Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Dvojka Fakjů splnila očekávání. Jako správný sequel nabírá trošku větších rozměrů – v tomto případě atraktivnějším zasazením do exotického prostředí Thajska. Zároveň je ale dodržen divácky osvědčený styl jedničky – přisprostlý humor, natvrdlé postavy, jednoduchý příběh, klišovité zakončení. To co jsem vyjmenoval, se může zdát jako výčet záporů, ale není tomu nutně tak – je to prostě nenáročná (a výborně nadabovaná!) zábava. Komu se líbila jednička, zklamán nebude.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Jasně, chápu... Tohle je jeden z těch filmů, který asi uvidím víckrát… Tak tedy abych začal: Už při prvním zhlédnutí to na mě zapůsobilo. Ale ne tolik, jak jsem čekal. Nemůžu zapřít, že to má velmi specifickou a poutavou atmosféru, je to skvěle zahrané, a dialogově precizní. Přesto mi ale upřímně kousíček k tomu maximálnímu hodnocení chybí. 4* - 8/10

Bojovník (2015)

Naturalistický a úderný film, u kterého přeci jenom ustupuje boxerská část do pozadí, aby vystoupilo do popředí rodinné drama. Není to žádná extratřída, ale herecké výkony a celkové vyznění filmu je velmi přesvědčivé. Viděl jsem už lepší a inspirativnější filmy podobného ražení, přesto ale zůstává Southpaw velmi slušným standardem – 7/10

Soredemo boku wa yattenai (2006)

Solidní drama, které nabízí autentický a vyčerpávající náhled do jednoho absurdního soudního procesu. Sám jsem byl překvapen, jak moc mi film utekl i přes trošku delší stopáž. Právě délka může být docela odrazující pro ty, co podobný typ filmů moc nemusí. Pro ty ostatní je to ale velmi dobrá volba. 4* (8/10)

Stalo se v Turíně (1963)

Překvapivě jsem se velmi dobře bavil, ačkoliv si nejsem jist, jakou měrou se na tom podílí český dabing, který v některých momentech vykouzlil hned několik epických hlášek. V druhé půlce se to sice už trošku táhne, ale přesto je to velmi povedený filmek.

Geunyeoreul midji maseyo (2004)

Strašně předvídatelný kýč, který je mi ale stále sympatičtější, než některé obdobné filmy hollywoodské produkce. Ta fajn atmosféra leccos zachraňuje, přesto je ten film malino nadhodnocený a budí tak příliš velké očekávání. Osobně to vidím na lepší 3* (6/10).

Ant-Man (2015)

Zajímavý hrdina, svěží nápady a sympatické postavy, které jsou ale převedeny do docela zábavného, leč docela rutinního filmu, který působí vedle zdařilejších kousků od Marvelu tak trochu jako chudý příbuzný. Chápu, že originy bývaly již v minulosti trošku slabší (např. Thor, Captain America), avšak tady tak trošku chybí ta epičnost nebo třeba úctyhodný záporák. Přesto je to docela fajn film, s velkým potenciálem do budoucích dílů. Lepší 3* (6/10)

Wood Job! (2014)

Bláznivá komedie s docela zajímavým zasazením a velice příjemnou, feel-good atmosférou. Jasně, film někdy trochu moc (a doslova) tlačí na pilu s tím všudypřítomným ekologickým podtextem, a určitý spirituální motiv mi tam taky moc neseděl. Nemůžu ale popřít, jak moc jsem se u sledování tohoto filmu bavil. Pokud hledáte nějakou vtipnou oddychovku, vřele doporučuji.

Ztraceni v Mnichově (2015)

Nechci být zase moc hodnej, ale ten film je hodně dobrý. Vlastně si troufám tvrdit, že mnohem lepší než 90% domácí produkce posledních let. Není tu žádný vizionářský námět s přehnaně vysokými ambicemi, a přesto to celé funguje po herecké, příběhové i komediální stránce. Navíc dokáže překvapit i zajímavým příběhovým obratem, který tomu všemu dodává šťávu a zajímavý nový rozměr. Můžu s klidem prozradit, že jsem se po celou dobu projekce spokojeně tlemil, což je něco, co se mi u podobně laděných filmů (rozuměj žánru a tak) české produkce nestává skoro vůbec. Za to obrovský palec nahoru. (Předpremiéra v kině Scala, Brno)

Krakatit (1948)

K docenění tohoto snímku je asi lepší přečíst knihu. Je zde totiž zadaptována takřka dokonale – s menšími neduhy teatrálnosti a roztříštěnosti děje, ale také s neobyčejnou atmosférou a odzbrojujícím přesahem. Nemůžu říct, že bych byl nějak velkým fanouškem předlohy, ale musím uznat, že film je svým provedením a prací s mizanscénou opravdu význačný. Byla by škoda jej hodnocením degradovat na úroveň méně hodnotných filmů. – 5* (9/10).