Malý princ (2015)

Krása nesmírná. Parádní naroubování příběhu knížky, který už byl zpracován tolikrát, že by sám o sobě byl nuda nebo klišé, na příběh z uspěchané současnosti. Vizuálně jsem se tetelil blahem, kombinace 3D, klasické animace a hlavně loutek vyšla na výbornou. A dokonce jsem se dojal, což se mi stane opravdu výjimečně. Všem škarohlídům: není to vůbec depresivní, možná příliš realistické, když se kouknete na svět klem sebe; klidně na to běžte s dětmi, já tam byl se čtyřmi ve věkovém rozpětí skoro 4 až 14 a všem se to moc líbilo. Jediné, co mě trochu štve, je že jsem šel na dabovanou verzi (kvůli dětem) a když jsem pak viděl hlasy herců v titulcích, tak mě trochu zamrzelo, že jsem je neslyšel. Každopádně jsem to asi neviděl naposled, takže ještě budu mít možnost. Už jenom kvůli lišce to musím vidět znovu ;)

No God, No Master (2013)

K filmu mě přivedl jeho "anarchistický" název a proto jsem čekal asi větší vhled do politického a myšlenkového pozadí. Místo toho se jedná spíš o detektivku na reálných základech, má klasický střih dvojice odlišných charakterů. Ti řeší pokusy o bombové útoky a zároveň odkrývají bezpráví na imigrantech (převážně z Itálie), ukazují odborová setkání, nezávislý tisk, intriky bohatých a mocných. Občas byl film takový rozpačitý, hodně černobílý, místy patetický, ztrácel dech. Potěšilo mě herecké obsazení, nejvíc asi Ray Wise (Leeland Palmer z Twin Peaks), Strathairn je charismatik, jehož postava by si zasloužila spíš detektivní minisérii, Edoardo Ballerini v roli odborového předáka Trescy na mě působil jako Garry Oldman v Leonovi (rozuměj trochu zfetovaně a divně přehraně), většinou zcela nepatřičně působí hlavní usurpovaný dělník Vanzetti. Jde o vcelku dobrý dobrý, shlédnutí vzbudí chuť na pokračování, zároveň by si zasloužil jisté scenáristické a další filmově-kumštýršké dotažení.

Pravda a lež (1992) (TV film)

Takovej zvláštní paskvil studiových interiérů a přírodních exteriérů. Hvězdné herecké obsazení, ale čím blíže se to dostává k hlavním postavám, tím ubývá sympatičnosti a hereckých výkonů. Beneš s tupým výrazem a značné kolísavou inteligencí a nemastná neslaná Kuklová k sobě do divný herecký křeče strhávají i takové matadory jako je Kostka. Celkově to není špatný, ale tak nějak zdlouhavě otravný, že by člověk dal cokoliv za to, aby hlavní hrdina nemusel vymýšlet další kostrbatou větu obsahující křečovitou "hanu" a už mu konečně došlo, že to je to slovo, co hledá. Vyznamenání za dějový zvrat proti celkem lineární logice filmu má scéna s rozdělením dvojice Beneš-Kostka u vrat a následující scény, třeba u čarodějnice. Logiku to nemá, ale překvapilo. Jedno shlédnutí jsem zvládnul, další bych ani nemusel.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Se značným zpožděním jsem se dostal k trilogii Hobita a musím přiznat, že nevím jestli budu mít chuť dokoukat zbylé díly. Výprava, kostýmy, herci, krajiny a budovy zcela bez výhrad (teda možná ten Čáryfuk Radagast a Thorin bez pořádných fousů by šli ještě dotáhnout, ale což ..). Co mě fakt hodně nebavilo bylo 1) neskutečné natahování děje, 2) hloupé akční scény (to už je takový Jacksonův rukopis už od Legolase skejtujícího po skřetích hlavách ... ale jako to balancování na kolenou obrů? nebo pád plošiny do propasti? to už na mě bylo trochu moc a ke konci jsem si říkal "prosím už žádné další" a ono hop, přeskakování ze stromu na strom, které padají jako domino a dál a dál .... eh), 3) cajdáky - jakákoliv scéna, kde budou proudit emoce byla předem odstartována hudbou, která varovala před tím, co přijde (rozuměj: "díváku, přines si kyblík, bude se zvracet duha"). Vzhledem k tomu, že na filmy už nemám tolik času, co předtím, tak nevím, jestli investuju dalších 6 hodin (čas 3-4 běžných filmů) do něčeho, o čem už předem vím, jak bude vypadat.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Pěkně natočenej akčňák, pro mě spíš oddechovej. Není nutno příliš přemýšlet, jen se bavit. Přiznám se, že ke konci už mě akční scény trochu nudily, ale to je u mě celkem běžný jev u většiny akčnějších filmů. Prostě je tam toho moc a tak neuvěřitelný, že mě to nebaví a těším se, až skončí. Rezonovalo mi tam několik jiných filmů, dalo by se říct, že je to trošku i vykrádalo, ale to už v současný době nemá smysl říkat.

Excalibur (1981)

Pamatuju si to jako jeden z prvních fantasy filmů, které jsem viděl. V té době, kdy jsme hráli Dračí doupě, hltali Tolkiena, Pratchetta a další, toho moc nebylo a byli jsme rádi za každý film s touto tématikou. A tenkrát, v příšerný kvalitě na VHS, mi přišel skvělej. Jak dnes koukám na trailer, tak bych si to dal jako vtipný béčko po pár pivech s kámošema na chatě.

Mise (1986)

Po třetím shlédnutí v rozpětí 20 let musím říct, že čím dál lepší a lepší. Skvelé herecké výkony, scénář, výprava, jen ta hudba od mistra mistrů mě místy až rušila. Ale to je čistě subjektivní a dá se to přejít. Zpráva o bolestné lidskosti je na prvním místě a byla předána hluboko do duše.

Generace Singles (2011)

Možná mé hodnocení vylepšuje to, že jeden z protagonistů je kamarád, takže to je takový pěkný retro a navíc vím jak to dopadlo. Ale i tak z toho mám dobrý pocit, myšlenky jednotlivých protagonistů rezonují a dávají smysl, ač v to má určitý aspekt lhaní sami sobě (ale to dělají všichni, ať už singles nebo ne). Rozhodně jsem se nenudil, party rádia Krokodýl byla slušný peklo. A řeči odborníků, které vytýká spousta lidí v komentářích, mi nechybí vůbec. Statistická data máte v titulcích, přežvejkat mozkem to musíte holt sami.

Milenec (1992)

Asi nejsem cílovka tohohle bijáku. Přišlo mi to hrozně utahaný, hlavní postavy mě v průběhu filmu čím dál víc nebavily, takže jsem se spíš soustředil na záběry přírody, ulic, náhodných kolemjdoucích, kostýmů, což bylo nakonec vlastně dobrý. Ale jinak je to hrozně upocenej film.