Klip (2012)

Porno? Tak to ani náhodou. Pár odvážných scén? Určitě. Nemám rád tu mediální masáž, kdy vám někdo tvrdí, že tohle je porno, na který můžete zajít do kina.Nemám rád, když někdo o něčem tvrdí to, co není pravda. Klip je zaručeně odvážný a ambiciózní projekt, který se liší od jiných podobných evropských snímků pravě tou mírou explicitních scén a taky tím, že se odehrává v Srbsku. Prostředí je to totiž velmi specifické a z celého filmu je velmí zřejmná problematika daného místa a národa. Když bych si měl odmyslet všechna ta velká slova, která tento snímek předcházejí a zároveň skandalizují, vyšlo by mi z toho velmi podařené sociální drama, sonda do života dnešních dospívajícívh, kdy svět kolem nich podivně a syrově mutuje a oni reagují tak, jak reagují. Je o hledání místa v životě, o hledání vlastní sexuality a o hledání svého vztahu k vlastní rodině, kamarádům a zemi. Forma, kterou si autorka vybrala bude možná někomu připadat příliš kontroverzní,ale v dnešním světě to může být jeden ze zbůsobů, jak k filmu přitáhnout zaslouženou pozornost. Anebo taky proto, že svět prostě takový je. Podařené a velmi delikátní.

Muži v černém 3 (2012)

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal.Bavil jsem se.

MasterChef (2012) (pořad) odpad!

Na tohle je i odpad! moc!

Bitevní loď (2012)

Tenhle film je jako když pejsek a kočička pekli dort.Nakonec z toho bylo jen velké rozčarování a bolest břicha.V tomhle případě bolest hlavy.

Něžnost (2011)

Vlastně se mi ani nechce obhájit neobhajitelné.Prostě to tak cítím.Bylo to jemné, něžné a delikátní.

Poupata (2011)

Poupata si zaslouží pozornost a zaslouží si tedy pár slov a vět. Těsně před projekcí filmu jsem se trošku bál. Bál jsem se tématu, které mi přišlo velmi blízké. Děj se odehrává v severních Čechách, hodně scén se pak bylo natočeno v Sokolově. A Sokolovsko a Chebsko znám. ˇ Žiji tam. Bál jsem se tedy toho pohledu zvenčí na naše životy, prostředí, možnosti a nemožnosti. A je to velmi syrová sociální studie s současném česku, o krajích, kde je vyšší nezaměstnanost, kde najít si práci není tak jednoduché a kde jsou příjmy velmi nízké. A pak jsem se ve filmu v některých obrazech a scénách poznal, především tou touhou opustit ten zmar a vydat se na místo, kde nám bude líp. Ale především jsem poznal to prostředí ve kterém hlavní postavy žijí. Co se týče obsazení, jsem naprosto spokojen. Vedle fantastického Javorského mi vyrazila dech především Aneta Krejčíková, která zahrála stripteasové scény s takovou vervou a entuziasmem, že jsem jí to sežral i s navijákem. Je vidět, že i Ulice může být zdrojem velkých hereckých talentů. Audiovizuál bezchybný. Velmi silný zážitek, který ve mě evokoval přání, aby všechny vnímající bytosti dosáhly osvícení. Dříve nebo později. Ale raději dříve.

Vendeta (2011)

Vendeta je překvapivě dobrý film.Proč překvapivě?Protože jsem se bál, že se autoři zaleknout dopředu avizované syrovosti a především surovosti. Ano, zobrazení znásilnění mladé dívky svými spolužáky se tvůrci vyhli, ale jinak nezklamali svojí odvahou dotáhnout film až do "zdárného" konce, kdy hlavní hrdina velmi brutálně sprovodí ze světa vrahy své dcery.Od začátku jsem se bál jedné věci a tou byla právě obava, že celý film vyzní do ztracena, že hlavní hrdina nakonec ty cápky neodpraví. Síla filmu je právě v tom, že hlavní hrdina přes svojí "normálnost" vezme do ruky zbraň a vydá se na cestu odplaty, kterou přes své pochybnosti dotáhne do konce.Postava, kterou ztvárnil Ondřej Vetchy je zahrána s bravurou a divák mu věří každičký pohyb, každičké gesto.Svět, který mu zasadil tu nejtvrdší ránu pozbyl na své logičnosti, pravidla a zákony se rozplynuly v mlze a jemu nezbývá nic jiného, než se s tím nějak vyrovnat.A dělá to právě tak, jak si častokrát přejeme, aby se tak činilo.Jsme ale ochotní překročit tu hranici a vzít právo do vlastních rukou, vykonat "Vendetu"? Zdárným sparingpartnerem se v pozdější fázi filmu stane Vetchému Oldřich Kaiser a mi jen můžeme litovat, že nedostal větší prostor a že scén ve kterých jsou na plátně společně právě Vetchý s Kaiserem není více.Minimalismus a střídmě využitá "roztřesená" kamera dodává filmu na autentičnosti a i když by autoři mohli rozvíjet více dějových linek (jak nakonec dopadli korumpující policisté), nakonec to nevadí.Režisér Miroslav Ondruš dokázal, že i v čechách se dají točit velmi kvalitní a uvěřitelné thrillery.