• Western

Bílá velryba (1956)

Výborný film se strhujícím závěrem. Ovšem vznáším kacířskou otázku: Byl Gregory Peck skutečně dobrou volbou pro roli kapitána Achaba? Já jsem o tom celou dobu pochyboval. Snažil se co mohl, to uznávám, ale myslím si, že to nebyla role pro něho. Chtělo to někoho staršího a démoničtějšího.

Volání divočiny (1997) (TV film)

Děkuji Kanaďanům. Tohle je skutečně Volání divočiny. Tohle je skutečně Jack London. Věrná adaptace mé oblíbené knížky, v níž hlavním hrdinou je skutečně pes. Jelikož se jedná o mou srdeční záležitost, neváhám sáhnout po nejvyšším hodnocení.

Petrolejový princ (1965)

Solidně vystavěný příběh. Problém je ovšem v tom, že je to pořád dokola. Padouch, který chce poštvat indiány proti bílým, přičemž nejlepší bude zabít syna indiánského náčelníka. To samé je v Old Surehandovi. Ale co s tím? Ty filmy vznikaly takřka zároveň. Komu připsat prvenství a originalitu a koho odmítnout jako plagiátora? 70%

Neznámý (2011)

Parádní thriler s výborně načasovanými zvraty. Divák je zpočátku naladěn na thriller staromódního střihu, ale postupem času se ve zkracujících intervalech do takto pojatého příběhu dostávají moderní prvky. Má to výborný spád, ani chvilku jsem se nenudil a v závěru jsem ocenil originální zápletku. Jen jsem byl trochu na rozpacích, komu jsem to vlastně celou dobu držel palce.

Indiánský bojovník (1955)

Přidávám se k těm, kterým to trochu připomíná mayovky. I když to musíme brát v opačném pořadí.

Bílá paní (1965)

Nejostřejší protirežimní satira, jaká u nás byla natočena. Je s podivem, že film mohl být promítán už v roce 1965. Výborná legrace, ovšem obávám se, že hlavně pro ty, co režim zažili. Těm mladším může být řada scén už nepochopitelná. Musím zmínit i perfektní herecké obsazení a výkony Rudolfa Hrušínského, Miloše Kopeckého a Vlastimila Brodského. Jakož i dalších.

Old Surehand (1965)

Zástupce té slabší skupiny mayovek, kde to navíc díky malému prostoru svým charismatem nedokáže zachránit ani Vinnetou. Zato stačil Surehanda poslat do pasti, kterou mu připravil jeho úhlavní nepřítel Generál. Takových potměšilostí nabízí tento film víc. Říkal jsem si zlatá Apanači.

Čingischán (1965)

Co se týká nějaké historické věrohodnosti, je to dost mimo mísu. Takže zbývá hodnotit film jako romanticko dobrodružnou podívanou, a tady to také není zrovna výhra. Navíc divák znalý mayovek se zasměje, když vidí stejné exteriéry jako ve Vinnetouovi a když si na místě apačského puebla nad Pecosem stavějí svůj tábor Mongolové představovaní evropskými herci.

Rukojmí v Bella Vista (1979)

Tento film se velmi těžko hodnotí. Pokud si odmyslíme kontext, že je to díl ze seriálu o majoru Zemanovi, který přece jen není úplně košer, lze to vnímat jako na svou dobu povedený dobrodružný film. Ubližuje mu hlavně ta pitomost se sabotáží na lodi, která má poškodit dobré jméno výrobků ze "socialistického Československa". Jinak nacisté v Jižní Americe, to je téma frekventované i v "západní" kinematografii, to bych viděl jako v pořádku. Takže zaujatý divák to odsoudí už při úvodních titulcích, divák bez ideologických předsudků se může docela dobře pobavit.

Muž na drátě (1985)

Vcelku dobrý námět, který ovšem shazují reálie, v nichž se příběh odehrává. Hlavní hrdina je svářeč ve fabrice - myslím, že nic originálnějšího v rámci žánru minimálně v evropském kontextu nenajdeme. Ale je to zajímavý vystavěný příběh, nedá se říct, že se jedná o tuctovou kriminálku. 70%