• Western

Manželé z roku II (1971)

Jeden z nejlepších "belmondů" vůbec. Tak jako Francouzi úspěšně zatáhli legraci do období druhé světové války, tak si dovedli udělat srandu i ze své Velké revoluce. Film má výborně vystavěný scénář, není to extra řehtačka, scény jsou ale výborně vypointované, humor je spíše jemný, vše do sebe krásně zapadá a navíc to vypadá, že to bylo hercům šito na tělo. Je radost se na to dívat.

Culpepperovi hoši (1972)

Je to taková realistická road movie s kravami. Špinavý western zalidněný nevzhlednými neotesanými honáky a jim se do cesty stavějícími podobně vypadajícími protivníky. Tedy film z jiné škatulky, než jsou westerny s pečlivě oholeným, slušivě oblečeným a navoněným Johnem Waynem (Johne, promiň, nemyslím to špatně). Mohu říct, že se mi to líbilo a celou dobu jsem si říkal, že to budou pěkné čtyři hvězdičky. Ale pokazil to konec, kdy se část kovbojů nechala nesmyslně teatrálně zastřelit jen proto, aby to pasovalo do scénáře. Ta scéna mi vzala náladu. Je to ale dobrý western, který by milovník žánru měl vidět. 70%

Profesionál 2: Samotář (1987)

Nikdy jsem ten film neměl rád, protože nemám rád násilí, nelíbí se mi tihle drsní policajti a vůbec jakákoliv "zbytečná krutost", jak říkají Coenové. Kdyby tu nehrál Belmondo, dal bych možná jen dvě hvězdy.

Hrabě Monte Cristo (2002)

Volná adaptace Dumasovy předlohy. Já uznávám, že filmaři mají právo s literární předlohou naložit volněji, nemusí natočit otrocký přepis, ale výsledkem by neměla být takováto vulgární a plytká adaptace. Veškeré montecristovské kouzlo se někam vytratilo a zůstal zcela obyčejný film o pomstě zahraný průměrnými herci bez charismatu, kterým by měl oplývat alespoň titulní hrdina.

Muži v offsidu (2010) (divadelní záznam)

Geniálně vyřešená scéna, hodně dobrých nápadů, herci dobře hrají i zpívají, ale ... moc dlouhé. Možná v divadle ne, ale v televizi ano.

Cheyennský klub (1970)

Cheyenský společenský klub je westernová společenská komedie. Staromódně pikantní, decentně úsměvná, příjemná a velmi pohodová podívaná, v níž, aby bylo učiněno zadost žánru, dojde i na střílení. Jsem přesvědčen, že Henry Fonda a James Stewart, takto klasici žánru, si natáčení museli pěkně užít. Z filmu přímo sálá dobrá nálada, dialogy jsou pěkně napsané a jsou nenápadně prošpikovány velmi povedenými vtipy. Vřele doporučuji všem milovníkům starého dobrého Divokého západu. Na slova starého dobrého je ovšem třeba položit zvláštní důraz.

Jak si zasloužit princeznu (1994)

Svým příběhem je to pěkná pohádka, samotnou realizací, a to po všech stránkách (scénář, herecké výkony, režie...) je to špatná pohádka. Kdyby to tak trestuhodně neodbyli, mohl to být velmi povedený kousek. Vždy, když se na pohádku dívám, lituji této zmarněné příležitosti.

Májové hvězdy (1959)

Možná s hodnocením trochu přestřeluju, protože film má své mouchy (zejména trochu vlažné tempo, nebo figura, kterou hraje Miloš Nedbal. Tomu lze těžko věřit, že se vrací po pěti letech z koncentráku, leda že by tam dělal kápa). Ale jinak je to velmi příjemný lidský film s řadou roztomilých scén. Rozhodně je to svým způsobem zjevení mezi "válečnými" filmy.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Po skončení filmu jsem pocítil výraznou úlevu, že už to mám za sebou. Bylo to úmorně dlouhé a nevzrušivé. Film nemá čím zaujmout. První díl série, který si vystačí sám a nepotřebuje pokračování, je s velkým přehledem nejlepší. Pak je to sešup. Poslední díl je patrně nejslabší. Nějak se to těm seveřanům tentokrát nepovedlo.

Billy Bathgate (1991)

Nevím, jaké to je jako adaptace, protože předlohu jsem nečetl, ale jako film se mi to líbilo. Srovnávat to se známými mafiánskými filmy není úplně možné, tady se na konec jednoho mafiána díváme z jiného úhlu a jinýma očima, než jsme zvyklí. A hlavní hrdina není mafián, ale dospívající, nebo čerstvě dospělý kluk, co si říká Billy Bathgate.