Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Svět Harryho Pottera je (tak trochu) zpátky. Sice to má do jeho velkoleposti ještě daleko, ale i tak jsem se neubránil nostalgické náladě, která mě při sledování pohltila - neboli krásný návrat do dětských let. S natěšením budu očekávat další díly, protože tam se to už bude odvíjet tím správným směrem a mělo by se objevit i pár známých postav. Nicméně, tohle první představení Scamandera a Grindelwalda bylo v rámci možností zvládnuté solidně.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Dlouhých 10 let se muselo čekat na další mistrovské dílo z dílny Mela Gibsona, aby znovu ukázal, že prostě umí. Jako by film byl složený ze dvou různých snímků - začíná to vcelku klidným romantickým dramatem se špetkou humoru kdesi na venkově a ve výcvikovém táboře, nicméně poté se z toho stává jeden z nejhutnějších a nejlepších válečných filmů posledních let. Akce je neuvěřitelně dobře a syrově natočená, krev cáká úplně všude a kusy těl létají vzduchem (až mě vážně udivil ten rating 12+). Několik scén a momentů je naprostá filmařská špička a na první zhlédnutí to skoro nejde vstřebat. Válečná vřava neustává a tímhle strhujícím tempem jede film až do samotného konce. Film zaujme natolik, že i přesto, že má přes dvě hodiny, mohl být klidně ještě o něco delší. Obsazení je super, jen na Garfielda jsem si musel chvilku zvykat, protože ten kluk je prostě moula - nakonec ale v pohodě. Jeden z nejlepších filmů roku. Radost pohledět.

Příchozí (2016)

Osobní drama hlavní hrdinky odehrávající se na pozadí mimozemského (ne)konfliktu. Vcelku zvláštní snímek, který dokáže i přes takřka nulovou akci zaujmout a zároveň vytvořit v příběhu naprostý guláš, aby do sebe na konci všechno krásně zapadlo a diváka odrovnalo. Krásný vizuál se střídá s kvalitními hereckými výkony a silným příběhem. Na závěr musím pochválit obstojně zvládnuté "vetřelce", protože se u každého nového sci-fi děsím, co vyleze na plátno za kreaturu, a tohle bylo moc fajn.

Zúčtování (2016)

Podle názvu "Účetní" bych rozhodně nečekal akční nálož, která dokáže s klidem konkurovat třeba takovému Bourneovi. Navíc je to zabalené v tak precizním a hlavně originálním scénáristickém kabátku, že není ani jedna věc, která by se dala vytknout. Ba naopak, je to tak dobře napsané, že film dokáže překvapit rovnou několikrát, a to včetně mnoha zvratů. A Affleckovi padne role jako ušitá - nekecám, ale viděl jsem ho udělat nějakou grimasu asi tak jednou. Jeden z těch pár top filmů za letošní rok. A co víc, Bourne letos tenhle duel prohrál o jedno kolo.

Doktor Strange (2016)

Netypická až "zvláštní" marvelovka. Přesně takové zpestření teď komixárny potřebovaly. Film o úplně nové postavě, kde není kvanta ostatních hrdinů. A to se také povedlo. Kdyby totiž během filmu nezaznělo něco o Avengers, úplně bych zapomněl, že se dívám na marvelovku. A jako vždy malá role Stana Leeho nebo Thor v potitulkové scéně už byly jen třešničky na dortu. Marvel prostě umí, jako obvykle skvělá podívaná. A "hororový" Scott Derrickson příjemně překvapil změnou žánru.

Inferno (2016)

Inferno je dobrej film ve všech směrech s již klasickou kombinací Brown/Howard/Hanks/Zimmer. Co ale vyčleňuje tento díl z celé trilogie je příběh, protože se nám již nedostává takového toho duchovního tajemna, které dělalo předchozí dva díly tak specifickými. Za mě každopádně pořád super, ale o třídu slabší než předchozí díly.

Anthropoid (2016)

Možná jediný koprodukční snímek svého druhu, který kompletně v angličtině vypráví takto strhujícím způsobem ryze českou zásadní historickou událost. To celé za obsazení áčkových zahraničních i českých herců. Napětí, akce, emoce a špičkové herecké výkony. Ačkoli osud skupiny zná snad každý, nikoho film rozhodně chladným nenechá.

Sedm statečných (2016)

Čistokrevná kovbojka, která tady nebyla už hezkou řádku let. Skvělé postavy, z nichž každá dýchá svým vlastním zajímavým příběhem. Perfektně zvládnuté akční scény a duely - poslední půlhodinka je vážně slast. Výborný hudební doprovod včetně původního soundtracku. A v neposlední řadě decentní špetka humoru. Tohle všechno nakombinované do dvouhodinové nálože, která místy občas zaškobrtne a možná by chtěla ještě trochu střihnout nebo popohnat, ale na výsledný dojem to vliv nemá. Solidní western, který tu chyběl.

Rosamunde Pilcher: Zamilovaný drsňák (2007) (TV film)

Asi jsem měl slabší chvilku, ale na německej romantickej TV film to překvapivě a zcela výjimečně nebylo špatný a ani moc hloupý. Víc srandy, míň romantiky - palec nahoru. Ale upřímně, film táhne hlavně Richy Müller jako potetovanej a drsnej motorkář. No a taky nahá Anica Dobra, co si budeme povídat.