• Krátkometrážní

Byl jednou jeden král... (1954)

Sympatická pohádka s vynikajícím Werichem a magicky úžasnou babkou kořenářkou, která nenásilně prosazuje inteligenci nad zájem moci. Po výtvarné a vizuální stránce na tehdejší dobu velmi dobré, zejména kulisy jsou takové skvěle pohádkové a přitom realistické. *** Ve zkratce: Zlatem si chleba neosolíš.

Krysí muž (1988)

Po nudném začátku se film rozjede v solidním tempu a od poloviny je to už dobrý horor, ale nic extra děsivého nečekejte. Nicméně se asi budu vyhýbat záchodu a ledničce... jen tak pro jistotu.

Plán 9 (1959)

Nejhorší film všech dob? Ne! Tohle není film, to je něco víc. Mnohem víc. Naivita celého filmu je naprosto odzbrojující. *** Ve zkratce: Pravý smysl tohoto snímku bude znám až lidstvo vynalezne solaronit.

V údolí Elah (2007)

Film se snaží budovat dusnou atmosféru až nakonec vyzní do ztracena. Ke konci jsem čekal nějaký zvrat, ale toho jsem se jaksi nedočkal...

Faunův labyrint (2006)

Od tohoto filmu jsem čekal parádní fantasy představení. Výsledek ovšem vyznívá spíše jako příběh o napjatých vztazích a bezvýchodných situacích, do kterého se zaplétají podivné bytosti z fantasy světa, aby do něj vnesly trochu naděje. Fantasy zkoušky dívky jsou sice napínavé, ale nedosahují obtížnosti a krutosti v reálném světě. Fantasy svět tak působí trochu prázdně a v kombinaci s nesmrtelností ani tento svět nenabízí to, co by si člověk od života přál. Melodie, která se proplétá celým filmem je dokonalá a poměrně návyková. Potěšila mě kvalita českého dabingu. *** Ve zkratce: S očima na talířku dávám nejvyšší hodnocení.

Všichni do jednoho (2007)

Jdou do reality show s určitým cílem, ale nakonec zjistí, že jsou některé věci mnohem důležitější. Skvělá gradace děje, dobré výkony herců, originální koncept. Když je však ke konci napětí vygradováno téměř na maximum, přijde jen suchý konec. Jako v každé reality show.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Něco to má do sebe, ale nějakou převratnou myšlenku jsem v tom nenašel. Až na pár úžasných scén je to jen tlačení postav k nějakému neodvratnému osudu. Napoprvé se mi to nelíbilo, napodruhé už to docela šlo, ... Takže až to uvidím tak podvacáté, tak se mi to bude třeba i líbit.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Výborní herci, zajímavý námět, můj oblíbený režisér... A vznikl z toho podivný, přeplácený a těžko stravitelný film. Tak jak ve většině filmů dokáže Terry Gilliam vykřesat i z obyčejného příběhu dokonalou magickou atmosféru, tady ji dokonale zazdil. Navíc oba hlavní herci působí nepřirozeně a podivně, jakoby jim ty role naprosto nesedli. A proč se tam museli do toho motat Ti stupidní vojáci? Vypadali akorát komicky a z celé fantasy části příběhu udělali frašku. Plusy filmu jsou hlavně v podobě lesa, tajemné věži a zajímavé postavě Angeliky. Místo očekávané bravurní jízdy, skvělých triků a magické atmosféry nabídne film jen pár kouzelných fazolí. *** Ve zkratce: Bratři Grimmové pod pohrůžkou smrti zachraňují vesničku před lesem podivných kouzel.

Collateral (2004)

Film začínající jako nenapádný poetický pohled do života taxikáře a končící zběsilou akcí. Chybí hlubší emoce, ale asi to způsobuje Vincent, kterému slovo emoce nic neříká. Charaktery hlavních hrdinů se během filmu značně vyjasňují až skončí velkolepým akčním finále. *** Ve zkratce: V metru si mrtvoly nikdo nevšimne.

Zahrada (1968)

Pár slov, jeden barák se zahradou, plot z lidí, kompost, jeden pán, jeho žena a jeden host. Nestačí? Ale Švankmajer z toho mála postavil geniální krátký film s velkým emočním a nádrámcovým obsahovým bonusem, který by se nevešel ani do dvouhodinového filmu. Pro mě nejlepší český film všech dob. *** Ve zkratce: Zahrada nemusí být plná stromů a zeleniny. Nejdůležitější je kompost.