• Krátkometrážní

Kozí roh (1972)

Moje první setkání s bulharskou kinematografií, a musím říct, že jsem nadšen! Krásná černobílá kamera, jednoduchý, ale silný příběh, příroda. Takové filmy mám moc rád. Oblíbená scéna - vesnické veselí ve strašidelných maskách (něco jako masopust), které otec s dcerou využijí k nenápadnému násilnému odvlečení jednoho z vrahů, s nímž pak dcera bojuje na vrcholu kopce...

Ministerstvo strachu (1944)

Takhle našlapaný film jsem už dlouho neviděl. Fritz Lang je prostě génius! Děj je jasně hitchcockovský, ale troufám si tvrdit, že Fritz Lang zde svého žáka překonává. Hitchcock by bezpochyby dal do filmu méně noir atmosféry a více humoru a romantiky, ale přestože jsem jeho velký fanda, tak právě Langův styl mi sedí ještě více.

Běsi (1988)

A. Wajda je bezpochyby skvělý režisér, ale tady si vzal příliš velké sousto. Zfilmovat Dostojevského je v podstatě nemožné, a tento film to bohužel potvrzuje. Sice obsahuje několik silných scén, ale ty jsou zajímavé spíše z literárního hlediska, než z hlediska jejich filmového zpracování. Podstatnou vadou na kráse je pro mě i skutečnost, že v tomto filmu snad nevystupuje jediný ruský herec. Omar Sharif je bezpochyby schopný herec, ale jako Rus opravdu moc nevypadá...

Děti ráje (1945)

Tady jsou jakékoliv komentáře zbytečné - už v půlce filmu mi bylo jasné, že tenhle snímek patří mezi naprostou extratřídu. A to jsem ho viděl v němčině... Ale skutečně ho ocení jen filmoví labužníci.

Peklo s princeznou (2009)

Lidé, kteří tenhle film točili, evidentně nechápou rozdíl mezi pohádkou a trapnou komedií podle dementního amerického vzoru. Jediné, co se mi líbilo, byla čertovská učitelka, která by se ale hodila spíše do porna. I když, jestli bude náš film a naše společnost pokračovat v současných kolejích, možná se i toho porna v pohádkách brzy dočkáme!

Tichá noc, krvavá noc (1972)

Obrovské překvapení ! V podstatě neznámý, ale silný a působivý snímek. S naturalistickým zobrazením násilí se zde spíše šetří, nejbrutálnější je scéna vraždy zhruba po půlhodině filmu. (Mimochodem, zvukovou stopu této scény použili metaloví a hororoví maniaci Mortician v jedné ze svých skladeb.) Moc se mi líbila vzpomínková scéna, kdy chovanci blázince míří do domu, kde sedí "nóbl" společnost. Tato scéna je natočena černobíle a působí skutečně dojmem "dávné zašlé události". Tím, že v ní skoro není zobrazeno žádné násilí, její působivost jenom stoupá.

Omen 3: Poslední střetnutí (1981)

V mých sedmnácti letech jsem viděl celou sérii Omen a musím se přiznat, že to pro mě byl neskutečně silný zážitek. I dnes mám všechny tři díly moc rád. A Sam Neill je pro mě díky tomuto filmu jeden z mých oblíbených herců.

Škola rocku (2003)

Konečně má rocková muzika reprezentativní film. Nemá smysl rozebírat nějaké mezery v logice příběhu, tenhle film je prostě o lásce k hudbě, v tom je naprosto přesvědčivý a nakažlivý. Pro lidi, kteří nemají tuhle hudbu v lásce, je film asi o ničem, ale pro mě je to bomba!

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Mnoho dílů tohoto seriálu v pohodě strčí do kapsy drtivou většinu našich kriminálních filmů. Nejlepší je první série se skvělými díly jako Krev, Bertillonáž, Otisk. Podle mě to nejlepší, co u nás na poli filmových kriminálek vzniklo.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, na který se dá koukat pořád dokola. První díly (s Trapperem) ještě tolik nemusím, ale od nástupu plukovníka Pottera a především mého oblíbence majora Charlese Emersona Winchestera III. jde úroveň stále nahoru, v některých dílech se takřka dotýká geniality. Úžasné herecké výkony, vysoká škola scénáristiky a jako třešnička na dortu naprosto skvělý český dabing. Velká paráda !