Gran Torino (2008)

Myslel jsem si, že Oscar pro Milionáře z chatrče byl naprosto zasloužený, protože jsem si řikal, že v tom samém roce už snad nemůže přijít nic, co by mě taky tak dostalo. Myslel jsem špatně! Rázem je tu Gran Torino, film, kterej mě zašlápnul ještě víc a najednou jsem totálně naštvanej, že tenhle film akademici úplně přehlídli. Gran Torino ve mě po celou délku vzbuzoval pocity, které přesahují jen obyčejný rámec toho, čemu se říká "filmová tvorba", které nedokážu popsat slovy, gesty, ani ničím jiným co by se dalo nějakým způsobem vyjádřit. Tak jsko jsou režiséři, kteří jsou géniusy filmového řemesla, tak jsou i režiséři, kteří umí zaútočit na city. V Gran Torinu útočí Clint geniálně na divákovy city a ve svých 78 letech tak ještě o třídu přeskakuje Million Dollar Baby. Shrnutím - pozice Shawshanku v mém TOP žebříčku už není tak neohrožená...

Šestý smysl (1999)

Tak, jako by si některé filmy zasloužily lepší rozuzlení, v Šestém smyslu by si to rozuzlení zasloužilo lepší zbytek filmu. Pointa geniální, bohužel má tu smůlu, že když jsem se na to poprvé dokoukal a jen s otevřenou pusou zíral, jak chytře to bylo vymyšlený, bylo mi jasný, že podruhý už bych se na to prostě nepodíval. Celý film je až příliš klidná duchařina, která nemá vrcholy a nemá bohužel ani silnější místa. M. Night Shyamalan jako by neuměl přitlačit na pilu a udělat to divákovi ještě před tou pointou napínavější, lepší a hlavně alespoň děsivější.

Krvavý diamant (2006)

Po historickém filmu se samuraji, kde byly velkolepé bitvy na denním pořádku, skočil Zwick do válečně-dobrodružného dramatu řešícím politické problémy v Africe. Něco úplně jiného, ale Zwick těží z úplně stejných prvků - dokonalého, oslnivě dech vyrážejícího vizuálního pojetí a při tom tak bezchybného rozvíjení příběhu. Ten mě zase naprosto dostal hned v prvních minutách, zase mi bezchybně seděl casting herců (hlavně jako vždy horlivě se snažící Leo) a zase jsem na konci brečel. I přesto mám (stejně jako u Samuraje) opět pocit, že to někde dře, že něco není v pořádku, něčeho je tam moc, něčeho zase málo a ve výsledku jsem se místy nudil. Zwick je v rámci řemesla machr, ale ta schopnost stržení diváka mu zatím chybí.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Kdyby druhé Transformers netočil Michael Bay, asi bych do nich vůbec nešel, protože tyhle "komiksovky" (lépeřečeno "hračkovky") s dětinsky jednoduchým dějem nejsou mým šálkem kávy. I přes tu útěchu známé značky "Michael Bay" jsem se bál. Bál jsem se, že to přepískne a bude toho moc. Ano, přepískl to. Naštěstí ale zdaleka ne tak, abych si z kina neodnesl nádherný, technicky dokonalý zážitek. Prvním dvou hodinám filmu v podstatě nemám, co bych (v rámci hračkovek a Michaela Baye) vytknul. Dokonalá akce (což už ale asi málokoho překvapí), skvěle kombinovaná humorem - tím záměrným, ale já se pobavil i u různých maličkostí (plakát Bad Boys 2 :-). Shia LaBeouf má charismatu na rozdávání no a o Megan Fox asi netřeba mluvit (pánové ví své). Škoda poslední půlhodinky, která mírně ubírá na dojmu. Protože jak napsala KevSpa - v ní už evidentně dochází dech a tak se v samotném závěru, místo toho, abyste tu báječnou akci prožívali tělem i duší, začnete nudit. A to je škoda, převeliká škoda - částečně proto, že tuhle chybu udělá Bay VŽDYCKY. Ale já zklamán nejsem, protože jsem si z filmu odnesl přesně to, co jsem od něj čekal - nic víc, ale taky vůbec nic míň.

Vesničko má středisková (1985)

Co pro křesťana Bible, to pro českého filmového příznivce Vesničko má středisková. Geniální.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Genialita tohoto filmu se nedá dost dobře vystihnout, stejně jako pocity po dokoukání. Vizuální stránkou na takové úrovni, že dnešní režiséři jen tiše závidí. Legenda mezi legendami.

Podraz (1973)

Druhá a bohužel poslední spolupráce G. R. Hilla s geniálním hereckým duem Newman-Redford. Tentokrát podpořena ještě výbornou hudbou a zasazením do mě daleko bližšího žánru. Paráda.

Klub rváčů (1999)

Klub rváčů není filmem jako Sedm. Není tak dokonale načančán a otevřen pro každého, kdo má rád ukázkovou, strhující filmařinu. Je to naopak asi nejosobitější snímek Davida Finchera, kteří jednoduše jedni milují a druzí jím opovrhují. A můžu říct, já se chytnul. Chytnul a nepustil naprosto geniálního filmu, který není sice tak dokonalý, jako Sedm a přece je pro mě daleko osobnějším, daleko silnějším filmovým zážitkem plným těžké deprese, neuvěřitelně vykoumaných dějových souvislotsí. A výběr Edwarda Nortona s Bradem Pittem byl možná nejvýstižnější v dějinách kinematografie. B R A V O!

Mizerové II (2003)

Dvojka byla ještě o něco lepší, než jednička. Will Smith s Martinem Lawrencem jsou ještě víc cool, tentokrát za asistence daleko vymakanější akce, spousty humoru (dost dobrého humoru), hlášek a situací. Takže zatímco u jedničky jsem si užili dobrý pocit z řemeslně bezchybně odvedeného akčňáku, tady jsem se u toho navíc i dost často zasmál. Je pravda, že je to taková dost zvrácená zábava, což taky zdejší fanoušky rozděluje na dvě poloviny, ale v podání Michaela Baye mi to ani trochu nevadilo, takže jednoznačně zapadám do táboru spokojených příznivců. Nechci se tu nijak dlouze rozepisovat - já se prostě dokonale pobavil, Michael je naprostej machr a ta stopáž mi tentokrát nevadila, protože na její přepálenost jsem ani jednou nepomyslel. Bravo.

Den nezávislosti (1996)

Podle mého nejlepší Emmerichův film. A taky důkaz toho, že ne každému jeho filmy sednou. Jedná se o naprosto perfektní popcornovou zábavu, plnou tak geniálních triků, až se chvílemi tají dech. Štěstí, že to Emmerich nebral moc vážně a díval se na to spíš s nadhledem a humorem, takže občas přihodil nějakou tu hlášku. A když ještě do hlavních rolí obsadil cool Willa Smithe, sympaťáka Billa Pullmana, stačilo poctivě zamíchat a legenda mezi popcornovkami byla na světě. 90%.