• Thriller

Hora (2009)

Veľmi nepodarená vykrádačka kultového Rape and Revange snímku I Spit on Your Grave / Day of the Woman (1978). Vo filme sa prvú pol hodinu nič nedeje, v kľude si môžete podriemať, tak ako ja. Potom sa začne niečo diať, ale je to tak natočené, že sa vám chce ďalej driemať. Herecké výkony sú otrasné a dialógy blbé. Film obsahuje obrovskú kopu nelogickostí. Režisér sa ešte k tomu snažil o niečo ako umelecké prvky (občas čiernobiely obraz, nepočuť zvuk iba šušťanie...), ktoré to ešte viac pomrvili. Ale niektoré násilné scény sú celkom dobré (dobre okopírované) a gore efekty sa tiež celkom podarili. Takže film si 30% určite zaslúži.

Reipu nidžúgodži: Bókan (1977)

Pinku eiga ako sa patrí. Zo začiatku kopa znásilňovania a sexu. Podobne ako v inom snímku tohoto režiséra Assault! Jack the Ripper (1976) je tu super hudba, aj keď nie tak dobrá. Koniec vrcholí extrémnou krutosťou, ktorá mi až vyrazila dych. Čo je zvláštne vo filme je aj homosexuálne násilie na hlavnom hrdinovi.

Ďábelské sémě (1977)

Ja proste na staré scifi filmy / horory nie som. Musím uznať, že je to veľmi dobré spravené, herecké výkony na vysokej úrovni, zápletka je síce taká obyčajná, no dobre poddaná, ale mňa to nebavilo tak, ako by asi malo. Koniec a hlavne ten nápad počítaču na konci je určte super , ale m%na neoslovil. Ľahko nadpriemerná záležitosť. Nejednalo sa v tomto filme o niečo ako computersploitaion? :D

Mrtví mezi námi (2009)

takýchto filmov tu už bolo dosť. Rodina po traume sa sťahuje niekam inam, kde ich opäť začnú strašiť staré nočné mory. Tento krát ide o ženu, ktorá kvôli svojej chybe stratila dieťa a v novom byte začne vídať ducha iného dieťaťa, ktoré zomrelo nedopatrením jeho rodičov. Dej je to síce bohovo otrepaný, ale výrazným plusom snímku je, že zbytočne nečaká a hneď začína rozvíjať pointu. K tomu končí tak, že sa to nedá očakávať. škoda tých hereckých výkonov, išiel by som vyššie.

Pensione paura (1977)

Vynikajúci španielsko-taliansky film. Neviem, či ho mám zaradiť ku hororu, ale určite je z jednej časti aj niečo ako vojnová dráma a z druhej zase atmosferický horor so zopár prvkami (s)exploitationu. Zo začiatku dej pôsobí veľmi jednoducho, hneď si myslíte, že viete o čo ide. Ale nebude to tak, dej sa uberie takým smerom, ktorého koniec by ste v živote nepredpokladali. Celé sa to odohráva v poloprázdnom hoteli počas druhej svetovej vojny, kde je každý deprimovaný z bombardovania, ktoré môže prísť každú chvíľu. Hlavná postava je správkyňa, no vlastne jej dcéra, ktoré čakajú na otca (manžela), kým sa vráti z vojny. Dej sa začne komplikovať keď matka zomrie a všetko ostane na dcére, ktorá má niečo okolo 16-17 (herečka určite 18+ keďže sme mohli vidieť jej excelentné kozičky a bobra). K tomu má ešte matka v podkroví chlapa, o ktorom nikto nevie a nesmie ho tam nikto nájsť, čo dáva snímku veľkú tajomnosť. Tento film mi odporučil Kangax ako niečo na, čo by som mohol urobiť titutlky. Podobne ako povedal Kangax pri snímku Residencia, La (1969): "Podľa dnešných štandartov by sa jednalo iba o priemerný horor" je tomu tak aj tu. Film stojí hlavne na atmosfére, tajomnosti a akejsi depresii z vojny. Ako vźdy hovorím, španielske horory sú geniálne. Tu to platí dvojnásobne. Takže sa môžete tešiť na titulky!

ZMD: Zombies of Mass Destruction (2009)

Tomuto snímku chýba originalita. Veľmi dobre tu vidno ako kopíruje iné zombie komédie ako napríklad Zombieland (2009), alebo aj Shaun of the Dead (2004). Na pár veciach sa tu dá určite zasmiať, ako napríklad liečenie homosexuality, alebo scéna so strunovou kosačkou, ale je tu aj kopec nudných, alebo trápnych scén. No film ma veľmi nenudil, takže musím ísť s hodnotením ľahko nad priemer.

Amor Só de Mãe (2003)

Super gore kraťas, so skvelou atmosférou a okultistickou-sexuálnou zápletkou. Oplatí sa kuknúť za tých 20 minút.

Nos miran (2002)

Perfektná španielska ducharina. Síce to s Others, The (2001) veľa spoločného nemá, určte to dosahuje vysokú kvalitu, ako väčšina španielskych hororov. Film začína ako krminálka, no už je cítiť v deji istú tajomnosť a človeka začína trochu mraziť. Obsahuje to klasické prvky kriminálky, ako napr. ditektív sa stráca svojej rodine, niekto vie pointu, ale nemôže ju povedať, lebo je šialený / mŕtvy / stratený a mnoho iných znakov. Film veľmi rýchlo graduje s postupne sa odkrývajúcou pointou a odhaľovaním minulosti hlavnej postavy - detektíva. Film je fakt bravúrne natočený a pri nejednej scéne ma naozaj mrazilo, čo sa mi často stávalo aj pri už spomínaných Others, The (2001). Španielsko rozhodne patrí k elitám eurohororu, určite čo sa týka ghost subžánru a škoda, že tento snímok je tak neznámy.

Děti (2008)

Po tomto filme, deti fakt už nemám rád. Zo začiatku sa síce nič nedeje, vykresľovanie postáv a ich vsťahov. Ale aj tak podľa mňa film pôsobí celkom dobre, herecké výkony sú nadpriemerné (a to deti vo filmoch neznášam). Potom sa to rozjede a kamera nám vo vypetých situáciach ponúka perfektné nájazdy a rôzne triky. Film stojí hlavne na napätí, ale aj na tom, aby človek postavil do ťažkej situácie zabiť svoje dieťa vs. byť ním zabitý. Určite jeden z tých lepších hororov roku 2008 so super koncom.

Collapse (2009)

Fakt vynikajúci dokument, pri ktorom ma občas aj zamrazilo. Po pozretí sa už na život pozerám o niečo inak.