Let číslo 93 (2006)

Hraný dokument vykresľuje hmlou dohadov zastretý 11.september 2001. Dynamická kamera umocňuje pocit spoluúčasti diváka. Aj napriek tomu, že sa nestotožňujem s obsahom filmu, priznávam že po formálnej stránke je toto dielo hodnotné a posúva hranice vyjadrovacích prostriedkov filmu zase o krok vpred.

Buena Vista Social Club (1999)

Dokumentárny film Buena vista social club je sondou, ktorá zoberie diváka na výlet do ulíc Havany v sprievode kubánskych rytmov. Kamera zžitá s rozprávaním spevákov a hudobníkov spomínajúcich na detstvo, dospievanie a začiatky v hudbe, ponúka divákom pri jazdách chudobnými ulicami Havany, aby sa na chvíľu dostáli priamo na Kubu, kde môžu cítiť vôňu cigár a rumu- ľudia hrajúci domino v tieni nádvoria, prašné ulice plné ľudí, autobus na princípe návesu za kamiónom,... Kuba sama je miesto lákajúce ľudí svojou atmosférou a hudbou. Skvelá práca kamery len pridáva filmu na emócii.

Far Cry (2008) odpad!

Hernú predlohu tohto filmu nepoznám, no po zhliadnutí tohto počinu ani nemám chuť zahrať si ju. Sci-fi kde mutanti útočia na ľudí je kopec a tento film neprináša nič nové. Práve naopak, myslím že zhoršuje renomé tohto žánru. Prenajať si jeden sklad v prístave, nakúpiť pol tony výbušnín, kilo bieleho mejkapu a poďme prerobiť.

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Rozprávková klasika, ktorá patrí k spomienkam na detstvo. Vďaka jednoduchému prirovnaniu častí ľudského tela mi priblížila fungovanie organizmu. Aj keď som nechápal, že tie krvinky baví stále chodiť tam a späť, či už s kyslíkom alebo s kysličníkom uhličitým. :)

Once (2007)

Zaujímavá kombinácia dobrého soundtracku a dokumentárnych prvkov priniesla divákom príjemné zobrazenie stretnutia Češky pracujúcej v Írsku a Íra zarábajúceho si hraním na ulici, ktorých životy spojí láska k hudbe. Príjemný príbeh prináša milé situácie plné emócii a úsmevných drobností. Dostalo ma jemné balancovanie medzi romantickým filmom, kde divák očakáva happy end, a drámou zobrazujúcou život slobodnej matky v cudzej krajine.

Forrest Gump (1994)

"Pro hlupáka, každý hloupý." Moja jednotka na poli kinematografie. Výborný scenár, plný trefných viet, neustále prekvapuje diváka- menej chápavý človek, dosiahne v živote takmer všetko, vďaka radám ľudí, ktorých stretáva. K tomu prirátajme skvelé herecké výkony Toma Hanksa a Garyho Sinise, nezabudnuteľný soundtrack a dostaneme 6 Oscarov. :) Čítal som knihu a musím uznať, že toto je jeden z mála momentov, kedy film prekonal knižnú predlohu.

Doktor od jezera hrochů (2010) odpad!

Ak niekto dostane peniaze, aby natočil hocičo, dopadne to presne takto. Scenár ako práca štvrtáka na základnej škole. Herecké výkony pripomínajú teatrálnosť detskej vianočnej besiedky. A réžia je to, čo v tomto filme absolútne necítiť. Aj napriek náklonnosti k trilógii Slunce, seno,... musím označiť tento počin Zdenka Trošku za poriadny prešľap.