Nejvyšší nabídka (2013)

U první půlky jsem si přímo chrochtala blahem - krásná kamera a hudba, k tomu výtvarné umění, úžasný Geoffrey Rush a lákavý příběh... S přibývajícím časem kouzlo filmu mírně opadalo. Hlavní zápletka se už dala odhalit - i když nakonec to bylo ještě o píď zamotanější a i Geoffrey ztratil na chvíli trochu šťávy. Závěr pro české oko potěšující, pro pivnici U Milosrdných asi poslední role ve filmu - v srpnu 2013 ukončila svůj provoz. Jako celek výborná filmová podívaná a jeden ze snímků, které mě z letos viděných (a potažmo i letos premiérově uvedených) potěšily nejvíce.

Plamen a Citron (2008)

Čekala jsem mnohem víc - severský film, zajímavé téma a Mads Mikkelsen. Začátek ještě nebyl tak špatný, ale pak se to jaksi roztříštilo a začalo to být už trochu překombinované a chaotické. Napětí nikde. Myslela jsem si, že ten dánský odboj měl větší koule. Škoda českého dabingu - v originálním znění s titulky by bylo sledování filmu daleko příjemnější.

Jméno (2012)

Svěží francouzský vítr zavál v ten pravý čas. Už pěkně dlouho jsem se u sledování filmu tak nepobavila, naposledy mě takto okouzlili Nedotknutelní (2011). Komedie, ve které hlavní postavy v podstatě neustále mluví - jestli bylo ticho 5 minut, tak je to hodně! Ten jazykový vodopád byl chvílemi až neuvěřitelný! :-D Hlavní postavy jsou obyčejní lidé se svými starostmi a svérázným smyslem pro humor, navíc perfektně ztvárněné neokoukanými hereckými tvářemi. Nevím, jak kdo, ale já jsem se v tom filmu částečně i našla a musela jsem se sama sobě smát. :-) Zkrátka skvělý film, který si mě zcela získal a budeme se vídat častěji! Heil, Pepito! :-D

Mocný vládce Oz (2013)

Musím uznat, že barevnost a kreativita tomu rozhodně nechyběly. Nicméně čeho je moc, toho je příliš. A nejvíce tam bylo Jamese Franca. V některých záběrech bych ho nejradši nakopla do hlavy, aby se probral a přestal to tak přehánět... Děvčata to táhla vcelku slušně, i když na zelenou Milu Kunis nebyl moc hezký pohled a předobré Michelle Williams by taky slušelo trochu více drsnosti. Jako celek mě to bavilo a docela příjemně překvapilo.

Očista (2012)

Historická linka mi přišla poutavější a jsem ráda, že jí bylo věnováno více prostoru. Část příběhu ze "současnosti" byla až moc brutální a místy i nechutná. Dohromady šlo ale o velmi zajímavý příběh se zdařilým hereckým obsazením a výbornou atmosférou! Všichni jsou mrtví.

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Jára Cimrman je na zasloužené cestě do nebe, o tom není pochyb. V Českém nebi se - tak jak je u DJC zvykem - snoubí česká historie, lehká dávka mystifikace a krásný český humor. Nejedná se o nejlepší představení, ale jde o důstojnou rozlučku. Hra uvedená v České televizi k uctění památky cimrmanovce Jana Kašpara († 11.6. 2013) s sebou chtě nechtě nese trochu toho smutku. Včera jsem měla možnost vidět představení Českého nebe naživo a neubránila jsem se dojetí. Na jevišti stálo vedle několika mladších tváří i pár stařečků, hlavních tváří DJC, kteří na mě pravidelně promlouvají z audionahrávek her. Člověk si najednou tváří v tvář jasně uvědomí běh života. Nikdo bohužel nemládne. Ale pokud by šlo zařídit, aby bylo pár vylovených jedinců na planetě Zemi nesmrtelných, přála bych to všem členům Divadla Járy Cirmmana (i těm již zesnulým)! Bez Járy Cimrmana a všech, kteří pečují o jeho odkaz, by byl ten svět strašně chudý. :-)

Úkryt (2011)

Ač se jedná o velmi zdařilý snímek, nedívalo se na to hezky... Tolik úzkosti, strachu a temných mraků. Hlavní postavy perfektně ztvárněné - z Michaela Shannona šla hrůza, Jessica Chastain byla úžasná! Znovu už se na to nepodívám, ale stálo to za to.

Mistr (2012)

137 minut, které mě nebavily. Film mě na začátku docela lákal tematicky. Očekávala jsem ale asi trochu něco jiného. Philip Seymour Hoffman je hnusnej slizoun a Joaquin Phoenix byl/je vždycky divnej. Sečteno a podtrženo - film mimo můj vkus, mimo mé chápání. Film mimo a o ničem. Slabota, Mistře.

Poslední tango v Paříži (1972)

Lehce... chvílemi i trochu víc dekadentní. Na jedné straně plné vizuálně úchvatných scén a záběrů. Na druhé straně ale také plné nechutných a odpudivých scén. Plné citů, plné vášně, plné tělesnosti. Plné krásné hudby. Tango je obřad. Na scénu nastupuje další taneční pár... A já vlastně ani nevím, kdo to byl. Nekonvenční podívaná, která uvízne v paměti. Dostalo mě to!

Vedlejší účinky (2013)

Film s velmi zdařilým hereckým obsazením, příjemnou stopáží a zajímavým příběhem. Děj se od začátku zamotává a v až "přeuzlovaném" závěru je najednou všechno jinak než se zprvu zdálo. Hlavní postavy jsou perfektně zahrané, především Rooney Mara a Jude Law se vytáhli! Zkrátka správná filmová volba na večer.