• Western

Mnich (2011)

Obrazově působivý film, ovšem děj je tak zkratkovitý, až je nelogický a forma tak o celou koňskou délku vítězí nad obsahem. Je to škoda, kdyby byl lepší scénář, mohli bychom se nadít zajímavějšího výsledku.

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

Je to opravdu velkoryse natočeno, velmi dobře se na to dívá, mně pouze vadí to přece jen příliš volné nakládání s historickými fakty. K tomu přispívají i různé komentáře okolo, které skutečnost dále zamlžují. Mezi prvními dvěma a druhými dvěma díly nedošlo k žádnému časovému skoku, takže ta výměna představitelky hlavní role působí rušivě. Na konci čtvrtého dílu je Marii Terezii 25 let, to ještě nebyla tak robustní. Ve výhodě je prostě ten divák, který si neláme hlavu historickými nepřesnostmi či fantaziemi a příběh přijímá tak, jak mu je naservírován, jako víceméně historický romantický film. Tento divák si film může užít klidně na sto procent, nemám nic proti tomu. Já bych si jej také tak užil, ale musím jednu hvězdu ubrat.

Čelisti 2 (1978)

Na to, že se jedná o dvojku a že se tam vlastně opakuje situace z prvního dílu, to myslím lépe udělat nešlo. Dle mého se jedná o velmi dobrý film.

Jeden den muže mimo zákon (1959)

Tak nějak zvláštně zabitý potenciálně dobrý western. Výchozí situace dobrá, zimní prostředí dobré, ale nakonec je to jen doslova ubíjející nuda. Což je škoda.

Klute (1971)

Pokud divák během první poloviny filmu neusne, dokáže se naladit na velmi pomalé tempo a nechá se zvolna pohlcovat atmosférou, nebude na konci zklamaný. Zpočátku to tak ale opravdu nevypadá.

Sergio Leone – portrét psance (2018) (TV film)

Velmi pěkný dokument, ale na konci jsem byl trochu zklamaný, že byla pominuta sedmdesátá léta. Vůbec tu nezaznělo, co Leone dělal v té době. Možná by stačilo pár vět. Je to bílé místo.

Zlaté věže (1951)

Velkým plusem je český dabing s Oldřichem Novým, minusem závěr, tedy odhalení "zločinců". To si nezasloužili.

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Dialogy jsou poněkud moderní na dobu, v níž se příběh odehrává, ale komu to v tak povedeném televizním filmu vadí? Nevím, co bych kvitoval nejvíc, zda právě ony dialogy, nebo poměrně "velkorysou" výpravu, nebo vynikající herecké obsazení a přesné výkony, nebo to, jak se Břetislav hlásí ke své (a mé) Moravě. Asi vše dohromady.

Dvacet tisíc mil pod mořem (1980) (TV film)

Velmi dobré, škoda, že je to jen v televizním kulisovém balení. Kdyby se to udělalo velkoryseji, bylo by u mne i to na pět hvězdiček.

Teroristka (2019)

Odcházel jsem z kina jako naprosto spokojený divák a nebyl jsem sám. Lidé tleskali, což je opravdu věc výjimečná. Výchozí situace napovídala, že se bude jednat spíše o nějaké sociální drama s komediálními prvky, ale vyprávění naprosto plynule přešlo do černohumorné polohy, která parádně gradovala scénou v padouchově vile. To už byly orgie smíchu. Kdo se chce pobavit, ten se pobaví.