Manželské etudy po dvaceti letech (2006) (seriál)

1.díl: Ivana + Pavel ... 1999 stále spolu, 2 děti (18+11), prodavačka + majitel kulečníkové herny ... hodnocení 4*, 2.díl: Mirka + Antonín ...1999 stále spolu, 2 děti (18+13), kadeřnice + prodejce auto doplňků ... hodnocení 4*, 3.díl: Zuzana + Vladimír ... 2003 se rozvádí, 3 děti (18+17+14), designerka + fotograf ... hodnocení 3*, 4.díl: Zuzana + Stanislav ... 1999 rozvedeni, 2 děti (18+15), pomocná lékárnice + překladatel ... hodnocení 5*, 5.díl: Marcela + Jiří ... 1999 (již 17 let) rozvedeni, 1 dítě (18), kuchařka ... hodnocení 5*, 6.díl: Ivana + Václav ... 1999 stále spolu, 5 dětí (18+15+13+5+3), podnikatelé ... hodnocení 5*

Manželské etudy (1987) (seriál)

1.díl: Ivana + Pavel ... ?+21 let, vyučení, museli se brát, koníček manžela = divadlo, hokej ... hodnocení 4* 2.díl: Mirka + Antonín ... 17+? let, museli se brát, koníček manžela = automobilové závody ... hodnocení 4* 3.díl: Zuzana + Vladimír ... 23+21 let, stavaři, stavějí byt, koníček manžela = focení ... hodnocení 5* 4.díl: Zuzana + Stanislav ... 18+? let, museli se brát, bydlí u rodičů, koníčky = elektronika, dalekohledy, motorka ... hodn. 5* 5.díl: Marcela + Jiří ... 20+20 let, dítě necelých 9m po svatbě, manžel pod pantoflem matky ... hodnocení 5* 6.díl: Ivana + Václav ... studenti architektury, museli se brát ... hodnocení 5*

Apocalypto (2006)

Skvělý dobrodružný film, který díky časovému a místnímu posunu vnímám taky jako sci-fi, které se skutečně mohlo stát (neboli fantasy, jak ho chápu). Naprosto mě to vtáhlo a líbily se mi všechny 4 pomyslné části: poklidný život Mayů v džungli, jejich přepadení a odvlečení do města pyramid, boj o život těhotné ženy v jámě a mega dlouhý útěk Jaguáří tlapy před lovci hlav. Vůdce a jeho synkové byli opravdu dobře vybraní a vystylovaní týpkové. Jeden synek mi silně připomínal Jana Krause. Hrdina - Jaguáří tlapa - měl větší štěstí než vyhrát první ve sportce. On sám zraněný a vysílený utekl 9 ozbrojeným maníkům a všemožným nástrahám džungle, které, čím byl blíže domovu, víc a víc využíval ve svůj prospěch. Nechce se mi věřit, že toto strhující dílko, natočil Mel Gibson. Hodnocení 96%.

Světlo z ohně (1997)

Film, při kterém jsem měl stejně niterný pocit jako kdybych četl knihu. Byl jsem vtažen do děje zejména kvůli přitažlivé Sophii Marceau - nejen krásná, ale i moudrá. Velice skromně, ale rozhodně jde za svým snem a cílem - získat zpět svou dceru.

Kapesné (1976)

Nabízí se mi srovnání s Obecnou školou a vede mě to k myšlence, kolik českých filmů (natočených v různých dobách) se zaobírá humorem ze školních lavic, potažmo humorem z rodin a domácností žáků. Nutno však upozornit, že toto francouzké dílko plné dětských hrdinů je spíše hořká komedie.

Žiji ve strachu (1955)

Neskutečná role Toširo Mifuneho - nejenže byl téměř k nepoznání, ale roli zhruba o třicet let staršího otce rodiny zvládl dokonale zahrát i s minimem textu.

Čas (2006)

Neotřelé téma změny identity pomocí plastické operace. Byl jsem natolik pohlcen dějem, že operaci včetně šestiměsíčního uzdravování jsem hlavním hrdinům skutečně věřil. Kromě fyzické změny se rovněž změní psychicky. Milostné drama se v závěru kloubí s detektivním pátráním po partnerovi. Občasně lyricky laděná kamera.

Slib (1996)

Viděl jsem 2 filmy režisérů bratrů Dardennových (Dítě a Slib) a v obou ztvárnil mladistvého hrdinu Jeremie Renier. Oba filmy s motivy života na ulici popisují příběhy lidí, kteří mají neustálou nouzi o peníze a jsou schopni použít všechny prostředky pro jejich získání. Filmy vzbuzují silné emoce, protože bezprostředně jednající postavy dokážou chladnokrevně zalhat stejně jako riskovat svůj život pro někoho jiného. Život a smrt je pro ně mnohem bližší realitou než pro normálního člověka.

JCVD (2008)

Vyšší očekávání následovalo mírné zklamání i v tomto netypickém snímku a to především ze scénáře (málo obsahu) a kamery (nepřehledná). Silnějšími momenty byly parodické prvky na akčního hrdinu, výlety do producentského zákulisí a zpověď JCVD. Silně působil i nezvykle smolný závěr celé bankovní zápletky.