Kat (2004)

Je celkem úsměvné, když si zde přítomní stěžují na směšné dialogy, trapné hlášky a slabý děj, a přitom milují jiné adaptace, které jsou mnohdy kýčovité až hanba. Punishera to ovšem neomlouvá za řadu prohřešků, ať už režijních nebo logických, kdy má hlavní hrdina obdivuhodnou výdrž a bez jakékoli zázračné síly (žádnou vránu jsem v příběhu nezaznamenal) prežije několikanásobné zastřelení, vykrvácení a pořádnou ruskou nakládačku. Navzdory tomuto detailu jsem se při jeho sledování nenudil, což splnilo ten nejjednodušší účel akčního filmu. A Thomas Jane je sice "velkej drsňák", ale neřadil bych ho k namakánkům, jaké jsme zvyklí vídat v půjčovnových akčňárnách. 50%

Screamers - Hlasy z podzemí (1995)

P. K. Dick musí v hrobě pěkně rotovat, protože je trestuhodné nechat se takhle inspirovat (v podstatě sprostě vykrást nápad) jeho povídkou 'Druhá série', která patří mezi ty nejoriginálnější a mé nejoblíbenější. Ten, kdo ji nečetl, nikdy nezjistí, jak velký potenciál byl hloupě promrhán. Odpustil bych otřesné efekty, toporné herce, dokonce i nezajímavé prostředí, i když s ucházejícími kulisami. V žádném případě však neberu příběh, který má sice s předlohou pár očividně stejných pasáží a hrubou pointu, ale za zbytek by si scénárista zasloužil nafackovat. V tomto případě se měl raději otrocky držet textu, zvláště u hlavní zápletky a výborného konce - zde číhá další úděsná změna. Horší sci-fi béčko, co se chlubí cizím peřím. Nic víc.

Útok na Londýn (2005) (TV film)

Klasická britská rekonstrukce s hranými i autentickými obrazy, prokládaná výpověďmi svědků a přeživších obětí. Musím říct, že mě místy až zamrazilo, hlavně při detailním popisu hororové scenérie těsně po výbuchu. (Btw. to ráno jsem zrovna přijel do Anglie, vyhnul se Londýnu díky upozornění v rádiu a celou tragédii sledoval z Oxfordu. Poslal jsem domů sms a na otázku: "Co se stalo v Londýně?" mi bylo odpovězeno "Vyhráli pořádání olympiády!"...)

Doom (2005)

Posledních 25 minut by mohlo sloužit jako velice dlouhé, ale zato nejvymakanější intro/outro stejnojmenné hry, a 1st person pasáž zároveň jako dokonalá reklama na grafickou kartu budoucnosti. Zbytek je jedno velké očekávané zklamání. Věřím, že napsat scénář na základě primitivního příběhu gamesy není - jak jsme se bohužel přesvědčili (Tomb Raider, AvP) - zrovna jednoduché, ale jako omluva se to brát asi nedá. Z líného a strašidelně natočeného úvodu se mi chtělo brečet, z protagonistů ještě víc, a po hlavní zápletce a dojemných vzpomínkách Karla Urbana mi došly kapesníky. Tohle přece nemohlo projít ani u těch nejzarytějších fanoušků nejslavnější hry. Věrné interiéry, nulová atmosféra. Bullshit, man. Půlhvězda navíc za BFG.

Pád do tmy (2005)

Ruku na srdce, jsme zaplavováni béčkovými až céčkovými lekačkami, u kterých se spíše smějeme scénáři a stupiditě postav, a jediné, co nás čas od času vyděsí jsou přezvučené prvoplánové infarktovky. Natočit áčkový vyvražďovací survival horor (samotný žánr je zárukou klišé) je v dnešní době frajeřina a nïkdy bych nevěřil, že se to povede režiséru průměrných Dog Soldiers - Neilu Marshallovi. Neustávající napětí, klaustrofobická atmosféra plná beznaděje, max. gore, netrapné herecké výkony, originální "glumovské" masky a stylový konec - zasloužených 90% s pochvalou.

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

Co jsme čekali od režiséra xXx a F&F? Něco u čeho bychom museli jíst popcorn a zároveň nedejbože myslet? Ani náhodou. Dostali jsme opět další předimenzované výbuchy, tuctové přestřelky, drsné hlášky a trapné gagy, scénáristické skvosty a do očí bíjící nesmysly. Můžu si za to ale sám, holt jsem nepoučitelnej, přitom mě trailer dostatečně varoval před touto hrůzou... 1,5* dávám spíš sobě za statečnost, že jsem Stealth dokoukal až do konce.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Upozornění: před shlédnutím se ujistěte, že máte po ruce čokoládu, protože já osobně jsem trpěl jako zvíře, a to se jí denně neláduju, - je to opravdu mučivější než u filmu Chocolat (shodou okolností také s Deppem). Příběhově i vizuálně velice podobné Big Fish, bohužel té účelové kýčovitosti bylo na mě místy až příliš. Velkého Johnnyho netřeba chválit, jeho Jacksona dokonale parodující čokoládový úchylák nemohl být ztvárněn nikým jiným. Ač nemůžu této burtonovské pohádce moc co vytknout, tak musím uznat, že jsem se v druhé půli už tolik nebavil, i když u pár pasáží jsem problém se smíchem rozhodně neměl.

Cabin Fever (2002)

Přemýšlím, jestli jsem viděl horší horor, ale marně tápám v paměti. Připadá mi to jako velice nepovedený studentský film - adekvátní "herecké" výkony, zmatený scénář, céčková režie. Vyslovený trapas. Děti se asi zhulily, zkoukly Evil Dead a daly se do díla. Z kultovního béčka si však neodnesly ani trochu vtipu či děsu, i když pár pokusů se zaznamenat dalo. Zoufalou prázdnotu vyplňuje pár předvídatelných lekaček, kvanta nesmyslných scén a dialogů, zbytečných postav atd. Nebýt fóru s negry...

Generál Patton (1970)

Jeden z nejlépe natočených druhoválečných filmů, o tom nemůže být pochyb. Úžasné neopakovatelné záběry (a nejen ty bitevní), perfektně vybraný Scott, výborný scénář i režie...co víc si přát? Jsem nadmíru spokojen i přesto, že mám radši Montyho. A nemůžu nezmínit scény s modlitbou za počasí a přípitkem "parchantů", na ty jen tak nezapomenu...

Grinch (2000)

Mám takovej pocit, že Ron Howard trpí celkem slušnou schizofrenií, protože jedna z jeho osobností si očividně chtěla zavzpomínat na staré časy s Willow, a jiná o rok později natočila Čistou duši, čemuž stále ještě nemůžu uvěřit. Na Grinche jsem se díval vyloženě jen kvůli Carreymu, ale nadabovaný a s maskou mohl pobavit maximálně nenapodobitelným ksichtěním a pohyby. Musel bych bejt asi vyžranej Amík (Kdovík), aby mě tahle kýčovito-vánoční moralizační úchylárna nějak zaujala. A ten konec - no comment.