Mari iyagi (2001)

na toto anime jsem se hodně těšil a zřejmě jsem to s těšením přehnal. měl jsem zato, že jde o další pohádkové anime ve stylu pana Miyazakiho, jenže bohužel většina příběhu zůstává v realitě, a to takové, že zcela nezajímavé. sestává se ze scének o příchodu domů, odchodu z domu, setkání se spolužačkami, nakupování, atp., což samo o sobě nemusí nutně znamenat nudu, avšak v tomto případě znamená. dějová linka byla mizivá. k tomu mi navíc nesedla animace postav, chci říct obličejů, konkrétně očí, a lidé se potáceli po obraze skoro celou dobu. naopak se mi moc líbila kočka Yo, jež hrála naštěstí jednu z hlavních rolí. k alespoň průměrnému dojmu napomohly i magické a přírodní scény. škoda že je jich poskrovnu, neb jsou skutečně podmanivě (a kýčovitě) krásné.

Saraband (2003) (TV film)

vynikající herecké výkony, brilantní dialogy, aneb další komorní Bergmanův snímek

Nostalgie (1983)

neuvěřitelně pomalý film s nebetyčně geniální kamerou. u některých obrazů jsem ztratil dech a vzhledem k jejich průměrné délce jsem se několikrát málem udusil. a ta voda... flows and drips all over. poezie nejvyššího stupně.

Tom Sweep (1992)

krátký animák s panáčkem, který pořád dokola sbírá do popelnice odpadky, jež kolemjdoucí lidé pohazují okolo. že by podobenství o marnosti lidského konání? může být, stejně to tu jednou všechno vezme čert... :-))

Monty Python v Hollywoodu (1982) (divadelní záznam)

to publikum se mi snad zdálo. asi to bude to jediné, co si budu z tohoto záznamu pamatovat; a doufám, že mě to nebude strašit ve snech. já se zasmál asi pětkrát. to u nás v divadle se na komediích bavím nesrovatelně víc. veliké zklamání.

Northfork (2003)

vizuálně velice vytříbený snímek, jenž se úpěnlivě snaží o poetičnost, leč nedaří se. je totiž divný. což by obecně mohl být kompliment, jenže v tomto případě není. něco zde nefungovalo tak, jak by mělo; a kdybych věděl co to bylo, asi bych to tu rovnou napsal. s dějem (vystěhování starousedlíků kvůli plánovanému zatopení lokality) a tím, co se při tom dělo, problém nemám, s metaforami o změnách, příčinách, důsledcích, apod. taky ne, s herci rovněž ne, ani s mysteriózními elementy (podivný pes (?) na chůdách) či scénami/postavami ala Lynch, takže nevím. snad nějaká nesourodost, rozháranost celku nebo trochu uhozená dějová linie o chlapci a nepozemské eskadře... zkrátka, škoda.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

o něco slabší než první díl, ale pořád vynikající. Rex se svými malými tlapkami opět boduje... "Look at my little arms. I can't press the fire button, and jump at the same time!" "I can't look. Could somebody please cover my eyes?" "Somebody do something!" :-)

Toy Story: Příběh hraček (1995)

"-Vypadám jako obraz od Picassa. -To jsem nepochopil. -Jsi nekulturní prase!" :-) moc jsem od toho nečekal, ale o to větší bylo mé překvapení. Pixar opravdu umí. na japonské anime to sice pořád nemá, nicméně bavil jsem se skvěle. skupina Andyho hraček je vskutku kouzelná - co kus, to osobitost. hlavně Rexovi jsem fandil, už od jeho prvního nástupu na scénu... ROAAARRRRRR!

Jak Golem na svět přišel (1920)

tedy, nejvíce se mi líbily nádherné kulisy - všechny ty neuvěřitelně tvarované domy, křivolaké uličky, i podivné interiéry. o horrorovém vyznění nemůže být z dnešního pohledu řeč, ale ve své době byl snímek nepochybně silným soustem.

Komisař Clouseau na stopě (1964)

úplně jsem zapomněl, jak je tento díl skvělý. především první půlhodina. "Omlouvám se, ten trouba řidič zaparkoval hned vedle fontány." "-Váš kabát! -Ano, to je můj kabát." "Být vámi, posvítím si na architekta!" "-Telefon pro vás, inspektore. -Á, to bude pro mě." "Fakta, Hercule, fakta!" "Dobrá, ale dávejte pozor - příště vás můžu vyzkoušet bez varování." "-Clouseau, máte na svědomí 3 nevinné osoby. A teď dalších 8! -Ale tihle všichni byli vrahové; tedy až na Maurice, to byl vyděrač. -Vedle vás to byli světci!" chválím výborný český dabing. a zvláštní zmínku si zaslouží také seržant Hercule Grahama Starka.