Já a robot (2013) (seriál)

Přestože Almost Human funguje nejlépe v těch vzácných momentech, kdy se prezentuje jako vážná věc a ne jako buddy komedie, těch třináct dílů jsem si díky Karlu Urbanovi a Michaelu Ealymu strašně užil. Hlavně proto, že mi seriál dokázal, že i dneska může vzniknout TV záležitost na bázi jednotlivých dílů (styl Akta X, ne Breaking Bad), která je zábavná a dává divákovi důvod se k ní vracet. Ano, je pravda, že tvůrci v zásadě jenom naházeli do mixéru všechna různá sci-fi a vyrobili kombinační salát s hrdiny ve stylu Policajta z Beverly Hills, vizuály Blade Runnera a případy z libovolné mutace CSI, ale překvapivě z toho vylezla fakt příjemná věc. Možná je to tím, že dobré sci-fi na obrazovkách chybí (Hvězdná brána a Firefly prostě neměly končit), každopádně mě moc mrzí, že nebudou další řady.

Sviňák (2013)

Strašně smíšené pocity. Chvíli je to strašná prdel, chvíli depka jako prase, ale většinou jenom psychedelický sled nahodilých scén. James McAvoy podává svůj asi nejlepší herecký výkon a o knižní předloze jsem četl, že je nejlepším dílem Irvina Welshe, tenhle film má však ke konzistentní zábavě daleko.

Zátah 2 (2014)

Nemůžu se zbavit dojmu, že z tohohle filmu mohl být sakra kult... jenom kdyby se nejmenoval Raid 2 (Serbuan maut 2, chcete-li). Gareth Evans jím sice potvrdil svou pozici současného krále akčních záležitostí, ovšem trochu jinak, než asi zamýšlel. Snímek má dvě a půl hodiny a přesdržek je tu vzhledem k očekáváním nastoleným jedničkou strašně málo. Ano, je super, že když se jedna z postav rozhodne ukázat pencak silat, je z toho skoro vždycky ultimátní deathmatch, při němž se ksichty rozbíjejí o obrubník, klouby prokopávají na druhou stranu, kosti drtí kladivy, šlachy přeřezávají karambitem a bezvládná těla topí v blátě, ale mezi těmihle pasážemi musíte přetrpět hodinu a půl zbytečných pindů. Připouštím, možná je to můj problém, protože jsem čekal nepřetržitý krvavý námrd a ne gangsterku ve stylu Hong-Kongu osmdesátých let. Režiséra zaškatulkovaného nemám, jenom jsem doufal v určitý standard série. K vyššímu hodnocení mi chybí buď víc akce, lepší scénář a nebo aspoň výraznější Hotline Miami stylizace, několika scénami nastíněná, avšak ve zbytku filmu využitá jen sporadicky. Uvidíme, co trojka s černokněžníkem Tonym Jaa.

Sherlock (2010) (seriál)

První a druhá řada super, především pokud byl na scéně Andrewem Scottem výborně zahraný Moriarty. Našly se lepší i horší díly, ale seriál si v pohodě vystačil na čtyři hvězdy, které jsem taky před dvěma lety udělil. Třetí série? Frustrující slátanina, kde se nic neděje. Příliš mnoho humoru, příliš málo detektivní práce. Oznámení čtvrté řady muselo přijít stejně nutně jako Moriartyho návrat, akorát jsem zvědavý, jestli seriál neklesne ještě níž.

300: Vzestup říše (2014)

Mám skoro tendenci dát odpad. Ani se mi nechce psát souvislý komentář, takže heslovitě: - Proč se to kurva jmenuje 300? - Emoční rozpětí Sullivana Stapletona se rovná různé úrovni kulení očí, jeho Themistoklés je nudný, necharismatický, povahou plně poplatný amerikanismu snímku (držte huby a bojujte za demokracii) a z nějakého důvodu si uchoval australský přízvuk (věc, na kterou jste ve starověkém Řecku určitě narazili zcela běžně). Navíc díky „Fear is freedom!“ vyhrává cenu za nejdebilnější proslov všech dob. - Podle zdejší logiky by Artemisia musela být nejhorší stratég v historii. Tedy hned po svých důstojnících. - Božský vládce Xerxés jako největší sráč filmu, wtf? - Celá záležitost vypadá jako render z videohry. Až na to, že nic takhle odporného by si žádné herní studio nedovolilo zveřejnit. - Úroveň nespočtu scén odpovídá televizní produkci devadesátých let. - Pasáže se CGI vodou vypadají blbě, protože digitální voda prostě zákonitě vypadá blbě. Pasáže s opravdovou vodou vypadají blbě, protože s ní režisér ani kameraman neumějí pracovat. Dohromady jsou obě varianty rušivé a nekonzistentní. - Scénáristé nezapomněli divákovi čtyřicetkrát vmést do ksichtu, že Athéňané jsou jenom obchodníci a farmáři, přesto hodinu a půl vyhrávají nad několikatisícovou přesilou. - Themistoklés na politika bojuje překvapivě dobře. Artemisia na cvičenou vražedkyni bojuje překvapivě špatně. - Perské lodě se pohybují jako libovolné vesmírné plavidlo z Hvězdných válek. Řekové se svými dokážou driftovat. - Nulový požitek z akce. Meče zajíždějí do masa a sekají končetiny bez jakéhokoliv odporu, skoro jako by tam ve skutečnosti nebyly. Což je nuda a zvýrazňuje to fakt, že tam ve skutečnosti nebyly. - Spartakus vykradl 300 a 300 teď vykrádá Spartaka, což se rovná hektolitrům hnusně digitální krve, která mě přestala bavit po pěti minutách a neuvěřitelnému množství zbytečně zpomalených záběrů. Sucker Punch má konkurenci v nejnudněji podané akci. - Vedlejší linie otec-syn je a) nadbytečná, b) na přesdržku. - Pochopitelně nechybí exploze. - S tím koněm si snad dělají srandu. - Když se konečně schyluje k monstrózní bitvě, přijdou závěrečné titulky. - Nejhodnotnějším elementem Rise of an Empire jsou flashbacky prezentované záběry ze 300. - Lena Headey tady fakt není sexy. + Eva Green je tady sakra sexy.

Zpátky do ringu (2013)

Koukat na nahého Stallona s De Nirem je fakt hnus, ale Grudge Match je kurva skvělej film. Výborná komedie a suprová pocta Rockymu s úžasným hlavním duem a možná ještě lepšími herci ve vedlejších rolích – Arkinův úchylný trenér si pro sebe celou tuhle věc ukradl, kdykoliv byl na plátně a Hartovy hlášky mi pravidelně způsobovaly záchvaty smíchu. Ty skoro dvě hodiny utekly ani nevím jak. Parádní, vážně parádní a primárně veselá záležitost, v níž ale dojde i na dojemnost, smutek a melancholii. | "Nehledě na to, jak tvrdě dřete, nebudou to vaše nejlepší léta..." "Bude to to nejlepší, co máme."

NON-STOP (2014)

Po piči dobrej film. Scénáristé sice dost ujeli na tom, že se hlavní hrdina radši nechá označit za teroristu, místo aby všem ukázal sms konverzaci v telefonu, ovšem díky úžasně napínavé a paranoické první polovině jim to rád odpustím. Jo, závěr bych si uměl představit jinak, víc v thrillerovém duchu, kterým Non-Stop disponuje většinu délky, ale holt je to pořád americký film. Liam Neeson mi tu přijde trochu sešlý, což po šesti letech od Taken nejspíš není moc velké překvapení, stačí však jedna bitka zblízka, abyste viděli, že je pořád krutopřísnej drsňák, no a přestože jsem se asi zamiloval do Michelle Dockery, s Julianne Moore bych si dal kdykoliv říct a bylo by mi úplně jedno, jestli je jí třiapadesát. Naprostá spokojenost.

Krásno (2014)

Já mám Sokola rád asi jako každej druhej, na snímek jsem se těšil a je docela fajn vidět snahu stylově se odlišit od běžné české produkce. A proto je dost mrzuté, že scénář je úplně stejně nevybalancovaná slátanina jako běžná česká produkce. Krásno je dvouhodinový sled nahodilých scén, víc než film připomínajících divadlo, přičemž v jedné polovině Finger chodí po náhodných místech a má deprese a druhou představují ideálně s hlavním dějem nesouvisející Sokolovy humorné výstupy. Ano, vtipné hlášky jsou většinou opravdu vtipné a ne trapné, ale sakra... když chcete točit komedii (narážím na momenty, které mě dokázaly fakt hodně rozesmát), vyserte se už jednou na tragickou část. Když chcete točit drama (narážím na autobiografickou složku), nervěte do toho za každou cenu humor. Když chcete točit bláznivou komedii (narážím na absurdní konec), mějte ji konzistentní. A když chcete točit černou komedii (narážím na Krásno jako takové), dávkujte smutné věci s nadsázkou, neoddělujte je od celku tlustou čarou. Tak třeba příště.

Welcome to Hoxford : The Fan Film (2011)

Dostatečně věrná (skoro bych se nebál říct doslovná, což je super) adaptace části komiksu Welcome to Hoxford. Hutná atmosféra, zajímavé vizuály a Ray je pořád psychonaut, pecka.

Fotři jsou lotři (2010)

Ty opravdu vtipné humory jsou sice super, ale jejich počet na stopáž je bohužel minimální. To, že nejlepší je na filmu Gaylordův mezititulkový remix, mluví samo za sebe.