• Western

Old Shatterhand (1964)

Old Shatterhand je vážnější než ostatní mayovky svým provedením, vážněji k němu také přistoupil realizační štáb. Není to laciná rychlokvaška, jako bohužel jsou některé další mayovky. Máme co dělat s v rámci mayovek skutečně velkolepou podívanou.

Rodáci (1988) (seriál)

Ten seriál je především úmorně dlouhý a nezáživný. Když k němu přidáte nesympatického hlavního hrdinu, je pochopitelné, že většina lidí to už dnes není schopna dokoukat. Já jsem se překonal a poctivě jsem zhlédl všechny díly. Byla to fuška. Ale aspoň mohu hodnotit s čistým svědomím. Není to tedy jednoduchá komunistická propaganda. Ano, vyznívá to ve prospěch jedné strany, ale co chcete, když se jedná o dějiny viděné očima komunisty. Autor literární předlohy to napsal tak, jak to viděl, jak to tenkrát prožíval. A ve své době nebyl určitě sám, kdo takto dobové dění vnímal. I když posléze mnozí vystřízlivěli. A myslím, že musela vystřízlivět i dlouhá řada postav ze seriálu, protože představy mnoha z nich o budoucnosti, zejména těch sympatizujících s komunisty, byly hodně naivní. Myslím, že vnímavý divák si to dokáže přebrat. Je tu mnoho postav a situací, které jsou podány velmi věrohodně a uvěřitelně. Darebáci i poctivci byli v každé politické straně. Problém je v tom, že nekomunisté jsou tu takřka vždy nahlíženi jako ti horší a jejich jediné štěstí nakonec je, že prozřou a přidají se na tu správnou stranu, tedy ke komunistům. Tady nejhůře dopadl krejčí Vitásek. Tuhle postavu jsem autorům nevěřil. Na druhé straně je tu třeba zásadový profesor Povýšil, který se nedal. Seriál je to spíše nepovedený, dnes už je hodně pasé, ale jsem rád, že jsem ho mohl znovu vidět a udělat si o něm relevantní obrázek. Z většiny zdejších komentářů bych si ho neudělal.

Borisek, malý seržant (1975)

Já vím, že komentovat tento film je velmi nevděčná věc. Blbci, kteří každý film, který vznikl v SSSR, a priori považují za komunistickou propagandu, si budou dál stát na svém, aniž to třeba vůbec viděli, a normální divák si udělá úsudek sám. Přesto podpořím druhý tábor. Tento film nenabízí politiku, ale obyčejný lidský příběh, byť v možná trochu přehnaně patetickém hereckém projevu hlavního hrdiny. 50%

Shalako (1968)

Shalako je velmi dobrý western, který má v některých scénách našlápnuto i k nejvyššímu hodnocení. Na druhé straně jsou tu ale momenty, kdy najednou nevíme, zda nesledujeme mayovku - viz závěr. Což nejde úplně dohromady. Ale v podstatě je to jen vada na kráse.

Kněžna de Cléves (1961)

Tento film tak trochu klame svým očekáváním, ale už to, že Jean Marais tu nehraje prvního milovníka, nás může varovat. Není to další z řady historicko romantických filmů á la Hrbáč, je to adaptace románu ze 17. století. A tehdy se přece jen psalo trochu jinak, než dnes. A i čtenáři byli jiní. Film vyžaduje velmi vstřícného diváka, pro většinu to bude nuda.

Ned Kelly (2003)

Dle mého velmi povedený film, kterýsi nezaslouží zdejší nízké hodnocení. Dobrý scénář, pěkná kamera, uměřené herecké výkony, zajímavé prostředí, ve kterém se to celé odehrává. Uchovám si pěknou vzpomínku.

Lidice (2011)

Jsou to zasloužené čtyři hvězdy, je to film, který si skutečně můžeme dát za rámeček, v tom dobrém smyslu. Ale mám pocit, že scénáři filmu neprospělo, když se na jeho přípravě vystřídali režiséři. Ne že by to bylo do očí bijící, ale měl jsem dojem, že to mohlo být lepší. Zejména mi tam chybělo zdůvodnění, proč vlastně musely být Lidice vypáleny a srovnány se zemí. Tady stačilo, aby nějaký nacistický pohlavár řekl jedinou větu, že potřebuje nějaký exemplární akt, a bylo to. Myslím, že za to může přepisování scénáře. A přitom ta věta je klíčová.

Proud času (2003)

Má to dobré tempo, dobrou zápletku, a nakonec i dobrou pointu. Jen nevím, jestli to už není příliš překombinované. Ale já to v těchto případech víceméně neřeším. Nepustil jsem si žádné umění, ale čistě oddychový film a jde o to, jestli mě to baví. O nic víc.

Šedý orel (1977)

Pointa je stejně tak pikantní jako málo uvěřitelná. Ale kdo má rád westerny, nebude považovat čas strávený při sledování tohoto filmu za ztracený.

Kit a spol. (1974)

Není to samozřejmě žádný kinematografický zázrak, ale je to rozhodně velmi příjemná pohodová podívaná, podobně jako knižní předloha je velmi příjemné pohodové čtení. Není dobré soudruhy z NDR úplně podceňovat. Tohle je na svou dobu velmi povedený "dobrodružný" odpolední film. Soudě dle dabingu, musel se už v sedmdesátých letech prohnat našimi kiny a pak snad i televizí. Mně zůstal utajen. O to raději jsem si ho teď užil.