• Thriller

Čerez těrnii k zvjozdam (1981)

Pokud vím, dávali to rozdělené na 2 díly, ve čtvrtek po Magionu. Druhý díl se mi vryl do paměti jako něco dost neobvyklého na tu dobu, především silně ekologickým poselstvím. Planeta, kde i malé dítě musí nosit plynovou masku, je stále všeobecně platná noční můra. Viděl jsem to teď po letech s obavami, že budu muset často zavírat oči před technickou stránkou nebo naivitou zpracování. Ale obavy se nenaplnily. Na tu dobu je to vyjímečně kvalitní sci-fi jak po obsahové, tak po vizuální stránce. --- Publikoval jsem svůj překlad na www.titulky.com, pokud hledáte něco kloudnějšího, než je automat verze od Xeelee.

Gone in 60 Seconds (1974)

Prvních 20 minut je trochu nuda. Jakmile se začnou krást auta, je o podívanou postaráno. Nikdo třeba nezmiňuje honičku s autojeřábem - nádhera a nepamatuji, že bych něco takového viděl jinde. Závěrečná 40 minutová honička na Mustanga, to jsou automobilové orgie. Podle mě je to vedle GRAND PRIX a LE MANS nejlepší film o autech. Smekám. Zlatá 70. léta.

The Ninth Configuration (1980)

"Vaše planeta žádá váš návrat." --- William Blatty je scénáristou prvního THE EXORCIST a duchovním otcem trilogie víry (THE EXORCIST, THE NINTH CONFIGURATION, THE EXORCIST III). Je to původní autorská série a jako taková má pro mě mnohem větší význam, než všechny ostatní vykrádačky prvního EXORCISTY. --- Blatty by se mnou nesouhlasil, ale podobnost KONFIGURACE a EXORCISTY je značná; oba filmy na mě působí stejně. Dokonale propracovaná psychologická hra s neprobádanými stránkami lidské duše, konfrontace dobra a zla, víry a její hledání. A vůbec to není hloupé; Blatty dokáže najít odpovědi i tam, kde se jiní už jen bezradně odvolávají na víru. --- "Když zemřete první a život po smrti existuje, dáte mi znamení?" - "Pokusím se."