• Krátkometrážní

Transylvania (2006)

Cestovní kancelář Gatlif Vás zve na adrenalinovou výpravu do Rumunska. Zapomeňte na prohlídku pamětihodností, my se naopak podíváme tam, kam by se každý bál. A ještě si přitom můžeme za zvuků cigánských kapel rozbít něco talířů a či lahváčů. Spousta našich klientů si pořizuje pouze jednosměrnou letenku, tak moc si divoký život v téhle ušmudlané zemi zamilovali. Pokud o tohle všechno stojíte, tak vzhůru do Transylvánie.

Český lev 2011 (2012) (pořad)

Na odpad to zatím ještě není, ale kombinace Lucka Bílá (i když moderovala jako jedna z mála bez trémy) a mezi vyhlašováním zmatené pobíhání tanečníků na melodie, které s filmem měly pramálo společného, je už docela smrtící a nudné. Je to o penězích? Těžko říct, ale ideální by asi bylo nedávat v TV živě nominace a za ušetřené kačky se víc rozšoupnout na samotném vyhlašovacím večeru.

Železná lady (2011)

Dokument o Margaret Thatcher by byl asi zábavnější. Za pochvalu samozřejmě stojí Meryl Streep i její maskér, příběh samotný byl ovšem bezzubý a ani režisérka nevěděla, co vlastně chce vyprávět.

Prokletý ostrov (2010)

Přistoupil jsem na Scorseseho hru, že všechno je jinak a snažil se nepátrat společně s DiCapriem po něčem, co není. Snad proto jsem si tenhle temný thriller dokázal pořádně vychutnat. Přesto ve mě pořád hlodá otázka, jak je to s mizející lahví či (ne)existující skleničkou.

Simpan (1999)

Jak moc milujeme vlastní dítě? Toužíme po tom vědět, jak se mu daří, když jsme s ním zpřetrhali všechny nitky? Nebo je nám milejší znát pravdu o jeho smrti? A co když je všechno jinak, co když se láska k němu dá zpeněžit? Na to všechno nám Park (nebo snad Boží prozřetelnost) dokáže za necelou půlhodinu odpovědět.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Knížka se četla jedním dechem. Jedna velká konspirace, spousta záporáků pracujích pro utajenou sekci a jen pár těch, kteří to vše dokážou rozplést a nepřijdou k úhoně. Bohužel filmovému Miléniu jako by s každým dalším dílem ten dech docházel. Mohl z toho být výborný thriller, jenže třetí díl je jen fraškou na to oč jde v knize. Charaktery postav mi přijdou pomýlené a děj nesmyslně prokrácený, neboť se z novinářů staly jen nemyslící loutky bez špetky zdravého úsudku (odposlouchávání telefonů, absence další kopie Bjurmanova spisu přestože to byl hlavní důkaz). A je toho určitě více. Bohužel nejsem v roli diváka předlohou netknutý, takže v tomto případě hodně slabé tři hvězdičky.

Když kámen promluví (2010)

Nikdy jsem žádnému kameni nenaslouchal, tudíž nevím, jaká slova od něj čekat. Ovšem Jardu Duška jsem poslouchal s nadšením (stejně jako na jeho divadelních představeních) a užíval si s ním jeho pozitivní přístup k životu a bytí.

Válečný kůň (2011)

Duben je daleko, přesto jsem v konečných titulcích očekával nějaké to aprílové pomrknutí na nás diváky, že tohle není Spielbergova práce. Byla, bohužel. Tak jsem poctivě vyčkal i po těch titulcích, jestli se tam nějaká dodatečná scéna nevyskytne. Třeba že se to tomu koni, přiotrávenému nějakou trávou, zdálo nebo tak nějak. Nezdálo, bohužel. Nemám rád filmy typu Lassie a tohle je v podstatě to samé, jen s koněm houževnatosti Rockyho v hlavní roli. Vše ostatní, hudba, zvuky, výprava, možná k zahození nebylo a nominace na Oscara je dejme tomu na místě, ale film jako celek je jedna velká nuda. Bohužel.

Taxikář (1976)

Robert De Niro si figurou vysloužilce z Vietnamu zažívá své peklo. Ženské ho nechtějí (pokud všechny zve na rande do porno kina není se co divit), většina zákazníků je kdejaký xindl a ulice jsou plné svinstva. Kdekdo by se z těch svých trablů sám sunul směrem dolů k té všudypřítomné špíně, ovšem Scorseseho taxikář naopak vykročil opačným směrem všem ukázat, jak se s tím vším vypořádat. Výborná proměna v úvodu sympatického De Nira v lidskou bestii a pro mě číslo jedna co se týče filmografie Martina Scorseseho.

Vyměřený čas (2011)

Dilema. Andrew Niccol je vynikající režisér a podobné téma, Gattacu, dokázal i s nízkým rozpočtem bravurně zvládnout. Námět filmu taky sliboval velký sci-fi potenciál. A že to celé působí na plátně poměrně skromně také není ke škodě věci. Na druhou stranu ze jmen Timberlake a Seyfried mi běhá docela mráz po zádech. A výsledek? Justin to ustál, okatá Amanda fakt ne. Scénář s délkou filmu ztrácel dech, soundtrack jen tak probublával. Takže spokojenost jenom tak zpola.