Zhoubné zlo (2021)

Tak toto som naozaj nečakal. V úvodných minútach to síce vyzerá na typickú “wanovskú” duchárčinu, ktorých sme už videli mnoho, no zdanie tentokrát kurevsky klame. Z otrepaného námetu sa obratom stal taký mix žánrov, že som sa v kine nestačil čudovať, na čo sa to vlastne pozerám. Zhruba v polovici to naberie extrémny spád miestami pripomínajúci až akčné hororové videohry. Wow. Kopec akcie, krvi a šokujúcich zvratov. Do toho všetkého skvelý elektronický soundtrack, ktorý sme vo Wanových filmoch doteraz fakt nemali možnosť počuť. Tlieskam. Pre niekoho to síce môže pôsobiť ultra debilne, ale na mňa to zafungovalo na plnej čiare, preto nemá absolútne zmysel šetriť hodnotením. Toto musí pokračovať!

Mistr loutkář (1989)

Vychváliť v dnešnej dobe nejakú časť z brakovo lacnej a nekonečnej série Puppet Master naozaj nie je ľahká úloha. Avšak, na tento originál mám už roky slabosť a dokážem mu odpustiť prakticky aj neodpustitelné. Lebo ruku na srdce, herci sú otrasní a chovajú sa jak tupci, a efekty vyzerajú akoby ich mali na starosti deti. Roztrasená stop motion technológia už aj v osemdesiatom deviatom vyzerala extrémne zastaralo. O rok starší Childs play vyzerá v porovnaní s týmto tu ako nadčasové veldielo - samozrejme, bavíme sa tu o diametrálne odlišnom rozpočte. Puppet Master putoval priamo na vhs, o nejakom kino premietaní a kvalitných hercoch si mohol nechať iba zdať. Film ako taký však má niečo do seba. Atmosféra poloprázdneho hotela je naozaj veľmi fajn a to aj napriek spracovaniu, ktoré občas (často) pripomína paródiu. Najsvetlejši bod filmu je samozrejme ikonická hudba Richarda Banda, ktorá je so sériou spätá viac, než samotné bábky. Čo dodať? Puppet Master nikdy nebol ani nebude na výslní. Nikdy nebude patriť medzi hororovú elitu a nikdy sa nebude môcť zrovnávať s velikánmi tohto subžánru. Fanúšikom a tvorcom je to však úplne jedno. Práve naopak, séria existuje výhradne pre špecifický a značne úzky okruh ľudí, ktorých hollywoodska hororová (sračková) produkcia nezaujíma. 65%.

Candyman: Ďábelský přízrak (2021)

Výborné! Film balansuje niekde medzi remakom a pokračovaním, a darí sa mú to bravúrne. Celý koncept legendy o Candymanovi je braný z úplne inej perspektívy, ako to bolo doteraz. Je to postavené viac na atmosfére, ako na krviprelievaní - aj keď, o potoky červenej pochopiteľne nebude núdza. Neokukaní herci tomu dodávajú punc originality a skvelý soundtrack je už len čerešničkou na torte. Kto od toho čaká tupú vyvražďovačku, bude bohužiaľ sklamaný. Kto chce naopak po rokoch konečne vidieť niečo iné, nové, zaujímavé a nepreplnené pubertálnymi pičovinkami, bude nadmieru spokojný. Je až úsmevné, ako brilantne ukočírovala celý projekt ženská režisérka Nia DaCosta, za čo jej patrí uznanie. Takto nejak si po kvalitatívnej stránke predstavujem pokračovania tridsaťročných klasík žánru. 90% p.s. Film priamo nadväzuje na originál z roku 1992, ostatné časti ignoruje. A áno, Tony Todd sa tam mihne!

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Problém s novou trilógiou  tkvie podľa mňa hlavne v tom, že to už jednoducho nemá žiadnu isrku. Je to tu doslova natrieskané postavami, ktoré nemajú žiadne pozadie a predovšetkým žiaden zmysel. Sú tu len preto.. aby boli. To sa týka aj "starých" známych, ako napr. Finn, ktorý je tam tak zbytočný, že keby vo filme nebol, nikto by si to ani nevšimol.. a takto by som vedel pokračovať do rána. Samozrejme má film aj svetlé body. Adam Driver a jeho Kylo Ren je úplne na vrchole, čo sa hereckej stránky týka. Ostatní bohužiaľ opäť len prešľapujú na mieste a nevedia, čo so sebou. Hamilov Skywalker odfláknutý, odhodený na vedľajšiu koľaj a cameo Landa úplne bez zmyslu či pointy. Áno, vidieť ich tam všetkých opäť pokope je milé, ale ich postavy ako také nemali vo filme jednoducho žiadne opodstatnenie a nebudem z toho celého vysratý len preto, že sa tam objavili, také lacné triky nech si tvorcovia strčia. Ale aby som len nekritizoval, 3 hviezdy dávam aj napriek tomuto všetkému. Má to spád, skvelú akciu ako sa na poriadny blockbuster patrí a tiež fajn soundtrack od stagnujúceho Williamsa, ktorý sa po nudnom skóre v The Last Jedi prekonal a doručil niekoľko famóznych tónov. No a samotne vyvrcholenie bolo typické klišé rutinárske, aké zvládne len Abrams. Čiže opäť stávka na istotu so všetkým, čo sme tu už mali.. rovnako ako jeho Force Awakens. Ten chlap sa tak strašne bojí, že sa niekomu netrafí do vkusu, že výsledok je v podstate len "srdiečková" omáčka, ktorú sme tu už mali xy krát, pretože ako inak, musí vyhovieť všetkým. Jeho typický rukopis. 70% s odretými ušami.

Ulice strachu – 1. část: 1994 (2021) odpad!

Toto že malo byť poctou kultovkám z rokov deväťdesiatych?.. Jebe vám? Partia lgbti “Stranger Things” deciek (toto je už tak strašne otrepaný a únavný koncept do piči!!!) pobehuje po meste (v ktorom nežijú ľudia) a lovia nejakú čarodejnicu, ktorá oživuje vrahov trápne pripomínajúcich legendy.. zabite ma niekto prosím. Úmorný pokus o niečo, čo tu už bolo skutočne, ale naozaj skutočne VEĽMI VEĽA KRÁT! Navyše tak pateticky a úboho spravené, že je mi z toho až trápne. Tvorcovia nám museli každých 5 minút nasilu strkať pos nos nejakú skladbu z 90. rokov, pretože v opačnom prípade by nám tam rok 94 nepripomínalo absolútne-nič, a to je naozaj dosť smutné.. A o akom Vreskote či Piatku trinástom tu všetci trepete?.. otrasné. Žasnem nad tým, koľkým rádoby hororovým fanúšikom sa páči tento typ detských hororov.. wow. Holt, aká je (dúhová) doba, také horory sa točia, darmo.. 0%

Sex/Život (2021) (seriál) odpad!

Jeeej :), ďalšie porno pre nadržané a večne nespokojné ženušky, ktoré majú prakticky všetko. Neviem o čom to bolo, ale trtkajú tam každých 10 minút a celé je to tak strašne fantasy, že by sa to dalo pokladať za scifi, prisahám. To naozaj neexistuje na tom Netflixe pre ženy nič normálnejšie, než tieto večne "trtkajúce" trapošiny, v ktorých sa omiela neustále to iste dookola? Koľké z vás to baví stále pozerať?.. Neskutočná primitívnosť.

Lupin (2021) (seriál)

Ale hej, spokojnosť. Samozrejme to celé treba brať s nadhľadom, ako takú rozprávočku. Príbeh ako inak úplne predvídateľný bez akejkoľvek inovácie či nebodaj nečakaných zvratov, ale herecké obsadenie je fajn. Celé sa to drží pri zemi, nikto neprehráva a nešaškuje. A áno, skončí to presne tak, ako čakáte. Ale nevadí, buďme radi, že sme radi, lebo o niekoľko rokov príde americký remake v ktorom budú lietať autá, vybuchovať mrakodrapy a Lupina bude hrať Dvejn Džonson alebo Džon Cína. 80%

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Nič prevratné sa samozrejme nekoná, a spomedzi trilógie sa určite jedná o najslabší kúsok - no v žiadnom prípade sa však nejedná o zlý film. Najväčšou slabinou je pre mňa totálna absencia strachu. Tretie vzajatie démonov bohužiaľ vôbec nie je strašidelný film. Neponúka (našťastie) žiadne lakačky, ale ani žiadne mrazivé alebo zimomriavkové momenty, ako predchádzajúce dva filmy. Celé je to pomalšie, mierne natiahnuté, miestami dokonca trošku nudné a hlavne je to viac krimi, ako horor. Neverím, že Warrenovci nemajú vo svojom repertoári lepší/zaujímavejší prípad na sfilmovanie, ako tento. Najdesivejšia vec na celom filme prišla až v záverečných titulkoch, keď sme mali možnosť vidieť a hlavne počuť autentické nahrávky. To je však na horor naozaj málo. Wilson a Farmiga samozrejme skvelí. Obom ich rola už roky sadí ako uliata a rád by som ich samozrejme videl aj v štvorke, no chce to opäť trošku pritvrdiť. 60%

Hříšnice (2017) (seriál)

Ťažký priemer. Hovorím konkrétne o prvej sérii, ktorá sa síce zubami nechtami snaží nabudiť dojem “tajomna”, ale vo výsledku je to iba neskutočné naťahovanie času. Večne uplakaná sexi Biel v polovici série s jej stále rovnakým prejavom prestane baviť, a na scéne tak zostáva iba jediná zaujímavá postava detektíva. Bočná zápletka o nonstop nadržanej sestre, ktorú Biel olizuje a prstuje mi osobne prišla extrémne dementná a takmer som to kvôli tomu prestal pozerať. Predvídateľný koniec a happy end bol samozrejme typicky pritiahnutý za vlasy, lebo je snáď každému jasné, že za pobodanie človeka na smrť platia trošku iné tresty ako ten, ktorý sme videli. Čiže ako fantasy rozprávočka okej, ale ako seriózny triler ani omylom. Ledva 50%

Phantasm (1979)

Neskutočne špecifický horor, ktorý buď človek miluje alebo nenávidí. Nič medzi jednoducho nepripadá do úvahy. Rozpočet o veľkosti víkendového nákupu v Bille a herecké výkony ako zo školského divadelného predstavenia spred 50 rokov. To je Phantasm. Kto sa však nad tieto veci dokáže povzniesť, bude odmenený prakticky úplne dokonalou atmosférou a ikonickým soundtrackom, ktorý už z hlavy nezmizne nikdy. Absolútna srdcovka a film, ktorý je tak strašne nedokonalý, až je vo svojej podstate úplne dokonalý.