Wu qing yuan (2006)

Biografický film o Go Seigenovi (japonský přepis jména Wu Qinqyuan), největším hráči go 20.století. Silně umělecky založený film s perfektní kamerou. Pro mě bylo překvapením, jak velkou roli v Go Seigenově životě i jeho hráčské kariéře sehrál jeho vztah k sektě. Mimo jiné mu zachránila život před svrženou atomovou bombou v Hirošimě, ale také kvůli ní málem přestal go hrát docela. Samotné hře go nebyl dán příliš velký prostor, ale o to více si udržela tajuplné kouzlo. Je to filmový bonbónek pro milovníky této deskové hry a pro obdivovatele mistra Wu.

Samuraj (2003)

Nikoli námětem ale především zpracováním je v kontrastu s díly od Akiry Kurosawy. Možná právě proto, že u mě Kurosawovi samurajové tolik zabodovali, hodnotím tento film níže. Hodně lidí na něj pěje chválu, ale mě vadí ta chladnokrevnost, kdy v rekordním čase a na efekt umírají všichni protivníci, se kterými se slepý masér (sám režisér Kitano) potkává. Příliš mnoho krve a až nereálná slepcova předvídavost mi trochu zkazily dojem z tohoto jinak určitě kvalitního filmu.

Rudovous (1965)

Zatím můj nejsilnější filmový zážitek od mistra Kurosawy. Ředitel nemocnice Rudovous (Toširo Mifune) je skromný, empatický, charismatický a autoritativní člověk, který dává pacientům a lékařům i v bezútěšném nemocničním prostředí smysl života.

Sanjuro (1962)

Potulný nájemný samuraj Sandžúró se doslova ujme skupiny nezkušených mladých samurajů, aby jim pomohl osvobodit jejich pána ze zajetí. Sandžúró nedává najevo své city, je přímý, drsný a chladně uvažující, navíc mečem vládne jako žádný jiný.

Jen počkej...! (1969) (seriál)

Skvělá animovaná groteska s dokonalou hudbou, která je vypiplaná zvlášť pro každou scénu. Kotěnočkin režíroval prvních 16 dílu, na posledních 2 dílech z roku 1993 je již patrný odlišný rukopis režiséra Tarasova.

Sedm samurajů (1954)

Je to úžasné srovnání notoricky známých západních Sedmi statečných a málo známých východních Sedmi samurajů. Samurajové jsou rozvláční jako Tenkrát na západě, trvá to věky než se jich dá dohromady aspoň šest a sedmého nečistokrevného (Mifuneho) přiberou jenom proto, že je tak neodbytný. Toto se nedalo v Sedmi statečných dobře podchytit, protože samurajem se musíte narodit, kdežto pistolníkem se "pouze" stanete. Bitva o vesnici byla také velice dlouhá, lapkové byli likvidováni po jednom a na vzdálenost meče, zatímco banditi v západním podání útočili a byli stříleni ve větších skupinkách. Vnímání shod a drobných odlišností bylo pro mě velmi zábavné. Jako například souboj asketického samuraje s chlapíkem, co se považoval za samuraje. Nejdříve bojovali holemi a chlapík neuznal, že byl pomalejší, a trval na souboji s meči. Rychlý konec. Nebo když přijeli zvědové a bylo potřeba je zlikvidovat - tady však seskočení na lapky ze stromu nebylo tak efektní jako střelení ujíždějícího bandity na 200 metrů. Je až neuvěřitelné, jak jsou tyto dva stejné filmy rozdílné (o:

Hlídač č. 47 (2008)

Tento film nabídl pohled do staré doby - Pomalu plynoucí čas v zasněžené samotě vechtrovny. Zpestření manželům Doušovým přinesla občasná návštěva odlehlé vesnice, kde byla kromě kostela hlavním centrem hospoda, a samozřejmě také záchrana mladého hrobaře Ferdy, který se pak staral o řádné okořenění životní fádnosti. Nelíbily se mi časté barvité (a bohužel dost hlučné) vzpomínky na válku a těžko se dalo uvěřit, že 3 roky po válce najednou hlavní hrdina (následkem zranění) totálně ohluchne, aby pak časem zase totálně začal slyšet. To, že se rozhodl neříct světu, že zase slyší, byla však vzrušující látka pro další děj. Roden i Dlouhý hráli výborně, Siposová hrála dobře především svým tělem, avšak představitel Ferdy (Jiráček) mi jako dobrý herec nepřišel a byl mi i dost nesympatický. Celkově velmi dobrý dojem, který ve mě jen tak nezapadne.

Collateral (2004)

První shlédnutí 2*, druhé shlédnutí 3*...normálně se podruhé na filmy moc nedívám, obzvláště když se mi nezdají dobré...důvodem, proč jsem to tentokrát udělal bylo, že jsem zapomněl, že jsem film už viděl (o: Vyšší hodnocení jsem dal kvůli výkonu taxikáře (Jamie Foxx).

Soukromé pasti (2008) (seriál)

1.díl, Něžný vetřelec: Vilhemová, Vaculík, Šafránková (4*), 2.díl, Fajn brigáda: Nováková, Langmajer, Chmela, Klepl (4*), 3.díl, Jiná láska: Stivínová, Z.Norisová, Rašilov, Medvecká (3*), 4.díl, DNA jako důkaz: Budař, Voříšková, Hanák, Bydžovská (3*), 5.díl, Láska v moll: Bartoška, Vašáryová, Cibulková (4*), 6.díl, Malý terorista: Geislerová, Zach, Kajnarová, Mišík (3*), 7.díl, Tatínkova holčička: Etzler, Hybnerová, Kohoutová, Tomsa (3*), 8.díl, Ukradená spermie: K.Issová, Daniel, Polívková, Syslová, Navrátil (4*), 9.díl, Smím prosit o lásku?: Studenková, Kratina, Polášek, Branna (2*), 10.díl, Tři do páru: Budař, M.Issová, Pauhofová, Chýlková, Jaškow (3*), 11.díl, Riskantní interview: Žilková, Balzerová, Švormová, Sotonová, Krausová (4*), 12.díl, Exmanželkou snadno a rychle: Brodská, Lustigová, M.Dlouhý, Leichtová, Cina, Táborský (4*).

Kmotr (1972)

Velkolepý příběh italské mafiánské rodiny Corleonových žijících v New Yorku. Klasika, ze které čerpají všechny gangsterky, které za něco stojí. Až dokonce filmu jsem nepoznal mladého Al Pacina ani Dianu Keaton.