Černá zmije - Černá zmije IV (1989) (série)

Všechny čtyři rady Černé zmije jsou výborné, ale pokud bych měl vybrat, nějakou, která mi nejbližší, byla by to asi tato. Je mi nejblíže obdobím, tj. první světovou válkou. Znám tuto dobu poměrně dobře, takže si mohu užít každou epizodu jak to jenom dovoluje.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Podle direktivy vesmírného sboru 9985/b, nebo 9985/c, nejsem si tím teď úplně jistý, tento seriál komentovat prakticky nepotřebuje, protože už jeho jméno samo o sobě je prakticky vypovídající. Kdo o něm neslyšel, jako by nežil. Nelze si život představit život bez něj. Já osobně si tento seriál pouštím velmi rád a opakovaně. Už se u mě, samozřejmě, vytvořila jistá deformace, kdy člověk zná snad všechny hlášky.... ale co by tento seriál bez toho byl, nemám pravdu?

Město 44 (2014)

Velká očekávání, pak přišlo zklamání.... Film sice sliboval, že se bude jednat o pěkně moderně natočený válečný snímek. Je natočen velmi naturalisticky, to ano. Bohužel, během sledování sestával čím dál tím více zdlouhavým. Též kombinace hudby, která byla užita, nebyla vhodně zvolena. Bohužel tato kombinace způsobila, že po shlédnutí toho filmu člověku zůstala na jazyku hořká pachuť....

Bílé peklo (2001)

Žánrem pohybující se na hranici mezi válečným a filmy typu "survival". Natočen velmi vkusně, dostatečně přiblížil dlouhou a strastiplnou cestu, aniž by se v něm nacházelo přespříliš záběrů na krajinu nejen Sibiře. Bohužel i tak mě zarazilo, že je sledován neustále tím samým důstojníkem. Jinak bych asi neměl co vytknout.

Cesta naděje (2014)

Na tento film jsem se těšil už jen z toho důvodu, že jde o režijní debut Russella Crowe. Dále mě k tomuto film přitahovala u nás ne tak známá bitva u Gallipole. Očekával jsem, že film se bude točit kolem hledání synů, kteří se ztratili ve válce a u kterých se pouze tuší, že jsou mrtví a že příběh bude mít šťastný konec. To vše nakonec platilo, ale Russellovi Crowe se tuto látku podařilo zpracovat velmi pěkně a pro to byl velký filmový zážitek.

Jupiter vychází (2015)

Ačkoliv jsem nečekal, že tento film překoná Matrix, tak se pro mě stal zklamáním. Na první pohled dobře vyhlížející film, na ten druhý jsem ho zařadil k jiným jemu podobným. Některé scény dokonce připomínal scény z hry Diablo. Jediné, co zachraňovalo film byl Sean Bean, pro něj ve velmi netradiční úloze.

Nejmilejší nepřítel (2012)

Další z řady švédských filmů, který mě zaujal. Ač jsem si od něj očekával něco trochu jiného, trochu více rozhodování se, která strana je ta správná, tak mne nezklamal. A to i přes to, že závěr mohl být lepší.

Vikingové (2013) (seriál)

Na seriál jsem narazil prakticky náhodou. Jako studenta historie mě zaujal jeho název. První díl si mě okamžitě získal a já se pro seriál nadchnul. V současné době, kdy běží pomalu celý ve stejné době jako GoT, se na něj každý rok těším víc. A to zvlášť teď, když jsem u GoT přečetl knihu a děj se o něj značně odchýlil. Ano, seriál se zakládá na historických událostech, ale nedrží se jich pevně. Potkávají se lidé, kteří se nikdy potkat nemohli. Děj je tak do poslední chvíle pro diváky neznámý. A nečekané zvraty jsou stejné, ne-li lepší, jak už u zmiňovaného GoTu. Od seriálu Řím asi nejlepší historický seriál, které je možné vidět.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Po pokusech s vikingy a anglickou královnou konečně návrat ke klasickému dobrodružství a to i přes to, že se scénář nedrží přesně komiksu. Přechod k 3D animaci je dobré osvěžení a vůbec filmu nic neubral. Nezbývá než doufat, že v brzké době přijde další podobně laděný film.

Milovaná (2010)

Pro mě byl tento film tím, který mi "otevřel oči". Díky němu jsem začal hledat severské filmy, které mi tímto filmem učarovali. Jednoduchý děj a zpracování. Zatím jsem severských filmů neviděl mnoho, ale zatím mě žádný nezklamal. A to vše začalo u tohoto filmu. Nelze též opomenout přínos Alicie Vikander, vycházející švédské herečky, která má snad svoje největší filmy ještě před sebou.