Městečko prokletých (1995)

S odstupom času pridávam hviezdu navyše. Dosť podhodnotená Carpenterovka s výborným soundtrackom a skvelou atmosférou. Superman a Luke Skywalker proti posadnutým deťom, ktorým svietia oči? Toto človek nevidí každý deň. Celé je to pomalé, ospalé, kľudné, tiché.. a viac menej bez akcie či efektov. Ale aj napriek tomu ma to baví. Diametrálne odlišné od zbytku Carpenterovej produkcie. 60%

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Pozerám, že niektorým fajnšmekrom sa z nového Texasu zježili chlpy na rozkroku.. kľud, dobre bude. Za mňa ako fanúšika jednotky je to bez problémov stráviteľné. Po tom predchádzajúcom hovne s názvom Leatherface je toto “pokračovanie originálu” ako balzám na dušu. Keby však mám hodnotiť príbeh ako taký, áno, bol by to zrejme odpadík, lebo vymyslieť kokotinu typu “štyria tínedžeri/influenceri si prišli kúpiť vyľudnené mestečko v ktorom zhodou okoľností žije kožený ksicht s mamičkou” mi pripadá už naozaj ako veľmi veľká porcia debilizmu. Odhliadnúc od tohto celého sa však jedná o vcelku dobre zvládnutú vec. Má to spád, napätie a poriadny gore. Samozrejme nesmú chýbať rádoby vtipné pičovinky na odľahčenie a odkazy na súčasnú-retardovanú-instagramovú kultúru. Návrat Sally z pôvodného filmu však bol tak trošku marketingový ťah, lebo jej postava je tu asi úplne najzbytočnejšia. Ale chápem tvorcov.. dnes je návrat starých známych v hororoch trendová a pre divákov lákavá vec (Halloween a Vreskot by vedeli rozprávať).. veď aj ja som v momente spozornel, keď sa jej postava objavila v prvom traileri, čiže to, čo chceli docieliť (nalákať na film) sa im podarilo. 75%. Inač už by nejaká tá časť aj mohla nadväzovať na tú predchádzajúcu, nemuseli by donekonečna robiť rôzne pokračovania originálu, už ich je dosť. Zachvílu to dopadne ako Halloween, ktorý má dnes už tri alebo štyri príbehové línie, ktoré spolu absolútne nesúvisia, no všetky sú “pokračovaním” Carpenterovej klasiky..

Vřískot (2022)

Nostalgia je silná vec a noví tvorcovia to veľmi dobre vedia. Piaty Vreskot samozrejme neprepisuje dejiny série, ako to bolo v prípade Halloweenu, ale ani jej nerobí hanbu. Balansuje niekde v strede, čo je trošku škoda, lebo potenciál na fenomenálnu časť tu bol, len ho tvorcovia nevyužili naplno. Opäť nám teda scenáristi prekladajú partičku mladých adolescentov na čele s duom sestier, ktorých posielajú na bitúnok vrahovi v maske ducha. Nebolo to vôbec zlé, a pokus o návrat ku koreňom série vnímam ako pozitívum, no nefungujú tu vecí natoľko dobre, aby som s kľudným svedomím vyhlásil, že ide o super film. Po druhom a treťom zhliadnutí zo mňa prvotne nadšenie opadáva veľmi rýchlo. Z nových postáv som si za celú dobu nevytvoril vzťah hádam s nikým. Melissa Barrera je podľa mňa herecké drevo a skutočne netuším, prečo sa tvorcovia rozhodli darovať jej hlavnú úlohu. Po celý čas má na tvári jeden a ten istý výraz. Ostatných ani nemá zmysel opisovať. Máme tu preafektovanú ženskú napodobeninu Randyho, ktorá zo seba v každej scéne chrlí trápne a únavné žvásty o hororových pravidlách, ktoré už z jej úst nemôžem viac počúvať a tiež niekoľko tuctových panákov, ktorí majú v scenári tri-štyri vety a sú tu len preto, aby mohli slušne povedané skapať. Čo ma ale fakt zarazilo zo všetkého najviac, je nesúrodosť medzi človekom, ktorý je pod plášťom a hercom, ktorý vraha vo filme stvárňuje. Pretože keď raz niekto dokáže fyzickou silou premôcť policajta s viac ako tridsaťročnými skúsenosťami (Dewey), tak pod maskou jednoducho nemôže byť malá útla tínedžerka o tri hlavy nižšia ako on. Logika kurva nepustí. Toto nie sú veci, ktoré by som v tejto sérii normálne riešil, ale neuveriteľne to vo Vreskote 5 bije do očí a mne to proste vadí. Inač je to ale samozrejme stráviteľné a stále si to drží nadpriemernú kvalitu. V porovnaní s akoukoľvek inou hororovou sériou, ktorá ma na konte tiež 5 častí je však nový Vreskot hoden Oscara.

Monster Hunter (2020)

Čakal som väčší prúser. Ako už býva u Andersona zvykom, celé je to jednoduché, tupučké a viac menej bez zmyslu, ale nakoľko sa jedná o adaptáciu hry, ktorú mám naozaj rád, sa to pozerať dalo. Na to, že v hre ide iba o to zabiť čo najväčšie monštrum to Anderson neuchopil najhoršie. Aj keď by som si to samozrejme vedel predstaviť spravené aj lepšie. 55%

Matrix Resurrections (2021)

Zvláštny film. Nie vyslovene zlý, ale proste zvláštny a extrémne ukecaný. Už len to, že celú prvú tretinu sa Wachovski ospravedlňovali za existenciu tohto filmu je nenormálne divné. To som ešte nezažil. Z tých debilných reči na začiatku sa dalo vydedukovať iba to, že vo Warner Bros posledné roky jednoducho tlačili na pílu a Matrix 4 by vznikol tak či tak, či už s nimi alebo bez nich (Wachovski). Tak na to radšej kývli, lebo si zrejme mysleli, že s nimi to bude menšie zlo, ako bez nich (ehm). Lenže vo výsledku je z toho iba jedna veľká sentimentálna spomienka na pôvodnú trilógiu. Na tom je v podstate postavený celý film. Flashbacky, odkazy, citácie, spomienky.. Nie je tam žiadna pamätihodná scena, žiadne poriadne bitky, prakticky ani žiadna akcia. Iba nechutný Neil Patrick Harris ako to najväčšie zlo a preskinovaný agent Smith v podobe Jonathana Groffa z Mindhuntera. Celé zle. Vôbec to nefungovalo. A Morpheus? K tomu sa vyjadrovať radšej ani nebudem. Keby tam nebol Keanu a Carrie-Anne tak by som si myslel, že je to nejaký low budget projekt, ktorý poslali omylom do kín. Samozrejme to muselo byť nejakým spôsobom prispôsobené trendom, a keďže drvivá väčšina z vás onanuje každý deň nad nejakou tou marvelovkou, museli byť podobné pičovinky aj tu. Čiže čakajte mierumilovné robotické chobotničky či lietajúcu raju akoby vystrihnutú z tychto priteplených omaľovániek. Takže tak…

Paranormal Activity: Next of Kin (2021)

No nič extra. Ak mám být uprímný, viac mi sadli staršie (tak veeeeľmi nenávidené) časti s duchmi v dome, ako tento výlet k retardovaným Amišom. Ako osvieženie série to ale beriem. Strašidelné to nebolo absolútne ale vizuálne a filmársky vcelku na úrovni. Ako už býva zvykom, čakal som, že v poslednej tretine tvorcovia poriadne pritvrdia, no že na nás vytiahnu Gluma z Pána prsteňov som teda nečakal. Hollywoodske slow-motion efekty a hudba do tohto hororového podžánru absolútne nepatria, a budem to kľudne omielať aj donekonečna. Celý pocit autentičnosti tým pádom ide v momente do hajzlu, nech sa už kurva rozhodnú, či chcú točit ff alebo klasický horor, neznášam takýto hybrid. A áno, trademark “Paranormal Activity” tu je použitý trošku vypočítavo a zbytočne, ale na druhú stranu ich chápem, keby sa to volalo inač, ani pes by o to nezakopol. 50% p.s. Hrozne mi to miestami pripomínalu hororovú hru Outlast 2..

Tajemství loňského léta (2021) (seriál)

Musím povedať, že na toto som sa naozaj tešil, nakoľko patrí klasika z 90´ rokov medzi moje srdcovky, na ktoré nedám dopustiť. Dokázala však seriálová verzia Tajomstva minulého leta naplniť očakávania? Nie. Respektíve dokázala, ale iba z polovice. Ťažko sa mi to hodnotí, pretože keby sa to volalo inač, nemal by som problém tomu dať vyššie hodnotenie. Partia mladých teda cestou z párty zrazí osobu a tela sa zbavia. Toto všetko je ešte stále okej, aj po hereckej, aj po atmosférickej stránke. Problém však nastáva v ďalších častiach, ktoré sa už vôbec nenesú v podobnom duchu. Jadrom seriálu sa stávajú výhradne medziľudské vzťahy - kto s kým spal, kto postol taký a hentaký obrázok na Instagram, Facebook, Tik Tok či OnlyFans, kto sa s kým nebaví, kto je na koho urazený, kto si kde prdol a tak ďalej a tak podobne. Áno, občas sa tvorcovia pomýlia a naservírujú nejakú tu vraždu, ale vôbec to nefunguje. Plot twist o zámene dvojičiek je podľa mňa zaujímavý a mohlo by to bez problémov klapať keby príbeh zbytočne nekľučkoval cez desať postáv, nezapodieval sa teatrálnymi pičovinami a držal sa hlavnej a jednoduchej línie, ktorá by bohato stačila. Rozuzlenie príbehu sa mi už ani nechce opisovať. Necítil som absolútne žiadne zadosťučinenie, ani žiadne prekvapenie. Celé mi to prišlo neskutočne hlúpe a svojim spôsobom aj totálne nereálne. Som sklamaný, ale bohužiaľ, žijeme v dobe v akej žijeme, a to sa pochopiteľne odzrkadľuje aj na filmoch či seriáloch. Neviem, či sa niekedy v živote dočkáme hororu, remaku, reštartu alebo čohokoľvek iného, čo by s úctou a rešpektom reprezentovalo staré dobré (najlepšie!) 90´ roky.

Klasický horor (2021)

Uf.. tak toto bol naozaj trošku únavný pokus, ale áno, popis k filmu neklame, skutočne ide o mix Texaského masakru, Cabin in the Woods či akéhokoľvek iného "v lese žije tajná sekta" hororu. Bohužiaľ na rozdiel od filmov, ktoré toto talianske veľdielo spokojne vykráda, sa jedná o extrémne predvídateľnú a dosť trápnu záležitosť. Pri niektorých pasážach som dokonca pochyboval, či to tvorcovia myslia naozaj vážne, alebo si z nás robia iba ľudovo povedané piču. Na tých nehercov sa jednoducho nedalo pozerať a pokusy a nejaké emocionálne predstavenia vyzneli neskutočne komicky. Príbeh o vraždiacom filmovom štábe, ktorý sídli za deravým plotom 20 metrov od jazera, kam sa chodí kúpať polovica Talianska mi skrátka príde ako niečo, čo nemôže fungovať. Logiku neojebeš, ako sa hovorí. Ale cením, že aspoň raz v živote nám v horore od Netflixu nepchali nasilu pred oči homo páriky či iné transgender podivnosti, za toto patrí Talianom VEĽKÁ vďaka.

Vyšinutý (2020) odpad!

Neuveriteľne tupá sprostosť bez štipky inteligencie či zdravého rozmýšľania. Vyžratý a nechutný Crowe tu zo seba robí rádoby vraždiaceho psychopata, no pôsobí skor ako retardovaný kokot z mcdonaldu. A nie len on. Každá jedná postava sa tu chová ako po lobotómii mozgu. Hlavná hrdinka či neschopní policajti, ktorí nevedia trafiť cieľ ani z dvoch metrov. Ale toto prakticky vôbec nemá zmysel rozoberať. Celé je to tak neskutočne prijebané, že si pri tom človek pripadá až trápne. Crowe je už zrejme pekne na dne, keď bez problémov kývne na sračku tohto typu. Ale ani sa mu nečudujem, keby som vyzeral ako prasnica, tiež by som bol rád za každú šancu niekde si zahrať.

V/H/S/94 (2021)

Super. Kvalitatívne na úrovni prvých dvoch filmov, žiadna youtube-like ubohosť typu Viral. Čiže opäť 5 kraťasov, z čoho jeden je “základ”, v ktorom sú nám servírované ostatné štyri. Máme tu teda potkanieho mutanta v kanalizácii (80%), šialeného vedca, ktorý z ľudí vyrába terminátorov (85%), jednu oživenú mŕtvolu (100%) a sympatického upíra v starej smradlavej stodole (70%). Som rád, že sa do série vrátila kvalita, takto to má vyzerať. 85%.