• Pohádka
  • Western

Thor (2011)

Na začátek perex: Thor je špatný film a politická korektnost je stupidní výmysl blbých lidí. Bod A: Thor je špatný film. Nemohu ovšem říci, co je v něm špatného, a to nikoliv proto, že bych snad nechtěl (vám to říci), ale proto, že ten film je špatný hlavně proto, co není. Co není? Nic. Celou dobu čekáte, že - už už, konečně - něco bude - tamto, hento, ono, akce, bitka, milostno - a ono nic. A ding! zazvonil zvonec a je konec. Čekání je o to horší, že díky vzhledné výpravě Ásgardu (pozn. vzhledná je - a taky nudná, sterilní jako zbytek filmu) člověk pořád doufá, že to přece nemůže být špatný film a něco tam být musí... Sorry, nemusí. A není. Thor je špatný film ne proto, co je, ale proto, že vlastně celou tu dobu nebyl. Promarněný čas. Bod B: politická korektnost je ukrutná blbost. Ano, to tedy je: vikingské mýty jsou bílé mýty, sorry hoši korektňáci a holky korektnačky, a černoši a asiati v nich nemají co dělat. Ása, strážce Bifrostu - černoch? Ása, Thorův kamarád - asiat? No... upřímně: ono by někomu nepřišlo jako kravina trvat na tom, aby v samurajských řezačkách povinně hráli běloši, protože jinak je to nekorektní? Sorry, ne: ve vikingských mýtech žádní černoši a asiati nejsou. Zjištění, že to natočil Kenneth Branagh, je pro mne tvrdým rozčarováním – no, každej z nás jednou za čas něco hodně potento.

Hanna (2011)

Mohlo to být vynikající, ale není. Škoda.

Ve spárech yakuzy (2000)

Brilantní záležitost. Kitano klasický, ovšem v té nejvybroušenější formě ze všech jeho dalších filmů, které jsem zatím viděl. Na celém filmu je nejlepší ta neuvěřitelná absurdita: (bacha, spoiling!) prostě si "jen tak přijde do Ameriky". (Protože se to "tak nějak doma v Japonsku potento, že jo".) Jen tak potká svého bratra, ubohého třetiřadého překupníčka. Jen tak někoho zmáčkne, pak jen tak odstřelí - to vše s typickým šklebem postižení poloviny tváře a poněkud snovým mimozemským výrazem - jen tak se pak někam s partičkou stále vyjevených klučíků promasakruje, jen tak se ocitne na špici a pak jen tak... No, i spoiling má své meze. A celé se to jen tak, občas až poněkud snově, jako by člověk pozoroval nějakou tichou ospalou neskutečnost, stane a sklouzne až do závěru. Jestli je něco absurdní film, tak tohle, kam se hrabou všelijaké inťoušské hokus pokusy :-) P.S. Český název je jen jedním z mnoha dokladů neuvěřitelné stupidity lidí, kteří názvy, pod nimiž jsou u nás filmy distribuovány, vymýšlejí. Zato je to ale dost nepřehlédnutelný důkaz.

Kazatel (2011)

No... no... no, ehm, totiž... Mám rád Paula Bettanyho. Mám rád jeho poněkud nezvyklý nový prototyp akčního drsňáka. (Zejména poté, co jsem viděl Wimbledon:) Mám rád postapo. Mám rád Fallout a podobnej holy-fucking-yoda-and-shit. Mám rád zmutované potvory polykající obyčejné homo sapiens jako maliny. A mám taky v posledních letech stále raději Karla Urbana. Ale přesto... jaksi, ehm... mrmrly mrmly, chrchly chrchly... nějak tak, tak nějak... No, nic moc, no. Kdo kouká (nejspíš právě jednou anebo dvakrát a dost) na Legii, Pathfindera, Rezident Evil 3+ a podobné věci, koukne se i tady a bez vzrušení přežije. (Dokonce o poznání lépe než u Ultravioletu, což už je fakt shit.) Ale ostatním a nějak výrazněji bych už nemohl doporučit. A takové technické PS: Bettany dělá to, co dělal v Legii - tady problém není. Na Maggie Q se dobře kouká - tady problém taky není. A Karl Urban si své vystoupení vysloveně užívá - takže tady problém není. Tak v čem je vlastně? Střih a režie? V podstatě málo zajímavý/variující nápad obohacený o nenapínavé beznapětí? Asi v tomto případě je vážně nevalný film jako film, nikoliv protagonisté.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Seriál HBO ve své nejlepší formě. Tedy první řada rozhodně. Poněkud pomalejší tempo na začátku je pro vývoj a seznámení diváka (neznalého knižní předlohy) s celkovou situací nejen vhodné, ale i potřebné a pak to postupně začne nabírat spád, poslední dvě epizody už vysloveně gradují. Vlastně mám pocit, že celá první série je rozjezd od "startovní čáry po spuštění laviny" a ve druhé sérii už bych očekával pěkný rachot :-) Uvidíme.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Tato pohádka rozhodně není typickou pohádkou - zato je ale jedním ze vzácnějších příkladů, kdy se na dílo, nutně ovlivněné dobovými požadavky naplno zuřícího socialismu (a proto, žel bohu, "obohacené" dialektickým "ponaučením" ve smyslu "jací jsou ti bohatci prevíti a havíři základ poctivého prostého lidu"), přesto dá báječně koukat. A mohou za to hlavně bezchybné herecké výkony. Jiří Sovák a Rudolf Hrušínský jsou i dnes známá jména, nicméně i vedlejší role obsadila plejáda tehdejších hereckých es (z nichž většina již dnes dávno není naživu), a tak jsou i minivýstupy ostatních postav jedním hereckým koncertem (např. Bohuš Záhorský, Karel Fiala, Josef Hlinomaz). Úchvatný je především Václav Lohniský, kterému jinak český film dopřával převážně záporné role všelijakých, dosti slizkých a ne zrovna statečných mizerů - dost možná půjde o jednu z mála jeho kladných rolí vůbec. Unavený laskavý Smrťák jeho vzhledu nemá chybu. No a kdo by nechtěl, aby na stromech rostly jitrnice, že :-)

Přepadení (1939)

Čistě pro úplnost podotýkám, že film je inspirován povídkou Stage To Lordsburg Ernesta Haycoxe, podle níž je ostatně pojmenována zdařilá westernová antologie nakladatelství Mf Praha z roku 1971 Dostavník do Lordsburgu. Ford předlohu poněkud (a nezbytně nutně) pozměnil, ale i tak to není špatné (stojí za to si ji přečíst, tu předlohu, je dobrá). Laskavý divák s rozumným přihlédnutím k dobovým trikovým možnostem je vcelku spokojen.

Prolomená stezka (2006) (TV film)

Přes v komentářích řečené nedostatky pořád dohromady solidně odvedené řemeslo, jehož shlédnutí není chybou.

Volání rodu (1977)

K celé trilogii z jedné vody načisto: báječná a nestárnoucí klasika mého dětství. Jednak je to originální nápad, pročež člověk "promine nedostatek moderních audiovizuálních efektů" (jen trouba by tohle bral jako určující měřítko), druhak to má atmosféru (a hudební, resp. zvukový doprovod je skutečně skvostný), třeťak je to komorně natočeno a přitom to i odsejpá (nejde o superoriginální zápletku, resp. že by ji to mělo mít - odehrává se to, sakra, V PRAVĚKU!) Zkrátka je to něco, co člověk v klidu pustí dětem, nemusí se (jako u spousty jiných, mládeži určených děl) bát, že by zblbly, a přitom i sám po očku kouká :-)

Na veliké řece (1977)