Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nečítal som knihu, no napriek krásnej vizualizácii, dobrodružstve a všetkej tej pompéznosti, ktorú akceptujem, rešpektujem a užíval som si ju, nechápem, ako z takej krátkej knihy môžu tvorcovia vytrieskať trojdielny megafilm s 8-9 hodinovou stopážou. Jedna kniha zo série Song of Ice and Fire je trikrát taká dlhá a za 10 hodín jednej série seriálu je o nej povedané viac než dosť. Takáto zbytočná naťahovačka mi vážne nejde do hlavy a napriek tomu, že nie som odporcom blockbusterov, až príliš mi to smrdí hyperkomerciou. Kľudne to mohli nechať na maxime dvoch filmov, zhustiť, zdynamičnieť, no nie. Každopádne tie zvyšné dva diely si ujsť nenechám.

Zelená zóna (2010)

Radšej mohla dvojica Greengrass-Damon spraviť poriadneho Bourne-a štvorku, než toto. Ono to nie je zlý film, len je taký všedný ničím nevyčnievajúci nad ostatnými vojnovými filmami, z mojho pohľadu. Záverečná naháňačka dlhá a neprehľadná a okrem nej ani neviem, že vo filme niečo bolo, čo by stálo za zapamätanie.

Útěk ze Sibiře (2010)

Veľmi nenadchlo. Príbeh je dosť zotrvačne pôsobiaci a aj keď ho nemožno brať na ľahkú váhu, nepôsobí veľmi filmovo. Zároveň hudba, strih, venovanie sa jednotlivým scénam z môjho pohľadu dosť nevhodne volené, takisto záver mi úplne nesadol. Taký ani dokument, ani dráma, ani dobrodružstvo, dokonca ani ich prienik. Skôr niečo, čo pobehuje okolo. Nehovorím, že na zahodenie, no sú lepšie filmy s podobnou tematikou.

Bůh ti žehnej, Ozzy Osbourne (2011)

Nebavil som sa. Neviem, čo chcela rodina Osbournová týmto filmom povedať. Najskôr na Ozzyho nahádžme všetku špinu, čo sa doňho zmestí a v posledných 10-tich minútach vyvolajme obrovské zľutovanie? Osobne u mňa Ozzy klesol po tomto filme z takmer nulovej vedomosti na hranicu absolútneho znechutenia. Dokonca ju možno prekročil. Takýto človek si nemá prečo zaslúžiť akúkoľvek štipku obdivu. A s touto nechuťou sa zviezol aj samotný film.

Warrior (2011)

Veľmi dobrý film. Skvelé prezentovanie tohto formátu zmiešaných bojových umení. Niektoré veci mi trochu škrípali, ako impozantne pôsobiaci Rus, či téma z outsiderov na hrdinov. To už sú trochu obohrané pesničky. Dĺžka filmu takisto trochu unavila a odpútala od pozornosti, zvlášť v prvej polke. Finálna gradácia ale bola veľmi dobre zmáknutá a celkový dojem z filmu mám veľmi pozitívny.

Pearl Jam Twenty (2011)

Príklad toho, ako spraviť dokument aj pre niekoho, kto možno nefandí, či sa nevyzná v problematike. Grunge nie je mojou šálkou kávy, no prierez vzniku kapely a zároveň vývoja alternatívneho štýlu, ktorý sa formoval koncom 80-tych rokov bol veľmi potešujúci. Trošku ma iritovala určitá rozháranosť a nechronologickosť, v ktorej som nevidel až taký tematický význam, o aký sa autor snažil, ináč ale príjemný pohľad na všetky radosti a strasti kapely, žiadne banality, všetko pekne tak, ako bolo a je, plus záverečný prierez v jednej pesničke krásne zavŕšil tento snímok.

TT3D: Closer to the Edge (2011)

Ako keby sa niekto rozhodol natočiť dokument o Ralley Poprad-Tatry. Neskutočne som pri tom zaspával, nechápal som vôbec to britské nadšenie, nerozumel som, o čom kto rozpráva, o čo vlastne kráča, rozhodol som sa vydržať z filmu čo najviac, no po takmer hodine som si povedal: "načo?" Absolútne mi tento film nesadol a budem si musieť dať pozor na hodnotenia dokumentárnych filmov o veciach, do ktorých sa veľmi nemontujem.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Pri štvrtom Mission Impossible mi napadajú podobné myšlienky, ako tomu bolo v rámci série Fast and Furious. Opäť som videl prvý diel, následne som ich niekoľko preskočil a zrazu pozerám štvorku bez toho, že by som vedel súvislosti z predchádzajúcich častí. Na jednotku som už takisto zabudol, no odhliadnuc od všetkého sa na to dalo príjemne pozerať. Nebola to žiadna úplne megafantastická vec, na môj vkus to bolo až príliš pretechnizované a preamerikanizované, ináč ale tie 4 hviezdičky sú tak akurát.

Dogani (2011)

Silný príbeh, veľmi trpký, krutý, až má človek zimomriavky. Neviem, nakoľko sa to riadilo tou skutočnou udalosťou, Hollywood by z toho spravil pravdepodobne niečo hrdinsky nereálne, toto bolo prerozprávané so všetkou špinou, no napriek tomu mám z toho pocit akejsi plochosti. A záver mi tam veľmi nesedel. Ani nie tak po obsahovej stránke, ako skôr prevedenie. Buď sa to mohlo niekde inde ustrihnúť, alebo inak vyriešiť.

Led Zeppelin – Celebration Day (2012) (koncert)

Pripájam sa k názoru užívateľa xxmartinxx s tým, že tiež nechápem, čo to robí v kategórii "dokumentárny film". A práve trochu intra, outra, či iných vsuviek tomu podľa mňa chýbalo. Koncert, fajn, no všetko ohľadom neho som sa musel dozvedieť odvšadiaľ, než práve z filmu. Takto to stráca určitú citovú hodnotu, ktorá tam určite patrí. Zároveň ja ako mierny ignorant klasického rocku som spoznal len asi 3-4 pesničky, čo sa mi až tak často nestáva. Väčšinou si myslím, že od kapely nepoznám takmer nič a zistím, že poznám 3/4 setlistu. Tu tomu bolo naopak. Napriek tomu hudba dobrá, aj ozvučenie, no skôr sa to hodí ako pozadie k inej aktivite, nedá sa na to sústrediť celé 2 hodiny, pohľad a myšlienky mi často odbiehali ďaleko od obrazovky.