Fotograf mrtvých duší (1997)

Toto je dalsi z filmov ku ktorym som sa dostal kvoli hudbe (resp - hladal som filmy na ktorych spolupracoval Simon Boswell) a - nebola to zla volba. Prijemny mysteriozny film s dobrou atmosferou, herecky fajn, s netradicnym koncom... Dokonca mi ani nevadilo ze to bolo "historicke" (tuto kategoriu filmov obvykle nemam rad). Male plus za to ze to bolo o foteni (co je tiez moje hobby), a trosku vacsie plus za Beethovena v soundtracku (skutocne ta hudba k tej scene pristane). Viac ako 3 nedavam, pretoze to stale nebolo tak tajomne (kludne by som mozno pouzil az slovo "strasidelne") ako by som chcel, chybali tam mozno nejake emotivnejsie sceny, triky a celkovo film posobil skor TV dojmom - jednoducho, viem si to predstavit aj lepsie spracovane. Kazdopadne - stale velmi dobre aj tak ako je, a odporucam ak mate chut na film o duchoch, vilach, druhom svete...

Tohle je Sparta! (2008) odpad!

s tymito dvoma rezisermi to zacalo pomerne nadejne. Najprv Scary Movie - (to som bol este maly nenarocny divak :), prijemne spravena parodia. Potom o 10 rokov som si "musel" pozriet Disaster Movie, po vsetkych tych "najhorsi film na svete" recenziach a - Disaster Movie sa mi tiez celkom pozdaval :) Urcite by som to nenazval "najhorsim". Tak som si teda povedal ze som asi ten typ divaka ktoremu tato dvojka reziserov nevadi a sup na Vampires Suck. Vampires Suck ma k hodnoteniu "najhorsi" uz blizsie. Bolo to ozaj asi to najhorsie co som za poslednych par rokov videl. Ale tak - nech nekrivdim, skusim este jednu "parodiu". Spartanov. Prekvapenie sa bohuzial nekonalo - stale velmi zle :/ A ked tak nad tym premyslam, ak sa nic vaznejsie nestane - na dalsie filmy od Friedberg, Seltzera sa tiez nechystam. Naspat k Spartanom - troma slovami - Nie, Urcite nie.

Machete (2010)

Maceta je prijemny oddychovy akcny film, Rodrigueza tam citit, su tam fajn hlasky a celkovo je to zabavne. A to je skoda. Nemalo to byt iba "prijemne", Rodrigueza tam malo byt viac ako len citit a hlasok tam malo byt viac! Mal to byt kultovy film. Ved uz len herecke obsadenie (velke hviezdy, kedysi velke hviezdy a vzdy Beckove hviezdy pekne pokope) a napad dat Dennymu Trejovi cely film! Skoda veru ze to nie je este lepsie. Stale vsak velmi dobre. Plus samozrejme tych par nedostatkov urcite vynahradi par sexi slecien - velmi dobre. 3

Blade Runner (1982)

pozrel som si to uz druhkyrat (predsa len, uz som starsi, skusenejsi divak), ale stale ostalo u mna "nepochopene". Silni herci, silna hudba, silne efekty ale celkovo je to take nejake slabsie (nudne je to prave slovo) scifi. Hned v uvode je jasne o co ide, (a da sa tusit ako to skonci) vela prekvapeni sa nekona, a tak to tie efekty, triky, dialogy... nezachrania :/ mozno to cele skusim o par rokov znova - ked budem este skusenejsi divak :) zatial len 2* - priemer...

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

ked som tento film zazrel prvykrat tak som si povedal - to musi byt neuveritelna blbost... ("zazrel" preto, lebo to pozerali surodenci a ja som len siel okolo - akurat bola scena ako vsetko pada kdesi do tmy - spravene tak lacne ako v TV filmoch z 80tych rokov), ked to dopozerali sestra povedala ze to bol fajn film a ze urcite s ami bude pacit soundtrack. takze som si cosi o tom filme precital. Wristcutters: znie to ako emo nazov, to bude zase blbost pre nastrocne dievcatka... Soundtrack: Gogol Bordello: no mam sice par albumov od neho, ale nejak ma to nevedelo nikdy zaujat hmmm. Ale tak teda dobre - bez velkych ocakavanim, s malou davkou odporu - podme predsa len na to. Prvych 10 minut - no, fakt nic moc, blbost, tak ako som si myslel. Aj ked mozno ten "indie" feeling nie je zly. Dalsich 10 minut - nastupuje ruska postavicka a zda sa to byt celkom sympatak, jeho rodina tiez nezaostava, a cele to zacina byt pekne morbidne vtipne - napokon to mozno nebude az take zle. Dalscih 10 minut - objavuje sa hlavna hrdinka, sexi, zranitelna, ale drza a sebaista zaroven - prototyp toho co sa chlapom paci - to sa neda nemat rad. Tento film mam proste rad - a je jedno co bude do konca. Do konca vsak prichadzaju dalsie mile plusy - cele to vobec nie je emo o teen v ciernom sklamanych zivotom, je to emotivna drama/romanca v surealnom style. Najkrajsie su ale samozrejme detaily (male sceny, niektore vety ktore hrdinovia povedia, vedlajsie postavy) ktore si naprvykrat clovek ani nevsimne ale potom ked to skonci tak ho to napadne, a uvedomi si ze to bolo fakt velmi mile! No a ten soundtrack - co sa tyka score je to ta hudba co sa vryje do podvedomia (i ked vo filme ju az tak nevnimam) takze ked som si to pustil potom samozrejme mi to film pripomenulo. Soundtrack - presne to iste. Gogol Bordello sa mi zrazu zapacil, lebo ono to nie je zla hudba - len k tomu treba film ako tento aby som pochopil ze preco :) Preco nie 5 hviezdiciek? Sam neviem - pacilo sa mi to ozaj na 5, ale tak triezvo - to co zaujalo je skor skvely pribeh. Rovnako skvely by bol mozno ako kniha. Hlavne postavy (a TW vo vedlajsej) su _vyborne_ ale nie zas oscarovo perfektne. Atmosfera, kamera, zvuk, triky - vsetko je v pohode (ano, aj tie triky - robi to ten indie dojem :) ale sucasne filmove umenie ponuka toho este viac. Pribeh/zazitok teda za 5, ale sfilmovat sa to dalo este o kusok lepsie. Ale mozno by to potom bola len dalsia americka nudna produkcia... Mozno je to ozaj "spravne" presne takto. Tak ci onak - velmi doporucujem.

A-Team: Poslední mise (2010)

paradny akcny film :) Kde pod "paradny" mam na mysli vsetko to co frcalo na prelome 80tych a 90tych rokov. Svizna (i ked nerealna) akcia. Nesmrtelni hrdinovia a klasicke akcne hlasky a humor. Vela vybuchov - pekne v sytych farbach a samozrejme happy end. No - a este nejaka pekna zena, aj to zvyklo byvat. A team ma uplne vsetko. A i ked som povodny serial nikdy nevidel, ak bol takyto zabavny mam si to celkom chut pozriet. plny pocet zas dat nemozem, lebo ten film sa neda brat celkom "vazne", ale v tejto kategorii (akcna komedia) je to urcite to najlepsie co som v poslednej dobe videl. urcite odporucujem!

Saltová (2010)

nie je to zly film, ale - nejak to uz zaostava za sucasnymi spionazno akcnymi filmami. Bond/Bourne, dlho nic a potom niekde je Salt. Su tam rusi ale - je to skor americke. Je tam plan na "znicenie sveta" ale snazi sa byt originalny silou mocou, az to prestava byt uveritelne. Je tam akcia ale - divak sa meni v 2010 sa caka cosi este sviznejsie. No a pri takom spionaznom filme sa celkom patri cestovat po svete a exotickych miestach - Salt sa drzi iba v USA... Takze co je tam vlastne zaujimave? No Angelina pochopitelne. Vsak kvoli nej sa to predsa pozera - to akcne a spionazne je len vedlajsie. AK to nie je uplna nuda, a je tam Angelina - tak je to vlastne celkom dobry film. Takze nic prevratne ale - naco aj? Moze byt.

Světová invaze (2011)

takze najprv take trosku intro. Po dlhom case som si povedal ze je cas podporit filmove umenie, a rozhodol som sa ze si pozriem World Invasion v kine. Ani nie tak preto ze by to bol nejaky extra film (podla recenzii) ale - mal som volny vecer, a ma tam byt plno vybuchov to sa oplati pozriet na velkom platne a dolby zvuku. V kine som nebol par rokov, takze am aj trosku zaskocilo ze dnes pytaju na slovensku v mojom malom meste 2,3 eura za film, ale ok - chcem predsa ten hollywood trosku podporit. Co je vsak smutne - som v tom asi sam. V mojom desattisicovom meste (plus studenti) sa nenasiel nik iny co by mal chut ist do kina takze film nepremietali Teta povedala ze treba aspon 10 ludi, ja som bol sam... Ked si tak spomeniem ze este 15 rokov dozadu bolo kino tak plne ze obcas bol problem zohnat listok! No nic - vecer som si film stiahol na pocitaci a aj ked trochu rozladeny - pozrel som si to a bola to prijemna zabava. koniec intra. BLA nie je nejak vynimocna vec - vela vybuchov, akcia, emzaci - a znicene Los Angeles - to je nove. Nie je to vsak ani akcne Becko, i ked sa to trosku podoba na Starship Troopers. Na konci samozrejme amerika zvitazi a divak je spokojny - proste dobry lahky akcny film. Moze byt.

Muž z Ria (1964)

Muz z Ria patril v mojom detstve medzi kultove filmy. Dnes sa to hodnoti trosku tazsie - predsa len ma to uz 50 rokov, ale ono ten starsi vek nie je na skodu. Je tam potom viac citit tu nostalgiu, avsak stale je to prijemne dobrodruzne a nechyba samozrejme laska a akcia. Je to naozaj taky predchodca Indyho, ale kym Spielberg musel atmosferu 30tych a 40tych rokov simulovat, Muz z Ria ma vyhodu ze je "autenticky". Myslim tym Braziliu ktora vtedy naozaj bola len rozvijajuca sa krajina, a cele to dobrodruzstvo, neprebadane pralesy, gangstri - cele to znie uveritelnejsie :) Ano, nie je to az tak premyslene (dej, scenar) ako neskorsie dobrodruzne filmy, a miestami je to ozaj len subor scenok v ktorych ma Belmondo vyniknut, ale ani to nevadi - celkovy dojem stale dobry, Ak sa Vam pacil Indy, Honba za diamantom a chcete vediet ako vyzerali dobrodruzne filmy predtym - muz z Ria je dobra volba.

Spalující touha (1999)

asi sa nezaradim k fanusikom kubricka, po vesmirnej odysee - aj eyes wide shut ostavaju pre mna nepochopene... Teda - nie je to tazky film, da sa tomu pekne rozumiet, nejaka ta studia ludskych charakterov s troskou surealna, ale preco? To co som nejak nevedel prijat boli obe hlavne postavy - jednoducho obe jednali zvlastne - akoby, len pre ten film, herecky mozno vyborne ale - tie postavy boli proste zvlastne (v kontraste k vedlajsim postavam, ktore boli "normalne") Film ma cez dve hodiny, nie je nudny ale - skoncil tiez nejak nevyrazne. Jednoducho tomu chybalo vyvrcholenie, alebo prave naopak - ako pisu aj nizsie, to bolo ono vyvrcholenie, myslienka toho ze cele to stejne nema zmysel a pointa je len v zaverecnych 10 sekundach. Mozno si to len musim este raz pozriet aby som to poriadne ocenil, ale myslim ze pri tej dlzke filmu to tak skoro nebude. Zatial teda iba 2 :/