• Thriller

Sentinel (1977)

Film zo začiatku pripomína film Rosemary's Baby (1968), alebo Tenant, The (1976) od pána Polanského, takže som si myslel, že pôjde o nejakú záležitosť s podivnými susedmi a nečakaným koncom. Susedia tu dlho neboli a hneď sa zdalo, že vieme o čo vo filme pôjde. Al kdeže! Film nás ešte niekoľko krát prekvapí dejovými zvratmi a k tomu ten koniec je fakt majstrovský. A k tomu treba ešte pripočítať vynikajúce herecké výkony, atmosféru atd. Proste geniálny film.

Lake Mungo (2008)

NA toto som sa dosť tešil, keďže s filmami natočenými ako dokument nemám veľa skúseností. Prvá časť je dosť nuda, trochu drámy, trochu hlúpych, nudných scén a ani tie, ktoré mali vyľakať nevyľakali. Ale potom, keď sa film začne pozerať do minulosti, tak je to dobré. Tajomné so zaujímavou pointou a niekoľkými zvratmi. Film určite nepatrí k elitám, ale pozrenie stojí.

Phobos (2010)

Rusko-estónsky horor o hŕstke ľudí zavretých v vojnovom bunkri, ktorý je prerábaný na disko klub. Námet to bol zaujímavý, ale spracovanie otrasné. Ide o fóbie, ktoré tu všetkých strašia a musia ich ich prekonať. Našťastie film má len 78 minút, ale aj tak hodinu sa nedeje takmer nič, ale ani také nič, čo by zaujalo. Potom prichádza asi 5 minút akcie a veľký WTF koniec. A k tomu ešte "profesionálny" herci... Ale svoju atmosféru to malo a snaha sa uprieť nedá.

Jízda smrti (2007)

Toto bolo, ale prekvapenie! Od filmu som vôbec nič nečakal a dokonca ani počas filmu som nečakal to čo sa stalo. Začínam milovať tú atmosféru v metre / vlaku / železnici. Ale toto je o niečom inom. Zo začiatku sú tie výjavy fakt super, potom prichádza gore, vraždy a apokalypsa. No a koniec ma doraz absolútne. Proste super podívaná so slušnými hercami, vynikajúcou atmosférou a niekoľkými prekvapeniami.

Lidská jatka (2009)

Jeden z tých fakt slabších film z After Dark Horrorfestu. Vo filme sa neuveriteľných 70 minút nič nedeje, okrem pár nejasných a zahmlených scén, v ktorých nevidíte absolútne nič. Potom prichádza akási nie veľmi originálna pointa a pár minút akcie a mučenia. Ale baby aspoň neboli škaredé...

Mamka & taťka (2008)

Je to nízkorozpočtový exploiťák s hroznými hereckými výkonmi. Nechápem tomu hodnotenie tu na CSFD. Mne ako prívržencovi exploitationu sa to samozrejme páčilo, ale väčšina ľudí zvykne takéto filmy zavrhnúť a teraz (25.04.2010) to má 240 hodnotení a 60%. Ako som už spomínal herecké výkony sú slabé, postavy nevýrazné a hnusné a k tomu gore nie veľmi dobre zvládnutý. Ale má to svoju atmosféru, mučenia (psychického aj fyzického) je tu dosť a rodinka je tak správne "uletená".

Klauni zabijáci (1988)

Tento film je taká lolkovina, ktorá sa väčšine ľudí buď páči veľmi, alebo nepáči vôbec. Ja som ostal niekde v strede. Niektoré scény boli fakt vtipné, dobré vymyslené a originálne, ale na druhej strane sa tu našli aj také, ktoré boli trápne a nudné. Dobré na filmu je to, že zo začiatku je hlavný dej točiaci sa okolo hŕstky postáv potláčaný ako keby náhodnými scénami. Treba ešte uznať, že masky boli fakt super. Ale nakoľko hororové komédie nemám rád nehodnotím príliš vysoko.

Auto (1977)

Priemerný horor s nie veľmi zaujímavým dejom a nie celkom dobre natočený. Ale musím hodnotiť trochu nadpriemerne, lebo snímok má tú nádhernú atmosféru 70. rokov v Amerike. K tomu si ešte zachováva trochu tajomnosti a ani herecké výkony nie sú zlé. Po sľubnom začiatku som čakal trochu viac pekých báb no bohužiaľ nedočkal som sa. A k tomu ani žiadne gore tu nebolo...

El habitante incierto (2004)

Tak toto je neuveriteľná pecka! Proste španiely vedia ako natočiť poriadny horor. Čisto atmosferický kúsok, v ktorom uvažujete, či sa to hlavnej postave iba zdá, alebo je to naozaj a ak je to naozaj, kto to je... No proste neustále rozmýšľate a snažíte sa nájsť súvislosti. Potom sa dej poberie trochu inou cestou, ktorá by niekoho mohla nudiť, ale mne sa páčila a to veľmi. Koniec je samozrejme excelentný ako sa v španielsku patrí a pekne všetko vyjasní, aj keď niečo nechá na divákovi, aby si urobil vlastný názor. Myslím, že každý po dopozeraní skontroloval svoj dom/byt, či náhodou u neho nie je nejaký nepozvaný hosť. :-)

Panenky (1987)

Horory s vraždiacimi hračkami moc nemusím, ale toto sa mi páčilo veľmi. Zo začiatku padajú hlavne dobré hlášky a vynikajúce dialógy na úrovni Tarantína. Potom prichádza vynikajúca atmosféra, nejaká tá vražda a panenky v plnej kráse. Panenky boli technickej stránke perfektne spravené. Mal som pocit, že tie hnusné krvilačné hračky naozaj ožili. Škoda toho koncu ako z klasickej detskej rozprávky...