• Pohádka

VyVolení (2005) (pořad) odpad!

Když jsem byla na kolejích nucena párkrát zhlédnout kousek tohoto pořadu (časově mezi zapnutím televize a tím, kdy jsem našla sluchátka a Mp3 přehrávač), nestačila jsem se divit - co to v té televizi běží? On se na to někdo kouká? Proti tzv. "reality show" je každý brak moc kvalitní. Tohle prostě nemá konkurenci!

Čas dluhů (1998)

Díváme-li se na Čas dluhů jako na z velké části parodii, myslím, že tak špatný není. Je zde všechno vyhnáno do extrému, takže žánru parodie musí dělat čest, a navíc hvězdy jako Roden, Chýlková, Vilhelmová apod. film korunují kvalitními hereckými výkony. No, a jednu hvězdu navíc za myšlenku, kterou to přece jen má - muž nenávidící, ale zároveň stále milující nebo alespoň nezbytně potřebující svou ženu.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Nevím, jak bych se na tento film dívala, kdybych nečetla knihu. Nicméně já ji četla, a proto mě film hodně zklamal... Letopisy Narnie jsou četbou jak pro děti, které v nich mohou najít dobrodružný příběh, tak pro dospělé, pro které je v nich ukryt hluboký smysl dobra a zla, lidské existence atd. V případě Letopisů Narnie je zřejmé, že je napsal křesťanský autor, proto nejvíce mohou říct zase právě lidem věřícím. (Oněch 7 dílů jsou téměř přebyprávěné příběhy Bible zasazené do jiného světa.) Nicméně nejen těm. Tvůrci filmu však tuto stránku příliš potlačili, a tak nám zůstal jen zkrácený a změněný dobrodružný příběh pro děti a to je škoda. Ani herecké výkony mě nijak neoslovily - snad ještě bezprostřední malá Lucy. Dnes je tendence srovnávat Letopisy Narnie s Pánem Prstenů, což je, myslím, škoda. Jsou to různá díla. Že mají něco společného? To ano - vždyť Lewis a Tolkien byli současníci a navíc dobří kamarádi, kteří měli rádi svět fantazie. Bohužel je pravda, že i tvůrci filmu se stále z Narnie snaží udělat Pána Prstenů. Nutno jim ale pogratulovat za to, jak se jim povedlo převést Alana na plátno - myslím, že za to se skutečně nemusejí stydět, ač to nebyl lehký úkol. Takže - příběh hezký, jen příliš zkrácený a obraný o část, která byla pro dospělé. Tím se tento film (narozdíl od knížek) stal jen filmem pro děti.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Burton - Depp, dokonalá dvojka na "výrobu" dokonalých filmů:-) Film stojí na Johnnym Deppovi, který mlčením mnohdy řekne víc než slovy, což mě osobně u něj vždycky nadchne. Burton vymyslel úžasný pohádkový svět! Herci navíc budí dojem skutečných postav dané společenské třídy a země, což též mile potěšilo stejně jako velmi dobré dětské herecké výkony. Nebýt drobné chybičky s výherním kuponem (který je do čokolád balen jinak, než jak je z nich vybalován), neměla bych tomuto fimu co vytknout! Snad jen, že u tohoto filmu jsem zásadně proti českému dabingu!!! V nejhorším připouštím české titulky!:-)

Střihoruký Edward (1990)

Jeden z nejlepších filmů dvojky Burton - Depp s doprovodem též úžasné hudby... Nemám co vytknout. Edward v podání Johnnyho Deppa je tak zajímavou, působivou, dojemnou, čistou, láskyplnou, radost stejně jako smutek a soucit budící postavou, jakých film (a ani svět) moc nemá. Vlastně je to též působivá lovestory, kam až jeden může pro lásku zajít... :-) Depp je v takovýchto rolích zkrátka nepostradatelný, jedinečný a jediný:-D

Šepoty a výkřiky (1972)

Další z Bergmanových naprosto dokonalých děl. Perfektní kamera, dokonalé herecké výkony. Bergman obsadil skutečně nejlepší herečky, které mohl. Pro film příznačná červená barva je všude, prolíná se celým filmem. Detailní záběry obličejů zúčastněných žen v kombinaci s onou červenou barvou jsou skutečně působivé až podmanivé. Bergmanovy postavy nejsou nikdy černobílé, vždy v nich probíhá boj dobra, zla a vlastní zraněnosti, která omezuje možnost svobodně se rozhodnout pro dobro. Výborná sonda do ženského srdce zraněného jak dětstvím, tak pozdějším životem, zvláště pak manžely obou sester. Zkrátka - tento film je skutečně dokonalost sama. Něco takového si může dovolit jenom Bergman.

Léto s Monikou (1953)

Pro mě zatím Bergmanovo nejslabší dílo... Na Bergmana příliš mnoho (a navíc celkem dobře předvídatelného) děje, chování Moniky po návratu do města na můj vkus příliš černobílé (resp. její černé a chování Harryho bílé). Kdybych neznala Bergmanovy jiné filmy, nejspíš bych hodnotila jinak, ale myslím, že právě on mohl jít v tomto filmu dál.

Hosté večeře Páně (1963)

Výborné Bergmanovo dílo! Pochybnosti, hledání Boha, hledání smyslu - smyslu života, smyslu vlastní existence, smyslu toho, co nás potkává - bezmoc z neschopnosti pomoci sobě i druhým, což nás zpětně vrhá do ještě většího zoufalství. Bergman opět dokonale ukazuje vnitřní svět postav, nechává nám nahlédnout do jejich nitra, ale nedává nám plně porozumět. Hosté večeře Páně ukazují, jak tíživé je druhým předávat něco, co člověk sám nemá (v tomto případě víru), protože se to od nás očekává - a zároveň jak je člověk zbabělý, aby si přiznal, že už to dávno nemá a podle toho se začal chovat. Jak stále udržuje zdání toho, co se od něj očekává - a ničí tím sebe i druhé. Skutečně mistrné dílo.

Hodiny (2002)

Proč dávám 5 hvězdiček? Protože víc jich tu není!:-D Naprosto dokonalý film po všech stránkách! Vážím si toho, že je vysoce ceněn i mnohými muži, ačkoli ženy asi uchvátí více. Výborné herecké výkony, psychologická prokreslenost postav zvládnutá na jedničku, vše podkresleno k filmu výborně sedící hudbou. Film si nedává za cíl diváka donutit, aby stál na straně jedné nebo druhé postavy, nechce nám ukázat hlavní hrdinky jako bílé a zbytek jako černý. Ukazuje tyto tři ženy tak, jak by ženy této povahy v dané situaci reagovaly. Ukazuje, že z hlediska jednotlivce často nejsou dobrá a špatná rozhodnutí, ale i dvě špatná rozhodnutí a je na nás, které si vybereme. "It was death. I chose life." (Tamto byla smrt. Já zvolila život.) Svět není černobílý, i když to tak někdy při pohledu zvenku vypadá. Zkrátka - tento film suveréně patří do mého žebříčku 3 nejoblíbenějších filmů. "My life has been stolen from me." (Můj život mi byl uloupen) Jinak - plně souhlasím s golfistou ve všem jím napsaném. Tento film přímo vybízí k dalšímu zhlédnutí a pokaždé v něm člověk něco nového nalézá.