• Pohádka

Ďábelské líbánky (1970)

Původně jsem chtěla dát dobré 3 hvězdičky, ale tak nějak celý den o tom filmu musím přemýšlet a vracet se k němu, což je znakem toho, že ve mě něco zanechal. A to je dobře, čili dávám 4 hvězdy:-) Trochu mě udivilo, že něco takového mohlo vzniknout za tvrdého socialismu, ale tím líp. Je to trochu netypické, ale to je jenom plus. Já mám prostě ráda české filmy! Hlavně mě nadchly herecké výkony českých hvězd - Brodský, Brejchová, Jirásková, Jan Libíček byl též kouzelný.

Requiem za sen (2000)

Nějak... Nějak nevím, co říct... Ještě je mi trochu nevolno, je to fakt na mašli... Nicméně - výborný film s dokonalou kamerou, hudbou, hereckými výkony, ... Je to film, který člověka vtáhne a doslova ho rozerve, sevře, naplní pocitem geniality, ale zároveň i bezvýchodnosti a konečnosti, deprese a zoufalství. Opravdu výborný film nutící k zamyšlení a ponoření se do hlubin vlastní duše. Byla jsem tak vtažená do děje, že jsem hudbu po většinu filmu ani tak nevnímala - což je vlastně asi dobře, protože to svědčí o tom, že k filmu přesně sedí, nicméně místy je tak pronikavá, tak znervózňující a dokonale děj dokreslující, že to nešlo skoro vydržet... Tenhle film doporučuju, nicméně asi už nikdy víc... Kam až člověk může klesnout... Po nějaké době můžu jen dodat, že na tenhle film se nezapomíná... A na jeho hudbu taky ne... Ty smyčce...

Leonor (1975)

Tak nevím... Jsem trochu na vážkách... Děj mě nějak moc nezaujal. Piccoli mě také moc nenadchl, musím se přiznat, že mi ho ani nebylo líto, když mu jeho milovaná žena zemřela. Řekla bych, že to všechno dost pokazil scénář... Na druhou stranu to bylo zajímavé, celý snímek pozdvihovala úžasná Liv Ullmann. No, celkově 3 hvězdy.

Let číslo 93 (2006)

Výborně natočený film o 11. září. Přestože my už dnes víme, jak to dopadlo, při sledování tohoto filmu člověk opravdu zadržuje dech a doufá, že přece jen... Film se nesnaží diváka získat na laciné emoce, dává realistický pohled na zúčastněné - ani je neidealizuje (často případ cestujících), ani nezatracuje (zvlášť u lidí v řídících centrech apod.). Přestože se film nijak nebabrá v "dojemných" scénách, musím se přiznat, že jak jsem už dlouho u žádného filmu nebrečela, tak u tohoto ano...

Drž hubu! (2003)

Lepší tři hvězdičky. Velmi dobrá komedie, opravdu jsem se zasmála. Depardieu byl vskutku odzbrojující:-) Jako lehká komedie na zasmání perfektní. Nicméně komedie tohoto typu nejsou úplně můj žánr. Od filmu očekávám, že ve mně něco zanechá, nějaký dojem, myšlenku, cokoli. Že mě nějak ovlivní - což občas dokáží i komedie. Tenhle film jsem viděla, ale nic ve mně nezanechal - jako bych ho neviděla. Ale na zasmání a pročištění hlavy - ideální. Je to ještě docela milá a inteligentní komedie.

Evangelium sv. Matouše (1964)

Velmi netradiční pojetí s ještě více netradiční (pro mě až příliš) hudbou. Takže nejdřív plusy, kterých bude přece jen méně - oceňuji, že se někdo do filmu s touto tématiou vůbec pustil. Též si vážím toho, že texty evangelia nebyly změněny, jak to mnohdy bývá. Na druhou stranu z místa na místo těkající kamera pro mě byla už trochu rušivá, nicméně zase byla zajímavá. Ale hlavně na filmu je příliš znát, že v něm hrají neherci. Pro mě byly herecké výkony do filmu silně nesedící prvek, zvlášť Ježíš - tvářící se celý film stejně - mě ke konci už poněkud drásal nervy. Nemluvě o tom, že zde je Ježíš vykreslen opravdu jako revolucionář stále něco vykřikující po ulicích. Nechci brát panu režisérovi představu o Ježíší, nicméně s tou mou se trochu minula. Přes dvě hodiny trvající stopáž je, myslím, zbytečná.

Mrtvý muž (1995)

Tak nevím... Buď je na mě tento film příliš intelektuálně náročný, nebo mi jen nesedl, možná to bylo i proto, že jsem ho viděla večer, kdy už se mi trochu zavíraly oči, ale zkrátka mě nějak výrazně nezaujal. Rozvláčnost děje mi vůbec nevadila, nicméně děj jako takový mě nechal chladnou. Možná proto, že nemám příliš v lásce westerny, nevím. Nicméně režie velmi dobrá, výborné herecké výkony nelze zpochybnit, Johnny Depp opět nezklamal. K filmu perfektně sedící znepokojivá hudba. Přesto, že mě nějak zvlášť neoslovil, kvalitu tohoto filmu nemůžu zapřít.

Francoise aneb Život v manželství (1964)

Sám o sobě hezký, však ničím zvláštní film. Nicméně společně s druhým dílem tvoří výjimečné dílo. Je zvláštní pozorovat stejný příběh různýma očima. Někdy nám téměř přijde, že sledujeme úplně jinou dějovou linii - jak moc se někdy může lišit náš pohled od pohledu našich nejbližších... Je skutečně vina pouze na jedné straně? Nebo jde mnohdy jen o řadu nedorozumění, za která nikdo nemůže? A jak se s určitou situací vypořádává žena? Jak muž? Je to zvláštní takto sledovat stejné situace z ženského a mužského pohledu.

Jean-Marc aneb Život v manželství (1963)

Sám o sobě hezký, však ničím zvláštní film. Nicméně společně s prvním dílem tvoří výjimečné dílo. Je zvláštní pozorovat stejný příběh různýma očima. Někdy nám téměř přijde, že sledujeme úplně jinou dějovou linii - jak moc se někdy může lišit náš pohled od pohledu našich nejbližších... Je skutečně vina pouze na jedné straně? Nebo jde mnohdy jen o řadu nedorozumění, za která nikdo nemůže? A jak se s určitou situací vypořádává žena? Jak muž? Je to zvláštní takto sledovat stejné situace z ženského a mužského pohledu.

Medvídek (2007)

Mně se Medvídek líbil. Jak herecké vykony, které byly opravdu přesvědčivé a velmi kvalitní, tak režie a příběh. Tragikomičnost mi vůbec nevadila, spíš naopak. Copak život není někdy tragický i komický zároveň? A není to tak, že někdy to, co člověku přijde tragické v dané chvíli, najednou vypadá s nadhledem a odstupem spíše komicky? Taky mi přišlo velmi dobré, že jsme mohli ony páry sledovat ne nezávisle na sobě, ale v jejich kruhu přátel, takže chování všech tří partnerských dvojic najedou dostává i jiný rozměr, který vyplývá na povrch, ne když jsou tyto páry spolu, ale když je každý člověk mezi svými přáteli. Myslím si, že filmu trochu uškodily velké časové skoky a jen útržkovitost ze života hlavních postav. Nicméně mně tenhle film přesvědčil o tom, že české filmy jsou stále tak nějak zvláštní a hlavně dobré.