Vybíjená (2004)

70%. Dlouho jsem váhal, kam se přiklonit, nakonec jsem ale šel nahoru. Hlavně proto, že jsem byl děsně rád, že někdo konečně zfilmoval a zpřístupnil tak širšímu publiku sport, který jsem měl jako malý tak rád (a přitom ho málokdo zná). A když si vezmu, co zase předvádí Ben Stiller, který zřejmě pro prachy udělá všechno, směju se ještě teď. A ty malé VIP vsuvky (Lance Amstrond, Chuck Norris) byly pristě boží. Prostě nefalšovaná, třeskutě vtipná a nhorázně zábavná komedie, které všechny ty zvrácené kousky zatraceně vychází.

Ratatouille (2007)

Animáky byly vždycky proslulé neskutečnou originalitou, ale zpracovat příběh o nenažrané kryse alias kutícím gurmánovi, co se zcela náhodou seznámí s bezvýznamným uklízečem a pár dní na to se stane nejslavnějším a nejproslulejším kuchaříčkem nejen v celé Paříži, ale na celém světě tak, abych na konci brečel a měl sto chutí dát si repete, to už se Pixar vážně překonal :-) Každopádně asi nejlepší animáková záležitost od Shreka, u které jsem se sice neřehtal celou dobu, ale spíš se zasmál jen tam, kde to scénárista chtěl a víc se propadal do příběhu a hlavě očima hltal všechno to jídlo, které nechal režisér válet se na každém rohu, po podlaze, prostě všude.

Dannyho parťáci (2001)

Vynikající komedie, která zaujme nejen perfektně zvládnutou krimi zápletkou a skvělým černým humorem, ale především špičkovým hereckým obsazením. Škoda, že ta loupež nebyla delší. To byla totiž teprve ta pořádná zábava!

Kostka (1997)

Jak se za úplně směšný rozpočet a směšných natáčecích podmínek dá dosáhnout maximálního efektu.... Výborný námět, velké napětí, bezchybná atmosféra, že chvílemi i zapomenete dýchat (některé pasáže jsou opravdu dokonlalé). Co se kritizovaného rozuzlení týče, uznávám - nic moc, ale rozhodně to nebylo tak strašný, aby mi to zničilo dojem ze zbytku filmu. Jednoduše - narvat do toho trochu víc peněz a šlo by o jeden z nejlepších hororů všech dob.

Pátý element (1997)

Film, kterým Luc Besson dokazuje, že je opravdu šikovným a univerzálním režisérem, Gary Oldman zase to, že v záporných rolích je prostě nenahraditelný a Bruce Willis, že umí jak hrát, tak vybírat si role. Výborný film, kterému bohužel škodí dvě věci: Dlouhá stopáž a Chris Tucker s celou svou svou rolí.

Mizerové (1995)

Víc než povedený režijní debut Michaela Baye. A hned přinejmenším solidní mix všeho, co na něm máme rádi. Will Smith byl odjakživa cool charizmatický týpek a Martin Lawrence má rozhodně na víc, než na to, v čem se dnes objevuje. Příjemná všehochuť, ve které hlášku střídá akce a nechybí ani nějaká ta romantika.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Hrozně jsem se na tenhle film těšil. David Fincher patří mezi mé úplně nejoblíbenější režiséry, protože mě ještě ani jednou nezklamal, má nezaměnitelný styl a rukopis a prostě mám jeho filmy rád. V tomhle filmu zkouší zase úplně jiný žánr a téma, ale jeho styl, šikovnost a schopnosti jsou tu opět naplno znát a právě proto mě opět nadchnul. A ono zpracovat příběh o muži, co se narodí jako dědek a s přibývajícími lety mládne a mládne takovým způsobem, aby přitom diváka spíše rozplakal dojetím, než nechtěně rozesmál právě úchylností všeho, není ale vůbec nic lehkého. Ale tenhle film dosahuje svoji atmosférou a ohromnou stylovostí téměř té osobitosti, se kterou si Fincher tak vyhrál v Klubu rváčů a já z toho byl prostě totálně vodvařenej. Brad Pitt hraje jako vždy báječně, tady navíc téměř sám táhne většinu filmu. Ale jako by to vadilo. Naopak! Mnozí ho mají za hezounka, co se proslavil díky své tváři a nikoli herectví. Omyl! On hrát umí a zatraceně dobře. A když se na scéně objeví nádherná Cate Blanchett, je dojem dvojnásobně umocněn. Bohužel je škoda, že je tenhle film tak dlouhý. Nebo lépeřečno, ta délka by ani tak moc nevadila, kdyby nebyl pořád STEJNÝ. Za celých 170 minut nemá jediný vrchol, kterým by divákovi dal vědět o něčem víc. Zážitek rozhodně velice příjemný, ale zaboha mu nemůžu dát těch 5*.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Naprostá lahůdka mezi klasikami krimi žánru. A to si na tenhle žánr hodně potrpím. Sidney Lumet se dokázal vypořádat s filmem, který se odehrává celý v jediné místnosti takovým způsobem, že snad každý, kdo si potrpí na orgie v dějových zvratech musel (podobně jako já) chrochtat blahem. Pomohl mu k tomu v první řadě geniální scénář a taky 12 neuvěřitelně talentovaných herců.

Nekonečný příběh (1984)

Na tu dobu vážně úžasné a nezapomenutelné fantasy. Ale srovnávat ho s LOTR je i na mě příliš. A nemohou za to ani v nejmenším slabé triky, třeba takový Návrat do budoucnosti ukázal, že to jde i (skoro) bez nich.

Million Dollar Baby (2004)

Skvělé! Příběh o dívce se kterou se život ani trochu nemazlil a tak zkusila štěstí v boxu u šedivého, s příbývajícími roky ale čím dál více sebejistějšího Clinta - alespoň toho za kamerou. Million Dollar Baby je zatím vrchol jeho kariéry, vrchol jeho oscarové tvorby. Tichý, klidně běžící a vůbec ne vlezlý film, který neútočí na srdce diváka ani tak tím boxem, jako spíš dvěma stárnoucími dědoušky, kteří, i když si to chtějí nebo nechtějí přiznat, toho před sebou už moc nemají a tohle berou jako poslední šanci. A nějaké závěrečné citové vydírání? To bych mu teda zazlíval nejmíň, protože já osobně jsem nátlaku odolal a s klidem jsem se na tenhle kousek dodíval, abych mohl s ještě větším klidem říci, že je u mě jasným oscarem.