím, že aspoň na ten trojhviezdičkový priemer by to vytiahol aj dnes.

Predátor: Kořist (2022)

„Máme ho!“ – „Nie, on má nás.“ So sériou Predátor to ide od piatich k desiatim. Keď som v komentári k Evolúcii písal, že takýto reboot si nezaslúžil, o tomto indiánsko-feministickom reamkeu, sequeli, prequeli alebo čo to vlastne je, to platí dvojnásobne. Teda, aby som bol presnejší, nevadí mi, že hlavnou hrdinkou je žena, vadí mi, že dostala tvár brutálne nesympatickej kravy Amber Midthunder, ktorá bola doteraz protivná v každom filme, v ktorom sa čo i len mihla. Kde sú tie časy, keď mi Linda Hamilton v druhom Terminátorovi svojím zjavom naháňala väčší strach, než sám veľký Arnold. Vlastne, ešte aj 60 ročnej Linde by táto action heroin sadla ďaleko viac, než tej protivnej pipke. Takže vo výsledku jediným plusom nového Predátora sú pre mňa iba scény, v ktorých Predátor loví svoje (hlavne ľudské) koriste. 40 %

V měsíčním světle (2019)

„Nie si jediná, kto sa snaží zmeniť minulosť.“ Celkom solídne sci-fi o cestovaní v čase, o ktorom vlastne do polovice ani netušíte, že je to sci-fi o cestovaní v čase. Záver je pomerne šokujúci. Píšem pomerne, pretože pre tých, čo videli Predestination, to šokujúce asi nebude. Ale aj tak, neľutujem, že som si In the Shadow of the Moon pozrel. Ak by záverečná tretina bola trochu vyšperkovanejšia, nie len „odbitá“ slovným opisom toho, prečo hlavná (ne)záporáčka koná tak ako koná, určite by som nemal problém prihodiť aj štvrtý vpich, ehm, teda hviezdičku. 65 %

3:10 Vlak do Yumy (2007)

„Byron si povedal, že Ježišovi nebude vadiť, ak pozabíja zopár žien a detí. Ježiš asi nemá rád Apačov.“ V podstate súhlasím s Lacim. Croweova postava koná príliš nelogicky nato, aby tento kvalitne natočený western mohol byť aj nadpriemerným filmom. 60 %

Legenda jménem Lamborghini (2022)

Presne takto by nemal vyzerať životopisný film. Podfinancovaný, nudný, s jalovým hlavným predstaviteľom, ktorý sa do svojej role vôbec nehodí. 25 %