Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Guy Ritchie poprvé od Rocknrolly v plné parádě a legenda o Artušovi podaná jako gangsterka. A mezi blockbustery minulého roku rozhodně nejvýraznější hlas. Trochu mi v tom chyběl Merlin, což je, co si budem, opravdový hrdina původního příběhu, ale změny mi nevadily. Ostatně celé to budování světa skrz výrazné vedlejší postavy ve stylu prvního Johna Wicka je velmi sympatické. Artuš tu vyrostl v bordelu, naučil se bojovat u Kung-Fu George a zverboval ho černej Bedivere – potřebujete vědět víc? Je to svižné, nahláškováné, upřímně vtipné, má to Ritchieho klasický styl rychlých – a zde velmi chytře využitých – střihů, skrze které to skáče dopředu i zátky, pokládá to zásadní otázky ohledně kulatého stolu ("But how did you get it through the door? Did you carry it in? Or did you roll it in?") a zvládlo to z Charlieho Hunnama udělat sympaťáka. Já jsem spokojený.

The People vs. George Lucas (2010)

Sympatický malý dokument, ve kterém dostaly prostor úplně všechny pohledy na George Lucase a samozřejmě především jeho zpětné upravování Hvězdných válek. Tedy, kromě George Lucase, jenž nás má všechny na háku. A to je všechno. Je to vtipné a je to zajímavé. Co víc si přát?

Speciální operace (2009) (seriál)

Hraní na vojáky se sympatickým "hrdinou", který v každém díle vytáhne sólo proti čtyřem oponentům. Sice to je i přes měnící se prostředí pořád to samé, ale v rámci šesti dílů naprostá pohoda. Je to rychlé, účinkující občas pustí něco zajímavého nejen co se týče právě použité taktiky, ale i z jejich zkušeností na opravdových misích, a i když si občas přijdete, jako že koukáte na gameplay Army (hlavně když se obvykle dost času zabije přesuny), přestřelky jsou adrenalinovější než Strike Back. Užívám si to plnými doušky.

Orel přistává (1976)

Skvělý výkop, trochu utahaný prostředek a po skvělé akci dost tuctová pointa. Takže bych to viděl spíš na tři, jenže tomu hrají do karet dvě věci. 1) Vynikající obsazení, jehož highlightem je jednoznačně Donal Pleasence. 2) Uvěřitelné postavy. Nacisté tady (až na SSáky, což jsou opravdoví záporáci tohohle filmu) nejsou žádní démonizovaní hrdlořezové, ale inteligentní, přemýšliví lidé se svými problémy, city, světonázory, rozpory v posloupnosti velení – prostě obyčejní vojáci chycení v politické pasti mise, která začala jako vtip. A to (a samozřejmě naprosto profesionální filmařina) na ty čtyři stačí úplně s přehledem.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

"Who the fuck is Schafer?" Svižnější, vypointovanější Vlk z Wall Street s perfektně obsazeným Cruisem. A letadly. A CIA. A Pablem Escobarem. A ritchiovským tempem, střihy a dialogy. Zábavné, vtipné, stylové, s cool factorem přes 9000. Nebál bych se říct jeden z top 10 filmů minulého roku. K tomuhle se budu často vracet.

Labyrint podle Davea (2017)

Jazzpunk feat. LittleBigPlanet: The Movie. Vtipná, svěží, dadaistická vylomenina, kterou táhne nejen skvělé provedení, ale především originální nápady, jež to dávkuje v přesně vyměřených intervalech. Vážně – kdykoliv to hrozí spadnutím do stereotypu, přijde něco nového a vždycky je to super. Tomuhle říkám filmařina!

Zabiják & bodyguard (2017)

Příjemná buddy komedie, kterou od čtyř dělí trochu lepší scénář a trochu lepší režie second unit. Nedostatky toho prvního se projevují hlavně v tom, že vás film moc nepřekvapí. Reynolds a Jackson to za vydatné podpory Salmy Hayek táhnou, jejich slovní přestřelky jsou vtipné a kupodivu je tu i dost vizuálního humoru (Reynolds letící předním sklem mě rozsekal), ale zvraty a inteligencí to vlastně nepřekračuje běžnou vaughnovku. Takže se na to sice dívá pěkně, pobaví to a na konci zahřeje u srdíčka, ale všechno, co si na začátku myslíte, že se stane, se stane a ty motivy jsou pospojované dost násilně. Druhý největší problém je, že tady je na každou dobře natočenou akční scénu jedna rozhrkaně průměrná. Čímž pádem je tedy na první pohled jasné, u čeho Hughes byl a u čeho ne, a i když ty hektičtější shakycamovské mají daleko do Takenu a podobných ojebů, pořád dovedou vytrhnout ze zážitku. Jinak je ale vidět, že to bylo drahé a ty peníze padly na správná místa. Má to drajv, přestřelky, krev, víc motherfuckerů než Pulp Fiction a Reynoldsův příznačný humor. Bavil jsem se, jenom už to asi nebudu nikdy potřebovat vidět znova.

Sněhulák (2017)

Alfredson u Tinker Tailor Soldir Spy ukázal, jak vynikající je režisér, ale z tohohle bordelu nevybruslil. To se asi stává, když nestihnete natočit 15 % scénáře. Po technické stránce, celkovým feelingem a nakonec i sněžným zasazením je to "velká" kriminálka (asi to původně měla být detektivka, ale tu to víceméně samo sabotuje) na úrovni I Want to Believe. Problém je, že na rozdíl od I Want to Believe tu máme nic moc hrdinu (i když je fajn vidět, že v hollywoodském filmu zase může protagonista chlastat a zapalovat jednu od druhé) a vlastně i ostatní postavy (hlavně tedy proto, že se chovají jak trotlové a vedou nereálně polopatistické dialogy, aby všichni, ale opravdu fakt jakože všichni věděli, co se zrovna děje), nejhorší greenscreeny od The Room, hnusné CG (Kilmer s brokovnicí...), slepé podzápletky a samozřejmě nulovou logiku. Ještě bych byl ochotný přejít, že Harry Hole dostane novou kolegyni, vyšetřující starý případ, den předtím, než se ve městě objeví sériový vrah ze starého případu. Ale kurva, že celé to její vyšetřování paralelní s hlavní dějovou linií zabere čtyřicet minut a dají si v něm camea tři známí herci nepovede vůbec nikam, bude mít jen vágní vazbu na hlavní případ (kterou si navíc musíte sami odvodit, což z vás dělá lepší detektivy, než jsou zdejší psotavy) a ještě failne jako prostředek expozice, to už je vyloženě k smíchu. Takže rozložení filmu je ve výsledku: 60 minut hlavního pátrání, 40 minut slepá ulička a 15 minut závěr. Těch prvních šedesát minut je docela snesitelných. Prostředek jsme si vysvětlili. Těch posledních patnáct minut všechno dobré zabije a pak už jenom kope do mrtvoly. Odhalení vraha je naprosto WTF a stejné tak jeho konec. A motivace. A modus operandi. A cíl. A to, že je vždy všude, má všechny insiderské informace a všechny sleduje a provokuje a chystá na ně pasti. Zbývalo osm minut stopáže a já jsem vážně doufal, že film stihne vysvětlit aspoň něco. Místo toho jsem dostal výkop k novému případu, který je předpokládám mrknutí na čtenáře knižní série a výkop k něčemu, co by měl Harry nejspíš vyřešit v úvodu dalšího dílu, než začne hlavní případ. Ovšem pochybuju, že po tomhle maglajzu nějaký další díl bude. Smutné je, že jsem si celkem schopný odvodit, jak to celé mělo vypadat a které motivy na co navazují, ale to proto, že mám nakoukáno, ne že mi k tomu The Snowman dal prostředky. Předpokládám, že kdo četl předlohu, bude se orientovat v pohodě. A taky předpokládám, že ho úroveň tohohle filmu pořádně nasere. Původně jsem chtěl dát tři hvězdy aspoň za obsazení a pěkné scenérie, ale ne. Ty bych si neobhájil ani sám před sebou. Absolutně promarněná šance rozjet velkou detektivní sérii.

Naostro (1979)

Hipster Paul Schrader točil jako Michael Mann, než to bylo cool. Ta konzervativně náboženská rovina na začátku je dost zahlcující, ale jakmile se George C. Scott odlifruje do L.A. a začne vymýšlet způsoby, jak infiltrovat undergroundový pornoprůmysl a najít dceru, celá ta jeho fasáda se rozsype a nabere to hustý obrátky. Režie, kamera a synťákový soundtrack jsou naprostá dokonalost. A Scott taky, jak jinak. Pozdější 8 MM je sice všehovšudy temnější a násilnější, ale se syrovou realističností Hardcoru se ani jedno srovnat nedá. Výborný film.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Ale no jo, no. Ony všechny ty Janákoviny vypadají úplně stejně, jenom se mění obsah. A ten tady nijak neokouzlí. Je to fajn, ale holt je to adaptace dobře známého příběhu. V hezkých kulisách, s příšernými efekty a typicky uřvanými zápornými postavami. Měsíčci ale pobavili.