Moucha (1986)

Cronenbergov absolútny vrchol a jednoznačne jeden z najlepších scifi hororov všetkých čias. Úžasný Goldblum svojho času v top forme. Geena Davis krehká, sympatická a prirodzená. Nikto neprehrával, neafektoval, netlačil na pílu - po hereckej stránke dokonalé. Masky a špeciálne efekty detto. No a kráľovskú korunu celému filmu nasadzuje Howardov brilantný soundtrack, ktorý proste nemá obdobu. Zub času snímku preveril dostatočne, a za celé tie roky film nestratil ani chlp zo svojho lesku. Hrozivé, šokujúce a smutné zároveň. 100%.

Poslední vládce větru (2010)

Hrôza. Ja som vedel, že sa jedná viac menej o odpadík, preto som sa tomu roky vyhýbal.. Bohužiaľ, nedávno som tento kvost od režiséra jedného z najlepších filmov všetkých čias (SIGNS) "nechtiac" zhliadol v tv.. Pochopiteľne som tomu nevenoval celé takmer dve hodiny, lebo by som to pravdepodobne neprežil. Ja len nerozumiem, prečo.. PREČO točí (točil?) Shyamalan filmy podľa anime rozprávok, keď mu celý svet zobe z dlane takmer všetky jeho trilery/horory.. holt, otázka, na ktorú asi nikdy nedostanem odpoveď. 10%

Slunovrat (2019)

Aster by si mal uvedomiť, že medzi originálnym nápadom a obrovskou pičovinou je veľmi tenká hranica.. Midsommar však s prehľadom zapadá do oboch kategórii. Spočiatku zaujímavá zápletka sa bohužiaľ po pár minútach mení na nudný guláš všetkých podobne ladených filmov (tajne žijúca sekta v prírode, o ktorej “záhadne” nikto z okolitého sveta netuší), a aby toho nebolo málo, je predvídateľná ako hokejový zápas medzi Slovenskom a Českom. Ultra tupý koniec a neuveriteľne hlúpe chovanie postáv nasadzuje celému projektu kvietkovanú korunku.. Dve aj pol hodiny... DVE AJ POL HODINY.. 50% a už nikdy viac.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Fajn. Milión zbytočných flashbackov by som odtiaľ okamžite vyhodil, ale inač zaujímavá a konečne originálna záležitosť. Až sa človeku nechce veriť, že to má na svedomí lgtbi Netflix.

Krvavý sport (1988)

Absolútna mega klasika, ktorá v živote neomrzí. Fantastické súboje, neskutočne dobrý soundtrack a Van Damme v TOP forme. Podobne ladenému filmu sa už nikdy nedočkáme. 100%

Pobřežní hlídka (2017) odpad!

Otrasná trapárna. Výber “najkrajších a najsexi” hollywoodskych odiotov na planéte snažiacich sa hláškovať pôsobí ako tragikomická freakshow z 30. rokov. Všetci sú tam tak strašne dokonalí, až sa mi z toho dvíhal žalúdok. Dejovo plytké, prázdne, žalostné a ubohé. Proste niečo ako Panelák, len bez tých ultra jebačiek.

Chalífát (2020) (seriál)

Pekný pokus, ale takéto emociálne vydieranie nech si láskavo strčia do riti. 7 dielov sledujeme život týranej ženy (ktorú cez telefón šikanuje a psychicky vydiera prijebaná a neschopná policajtka) len preto, aby sme sa v poslednej epizóde mohli pozrieť, ako tragicky umrie? Akože nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto fakt nie. Seriál nemá ani jeden jediný svetlý bod. Celé je to pochmúrne, hnusné a negatívne naladené. Nemá to v podstate ani žiadnu pointu alebo nebodaj výpovednú hodnotu. Zlo aj tak zvíťazí nad dobrom, ľudia, kvôli ktorým to divák pozerá a je v napätí zomrú, teroristi aj tak vyhrajú atď atď.. akože o čom to celé malo byť? Načo to má potom človek pozerať? Žiadne dobré pocity z toho nejdú. Absolútne žiadne. Po dopozeraní zostane maximálne tak obrovská pachuť.. týmto štýlom by sa seriály ani filmy fakt robiť nemali. Nehovorím, že chcem teraz vždy a všade happy end, ale 7 hodín sledovať a vstrebávať výhradne negatívnu energiu fakt nie je okej, obzvlášť v dobe, v ktorej žijeme. To si rovno môžem urobiť popcorn a pustiť si videa tých primitívov, čo režú zajatcom na púšti hlavy.. výpovedná hodnota bude rovnaká. Skutočne nerozumiem tým oslavným ódam, fakt nie..

Pach krve (2021)

Neviem.. Tváriť sa nenormálne prekvapene a tvrdiť, že som videl najlepší “reštart” hororovej série, ako píše polovica komentujúcich, mi príde skutočne úplne mimo. Nový Wrong Turn NIE JE HOROR. Je to lacná a menej inteligentná parafráza na The Village od Shyamalana. Partia dementov sa 10 minút po tom, ako vojde do lesa stratí (omg) a počas hladania cesty späť im podkopáva nohy zdivočelý Kevin McCallister a jeho pascičky. Mindfuck a.k.a dejový zvrat, o ktorom všetci básnia, bol však zo všetkého najtrápnejší a v mojich očiach absolútne nefungoval. Práve naopak kazilo to celý film. Nehovorím, že sa jedná vyslovene o zlú záležitosť, na jedno pozretie zo zaujímavosti je to stráviteľné, ale čakať od toho porcovačku ako pred takmer dvadsiatimi rokmi je veľmi naivné. McElroy proste zbytočne tlačí na pílu. Nech už túto brakovo déčkovú sériu nechá na pokoji a nesnaží sa na jej neslávnej povesti parazitovať, je to rovnako úbohé ako všetkých tých 45 častí, ktoré sa (bohužiaľ) dostali z nejakého dôvodu na svetlo sveta.. 50% s odretými ušami.

Castle Rock (2018) (seriál)

Začalo to tak sľubne, atmosfericky a napínavo, no skončilo zmätene, hlúpo a nudne. Vyzerá to tak, že sa King zamotal v sám sebe. Prekombinovaný scenár plný "iných" svetov, dimenzií čí realít, v ktorom sa nikto nevyzná, nezvládol poriadne ukočírovať ani jeden z režisérov. Príbeh sa cca od polovice nikam neposúva, každá postava iba "prestupuje" na mieste a celý potenciál tak diel od dielu vyprcháva do prázdna.. Najväčšia škoda je, že by to herecky aj obstálo, pretože casting je podľa mňa skvelý a každý z nich odviedol super robotu. No bohužiaľ, tentokrát to stroskotalo na samotnej predlohe, čo sa v prípade Kinga naozaj nestáva často. Obrovská škoda. Autor by si mal uvedomiť, že niekedy je menej viac, nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása.. 40%. (videl iba prvú sériu, do druhej nejdem, nemám chuť)

První člověk (2018)

Pomalšie tempo viac orientované na rodinu, no aj tak to diváka pohltí. Zaobišlo by sa to samozrejme aj bez hollywoodskych “drama hlúpostí”, ktoré trošku kazia vcelku reálny zážitok (Asi ťažko sa dá uveriť tomu, že hneď po tom, ako Armstrong vstúpil na mesiac, bol 10minút úplne ticho a potom začal plakať za svojou dcérou.. ). Nasilu tam pchať emotívne veci, ktoré s realitou nemajú nič spoločné je tak typicky americké, ale s tým už nič nenarobíme. No Gosling ako vždy výborný,.. 80%