Umírající zvíře (2008)

Výborný námět, skvělí herci, ale bohužel ne naplno využitý potencionál látky. V určité části se film zastaví a přestane diváka napínat a překvapovat.

Na dno vášně (1997)

Opravdu jeden z nejpovedenějších filmů od Almodóvara. Zajímavý námět a hlavní zápletka z něj pod režisérovou taktovkou dělají kvalitní podívanou. O výkonu Javiera Bardema a Penelope Cruz nemusím ani mluvit.

Normal (2009)

Na naše poměry zajímavý film. Kamera, práce se světlem a barvou na expresivním dojmu dosti přidala. Milan Kňažko v roli masového vraha září a dost si ji po svém užívá. I mladý Pavel Gajdoš je vcelku dobrý. Nejvíc filmu vytýkám, že se víc nevěnuje postavě samotného vraha Kurtena a lépe ho divákovi neosvětlí.

Vyšší princip (1960)

Právem nadhodnocený film o nevinné hříčce, která způsobí v těžké době tragické následky. Skvěle obsazený snímek je vrcholem válečných filmů a svou tématikou se řadí třeba k Atentátu nebo Němé barikádě...

Milionář z chatrče (2008)

Z počátku si vzpomenete na podobně laděné snímky Božské děti a Město bohů. Milionář z chatrče je však mnohem hlubší sociální sondou do světa chudinských čtvrtí a je také příběhem, který je vystavěn tak pevně, že vás prostě musí ovlivnit a zanechat ve vás krásnou hřejivou vzpomínku. Výkony hlavních protagonistů jsou dokonalé a to u mě vyvažuje mírnou nedokonalost ve scénáři.

Gran Torino (2008)

Eastwood v příjemné roli nevraživého a se světem nespokojeného staříka, který je uvnitř plný velkých citů. Pohled na problematiku rasových menšin v Americe a zbytečnost války, která v lidech zanechá akorát traumata a bolesti. K tomu se vše točí okolo starého, ale sakra nadupaného auta. To všechno je Gran Torino. Pro mě zatím nejlepší a nejsilnější snímek letošního roku.

Wrestler (2008)

Aronofskyho sonda do života jednoho stárnoucího wrestlera. Film se zabývá stejnou otázkou jako poslední díl Rockyho a to, že se vyplatí žít svůj sen naplno a jít za ním, i když vás ostatní dávno odepsali. Mickey Rourke mě v roli starnoucího rváče se životem mile překvapil a nebýt za režisérskou židlí formát Aronofsky, tak byl film jen průměrný.

Máj (2008)

Musím tu trochu rozvířit vody nízkého hodnocení. Jelikož jde o adaptaci krátké básně a všichni víme, jaká předloha Máje je, tak se F.A. Brabcovi povedlo dobře postihnout hlavní dějovou linku básně. Všechno přeci jen nejde vyjádřit slovy a tak si dopomohl krásnýmí záběry, které si myslím vyjadřují mnohé. Z herců vyniká nejvíce kat Tříska, ale i ostatní jsou vcelku dobří. Když k tomu přidám poměrně solidně natočenou erotickou scénu a povedenou hudbu Support lesbiens, tak je to pro mě celkem dostačující zážitek. Rozhodně obsáhlejší něž ona knížka poezie. I když se v ní skývá mnoho tajemství a každý si ji může vyložit po svém...

Příběh Adély H. (1975)

Nenaplněná láska v dalším filmu Françoise Truffautta. Skutečný příběh ženy, která byla schopná obětovat všechno pro lásku jednoho muže, až to všechno málem ztratila.

VALL-I (2008)

Nejpovedenější a neroztomilejší Pixarovka vůbec. Futuristická vize autorů je dokonalá, ale ještě dokonalejší jsou výrazové prostředky robůtka Wall-e a moderní Eve.