• Pohádka

Parfém: Příběh vraha (2006)

Výborné herecké výkony! Hlavní hrdina je skutečně přesvědčivý šílenec, který s naprostým klidem ničí životy, aby dosáhl svého cíle. I když je jeho jednání naprosto zavrženíhodné, přesto ho nedokážete nenávidět, což ovšem v žádném případě neznamená, že ho budete milovat. Nemohu nezmínit krásnou hudbu, která provází celým příběhem a dokonale k němu sedí!

Kristina Vavřincova (1995)

Hezký film... Liv Ullmann mě jako režisérka mile překvapila. Příběh dívky, která svůj život prožívá úplně jinak, než si ho naplánovala, která najedou zjišťuje, že svoje city nemá pod kontrolou, že nedokáže ovládnout své chování a vlastně už ho ani moc ovládat nechce. Vnitřní boj mezi tím, po čem touží, a mezi tím, co považuje za správné; velká vnitřní muka prožívají i její milující rodiče, kteří by na jednu stranu rádi splnili její přání, na straně druhé si uvědomují následky a dopady, nevědí, kde je pro ni to dobro, které by pro ni měli zvolit. Boj sám se sebou musí vyhrát i její milý, který má za sebou přece jen ne příliš ctnostnou minulost. Je to velmi dobře zpracované téma, pozorujeme boj hrdinů o to, co oni považují za nejlepší pro svůj život. Co je víc - milovat a nevzdat se své lásky navzdory všemu a všem, nebo se zachovat "správně", obětovat svoje štěstí, ale udržet si svou pověst, své místo ve světě a společnosti? Když se to všechno spojí s kvalitními hereckými výkony, vzniká nadprůměrný film.

Bazén (2003)

Tak jsem znovu na pochybách... Popravdě řečeno jsem od tohoto filmu čekala víc... Nějak mě minul... Nicméně musím ocenit výborné herecké výkony, zvlášť Ludivine Sagnier! A pak také to, že konec filmu jsem si pustila ještě jednou a pak strávila ještě asi hodinu hledáním jeho interpretací na internetu, jelikož jsem ho vůbec nepochopila... Po hodině jsem zjistila, že co člověk, to názor, takže se budu muset smířit s tím, že asi nikdy nezjistím, jak to doopravdy bylo... Takže původní hodnocení dva a půl hvězdy. Ale právě zajímavostí a provokativností toho, že si pod tím může každý představit něco jiného, si Bazén v mém hodnocení přilepšil o tu půlhvězdu.

Tváří v tvář (1976)

Dokonalé! Zase jeden z naprosto výborných Bergmanových filmů! Co všechno je ukryto pod povrchem, co všechno v sobě nosí navenek vyrovnaná, úspěšná, klidná doktorka? Kam až ji to je schopno dovést? A je jisté, že její příběh končí tam, kde končí film, nebo se to bude celé opakovat? Opravdu silný film o tom, kam až nás může zahnat to v nás, co nechceme pustit ven, na co bychom raději zapomněli, naše vzpomínky... Ve filmu září výborná Liv Ullmann, jejímuž hereckém výkonu zkrátka není co vytknout, je (nejen) zde naprosto dokonalá! Kamera stejná jako v jiných Bergmanových filmech - tedy skvělá:-)

Na konci všech válek (2001)

Výborný film, kterému díky silné myšlence a poselství odpustím i nějakou tu nedokonalost:-) Nějaké výhrady bych měla, ale více či méně zapadávají do stínu té ohromné lidské odhodlanosti, úcty, odpuštění, síly a víry. Ačkoli válečné filmy nejsou právě moje nejoblíbenější, takže ani nemohu příliš porovnávat, protože tento žánr většinou nevyhledávám, tenhle mě odzbrojil. Člověk si nemůže nepoložit otázku - dokázal(a) bych to taky? Vždyť my někdy nedokážeme odpustit hlouposti a obětovat se ani pro ty nejbližší v maličkostech...

Libertin (2004)

Trošku se rozmýšlím, zda nedat 5 hvězd... Zatím ale volím 4. Dokonalý Depp ve velmi dobrém a ne klasickém filmu. Je to opravdu trochu výjimečný film a pro Deppa velmi neobvyklá postava. Nicméně se jí zhostil výborně:-) Ale i film se mi moc líbil - ukazuje, že ne vždycky je člověk takový, jaký se zdá. Každý má v sobě nějaké hlubiny, které druzí málokdy odhalí. Je škoda u tohoto filmu zůstat jen na povrchu, stojí zato se nad ním zamyslet - co je za tím? Jaký hlavní hrdina opravdu je?

Johanka z Arku (2003) (divadelní záznam)

Tenhle muzikál jsem viděla i na jevišti a ještě si pamatuju, jak jsem byla nadšená! Nicméně tady mám hodnotit ne jeviště, ale "film", a tak nemůžu jinak - docela slabé 3... Tento muzikál nepatří rozhodně k nejlepším, ale má v příběhu velkou sílu - velkou část z ní však bohužel v televizi ztrácí. Nepříliš originální hudbu pozdvihují pěvěcké a snad i herecké výkony - hlavně Lucie Bílé a Kamila Střihavky. Nicméně - no, průměr.

Dlouhá cesta (2002)

Pravda, romantika jako blázen, nicméně ono je to taky občas potřeba:-) Velmi dobře zahrané, narozdíl od většiny obyčejných romantických komedií to má myšlenku, což se zvlášť v tomto žánru velice cení. Ona si stojí na svém, nenechá se vyprovokovat, on je evidentně zaskočen jejím klidem. Jo, pěkný romantický film a malinko něco víc:-)

Sekretářka (2002)

Přemýšlím... Párkrát v průběhu filmu mi to už už přišlo na 3 hvězdy, ale to byly jen letmé okamžiky očekávání něčeho víc, něčeho, co nepřišlo... Tento film mě skutečně tak nějak minul. Herecké výkony - zvlášť ten Jamese Spadera - byly nadprůměrné, ale ani to nemůže udělat z filmu tak nějak o ničem dobrý film...