• Pohádka

Královna (2006)

Milý film, který podává trochu jiný pohled na královskou rodinu. Trochu unylý a na mě až příliš odtažitý, ale možná je to dobře. Pro mě jsou to slabší 4 hvězdy, ale nakonec tu čtvrtou dávám a to hlavně za "britskost" filmu. Britská angličtina, britský humor, britská střízlivost, britské tradice, britská konzervativnost, .... To všechno já ráda:-) Přesto mi na tomto filmu něco vadí... Možná to, že vznikl v době, kdy je vzhledem k nynější britské politice (a zvláště pak vzhledem k tomu, že královna je stále královnou) až příliš "aktuální", příliš soukromý. Nevím... Ale to vlastně není důležité. Je to zkrátka velice dobře natočený a ještě lépe zahraný film.

Mládí (1992)

Hm... Tak tohle byl zase jeden z filmů, který mě totálně minul, ač jsem si od něj dost slibovala... Pravda, velice zajímavě pojatý, inteligentní a slušně zahraný film, ale Kyra Sedgwick mi byla od začátku strašně nesympatická, takže mi bylo vlastně dost jedno, jak to s ní nakonec dopadne. Možná je to taky tím, že "klima" té doby mi nic moc neříká. Nicméně musím uznat, že jsem se u tohohle filmu i dost nasmála. Tenhle film má skutečně inteligentní humor. Přesto mi to přišlo tak nějak... Ploché a jednotvárné... Takže objektivně 3 hvězdy, ale s trochou subjektivního vhledu nemůžu jinak...

Teletubbies (1997) (seriál)

Tak jsem zhlédla jeden díl tohoto "seriálu" a musím říct, že to na mě udělalo skutečně dojem. A za ten taky dávám tu jednu hvězdu, protože co naplat - bylo to NEZAPOMENUTELNÉ!!!:-)

Bez konce (1985)

Ach jo, ta moje nerozhodnost... Pro mě je tento film na pomezí 3 a 4 hvězd... Velice zajímavý film, v němž mě zaujala hlavně ona "politická linie", která neukazuje utrpení politických vězňů nebo něco podobného, ale je takovým nesmělým nahlédnutím nejen do soudní síně, ale hlavně do rozhodnování obhájce, kterému jde hlavně o výsledek - dostat odsouzeného na svobodu -, a vězně samotného, kterému jde ještě o jednu věc - nezradit sebe sama, své názory, své jednání. Linie točící se kolem přítomnosti zemřelého právníka v centru dění nepřináší nic nového, téma zemřelých, jejich neodloučitelnost od světa živých, už zpracoval Bergman - a podle mě lépe. A poslední linie týkající se manželky - vdovy - mě zkrátka nedokázala přesvědčit... Kdyby to byl jen okrajový, dokreslující příběh, tak prosím, ale udělat z toho v zásadě hlavní linii filmu...? Takže nakonec dávám - i když velice hezké - 3 hvězdy (ač to svým způsobem není u filmu s takovýmto tématem a vážností úplně fér) s tím, že tento film (už kvůli té politické linii) stojí rozhodně za vidění!

Náruživost (1969)

Je pravda, že ani tenhle film ve mně nedokázal vyvolat takový úžas jako Persona nebo Podzimní sonáta, nicméně přesto dávám 5 hvězd. Hvězdné obsazení hraje velikou roli, vždy dokonalá Liv Ullmann a stejně dobrý Max von Sydow jsou doplňováni výbornou Bibi Andersson a Erlandem Josephsonem. Jako v Personě je zde hlavním tématem život v pravdě. Jenže je toho člověk schopen? Není někdy lepší si minulost pamatovat hezčí, než ve skutečnosti byla? Stejně jako v Podzimní sonátě vidíme, jak se lidé dokáží někdy až cíleně zraňovat, ale nejvíce zraněni tím pak paradoxně mohou být oni sami. Na druhou stranu se přiznám, že dojem z tohoto filmu ze mě, k mému vlastnímu překvapení, vyprchal celkem rychle - mnohem rychleji než třeba ze Skammen (Hanby), která se mi na první zhlédnutí nelíbila tolik jako En Passion.

Hanba (1968)

Wow, tak to byla síla! I když mě to neuchvátilo na první zhlednutí tolik jako některé jiné Bergmanovy filmy, nakonec dávám 5 hvězd, protože to, co jsem právě viděla, je naprosto jedinečný pohled na manželství, na dva lidi naprosto jiné (ač oba zvláštní) povahy za války. Jsou tak odlišní, tak jedineční, a přesto mají společné právě ty nejdůležitější věci - jsou manželé, žijí na samotě, takže jsou odkázáni jeden na druhého, a nejvíce je spojuje jedno: touha přežít. Jenže ani když bude člověk kopat kolem sebe, tak mu to nepomůže, jen to prodlouží jeho trápení. Proč vlastně pořád tak toužíme žít, když už vlastně nemáme pro koho a pro co? Velice zajímavě pojaté a natočené.

Božský Evan (2007)

"I know! I know. Whatever you do, you do because you love me! ..... Do me a favour. Love me less." No, podle hodnocení jsem od tohoto filmu vůbec nic nečekala, ale byla jsem mile překvapena. Je pravda, že jde o film s dějem přivedeným dost do extrému a ne dokonalými digitálními efekty, ale přesto mě mile potěšil. Jednak zde hraje výborný Morgan Freeman a musím uznat, že Steve Carell hraje "blázna" přesvědčivě a jeho "nové šaty" mu vlastně sluší mnohem víc než oblek, jednak jsem se občas opravdu zasmála a jednak si myslím, že se z toho filmu dá do života vlastně dost odnést - jen se zamyslet nad věcmi, které většinou jen s úsměvem či možná s opovržením přejdeme.

Kontra (2003)

Celkem příjemný film, který ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Charisma hlavní hrdinky je nepopiratelné.

Fanny a Alexandr (1982)

V pravdě zajímavé dílo... Nicméně se musím přiznat, že mně připadalo až příliš dlouhé a celkově mě nezaujalo zdaleka tolik, jak jsem čekala... To se mi u mnoha Bergmanových filmů nestalo, ale tady jsem skutečně stále pokukovala po hodinkách. Zvlášť v první části. Nechybí zde Bergmanova oblíbená červená barva, dlouhé a zkoumavé záběry obličejů hlavních postav, téma smrti jako bolestné odloučení nejen "pozůstalých" od mrtvého, ale i opačně, až se mi nemůžou v tomto nevybavit Šepoty a výkřiky. Nicméně toto dílo je mnohem zdlouhavější, přestože dává netradiční pohled na příběh - pohled dítěte. Biskup je velice zajímavou postavou: Co je pravda a co lež? Co je spravedlnost a právo? Co je láska?