• Western

Volání divočiny (1972)

Já musím bohužel konstatovat, že tento film, pokud byl míněn jako adaptace knihy, se nepovedl. Zatímco pes Buck je v knize hlavním hrdinou a příběh je vyprávěn i z jeho pohledu, tady hraje po celou dobu druhé housle, někdy možná i třetí, a ke slovu se více dostane až v poslední třetině filmu. A to je podle mne velký problém. Připouštím, že pro toho, kdo původního Londona nečetl, to může být dobrý film, ale mně to vadí.

T.M.A. (2009)

Možná je to nakonec trochu překombinované (snad i díky předělávanému scénáři), ne vše mi nakonec do sebe zapadalo. Ale na druhou stranu, v daném žánru možná ani nemusí být úplně vše dokonale osvětleno. Něco může zůstat mezi nebem a zemí.

Nebeská brána (1980)

Je to do slova a do písmene celovečerní film. Je opravdu dlouhý, možná by šel zkrátit, ale jednotlivé scény jsou fantasticky natočené a celkem se nedivím, že režisérovi bylo líto film krátit. Já nevím, proč ten film ve své době tak strašně neuspěl, určitě to ale není proto, že by byl špatný.

Cukrová bouda (1980)

Velmi šťastné spojení scénáristy a režiséra. Je zajímavé, že Körnerovy příběhy natočilo velmi citlivě, s velkým zdarem a přitom pokaždé jinak hned několik režisérů. Vznikl tady film velmi smutný, velmi krásný a také velmi pravdivý.

Můj strýček (1958)

Je to poněkud dlouhý film, má i hluchá místa, ale nepochybně má své zvláštní kouzlo, kterým si dokáže diváka i přes své velmi pomalé tempo podmanit.

Smyčka (2009) (TV film)

Příběh samotný je dobrý, ale je bohužel představen pouze ve formě sterilní televizní inscenace. Nevzrušivě působí i herecké výkony, omylem bylo především obsazení Jaromíra Hanzlíka, který se do své role nehodil. Ve zkratkovitě podaném příběhu vlastně nikdo z herců neměl velký prostor, aby se více uplatnil, což mne nejvíce mrzí u Viktora Preisse, jehož postava by si zasloužila více místa. Vlastně jsou tady všechny postavy pouze jako ilustrace pečlivě vymyšlené konspirační hry, na vlastní osobitý výraz jako by rezignovaly. Film tak ve výsledku působí šedivě. Přesto, mám-li se rozhodnout mezi třemi a čtyřmi hvězdami, dám čtyři. Ale s jedním okem zavřeným.

Restaurace U prince (2005) (TV film)

Značně otřepaný námět, ale v příjemném a hlavně vtipném podání.

Předčítač (2008)

Bohužel platí, že Američani nedokážou natočit věrohodné drama o druhé světové válce. A když jsem viděl, jak se Hana učí číst z anglického textu, chvíli jsem doslova popadal dech. Takovou botu už jsem dlouho ve filmu neviděl.