Captain America: První Avenger (2011)

Pôvodné hodnotenie som nastavil na 7 z 10, takže 3,5 hviezdičky. Bolo to lepšie, ako som čakal, rozpisovať sa mi veľmi nechce, odkaz na recenziu mám v profile...

BloodRayne 2: Vykoupení (2007) odpad!

Je veľká škoda, že Boll dostal do pazúrov filmové spracovania niekoľkých mojich obľúbených počítačových hier. Bloodrayne patrí k nim a bohužiaľ, nijako sa nevymotal zo svojho tradičného podpriemeru, ktorým skazil už prvú časť, Dungeon Siege a Alone in the Dark. Strata času.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Nemusím sa rozpisovať, pretože môžem iba použiť komentár užívateľa Marigold. Taktiež som knižnú ságu nikdy nečítal, filmy sa mi páčili striedavo, za vrchol aj ja považujem Cuarónov výtvor a od poslednej časti série, ktorá nás filmovým svetom sprevádza posledné desaťročie, som čakal niečo grandióznejšie. Pokiaľ pocítim potrebu konverzačnej drámy, pozriem si The Man from Earth, alebo Frost/Nixon, v (hádam) poslednom Potterovi mi chýbala veľkoleposť SW Epizódy III (nie, žeby bola dokonalá, ale mnou požadovanú charakteristiku určite obsahovala) a v neposlednom rade aj funkčné 3D, ktorým sa reklamy celý čas oháňali a ktoré som počas 130 minút postrehol asi päť krát. Na druhej strane musím vyzdvihnúť hudobný podmaz Alexandra Desplata, ktorý je skvelý a veľmi rád si ho vypočujem aj doma. Bohužiaľ, lepšie hodnotenie ako 2 dať nemôžem, pokiaľ by to dostal do rúk Cuarón alebo dajme tomu Guillermo del Toro, určite by to dopadlo inak...

Auta 2 (2011)

Musím priznať, že toto je vôbec prvý film od Pixaru, ktorému som dal takéto nízke hodnotenie. Aj napriek tomu, že sa mi napríklad posledná (a aj druhá) Toy Story nepáčila, nedal som menej ako tri hviezdičky. Cars 2 je pre mňa osobne jednoznačne najslabším produktom zázračného štúdia, keď doteraz bola ich hlavným tromfom originalita, v tomto prípade o originalitu teda určite nejde. Otrepaný námet, ktorý celý film v mojich očiach položil na lopatky, preplnený nezvyčajným množstvom klišé (tieto "kamarátske tragédie" sme už predsa videli v X príbehoch a to nie len animovaných), infantilné vtipy, medzi ktorými mi chýbala zvyčajná dávka humoru pre dospelých - jednoducho veľké sklamanie. Kvalita animácie a technické aspekty filmu si aj naďalej držia svoje kvality, ale to podstatné - príbeh - v tomto prípade poriadne pokuľháva. Škoda, prvá časť sa mi celkom páčila, iba dúfam, že to takto Pixar nepokašle s pokračovaním mojich obľúbených Monsters Inc...

Transformers 3 (2011)

Dávam 3 z 5, hoci s prižmúrenými oboma očkami (prikláňam sa k 2,5). Dá sa povedať, že som nevidel nič, čo by som od Baya nečakal. Dark of the Moon je na tom určite lepšie ako druhá časť, avšak režisér sa zaboha nevie zbaviť infantilných až retardovaných scén, ktoré jeho výtvor aj tento krát špatili. S dĺžkou 154 minút by som to ešte minimálne raz poslal do strižne a odčítal veľmi rýchlo napríklad Samových rodičov, malých otravných autobotov a v neposlednom rade aj gýčovú záverečnú romantickú scénku plnú sloganov ako z románov Danielle Steelovej (nečítal som, ale lepšie prirovnanie mi nenapadlo). 3D bolo prítomné iba v scénach so špeciálnymi efektami, čo po post procese vôbec neprekvapí. PS1: Vyslovujem veľký rešpekt pred schopnosťou Rosie Huntington utekať v náročnom teréne vo vysokých opätkoch (ktoré raz mala a raz nie). PS2: Gratulujem Bayovi k tomu, že sa zbavil aspoň priehrštia slow-mo scén. PS3: Thumbs up pre Malkovicha. PS4: Thumbs down pre Alana Tudyka, takto spŕzniť jednu z hlavných postáv jedného z naj sci-fi seriálov (Firefly), to sa môže podariť iba Bayovi. PS5 (posledné): Peniaze za kino neľutujem, tých 154 minút s vypnutými mozgovými závitmi mi pomohlo odreagovať sa, nečakal som od toho priveľa, takže v niektorých častiach aj pobavilo.

Arthur (2011)

Nie som typickým fanúšikom komédií, na tento film som v kine natrafil celkom náhodou. Hoci šlo o pomerne gýčovitú komédiu, počas ktorej ma sprevádzal neustály pocit, že podobný námet som už niekde videl, vďaka skvelému Russelovi Brandovi som sa na niektorých scénach celkom pobavil. Romantická komédia, ktorá sa ale podľa môjho skromného názoru nechytá na veci typu Serendipity s Johnom Cusackom a Kate Beckinsale, pretože jej chýba isté čaro. Ale ako príjemné pobavenie na víkendové poobedie celkom postačila.

Shaolin (2011)

Celkom slušný pokus, avšak vadil mi tam Jackie Chan, ktorý svojou postavou narúšal celú atmosféru filmu a silene to podfarboval komediálnym podtónom, ktorý sa podľa mňa v tomto prípade do celkovej povahy filmu vôbec nehodil. Radšej nech zostane pri amerických gýčoch a spomína na svoju kariéru dávnych časov.

Thor (2011)

Aj napriek tomu, že príbeh nebol originálny a v snímke sa nachádza aj dosť veľa klišé, ako celok pôsobí veľmi dobre a hlavne dokáže pobaviť. Spoločnosť BUF sa postarala o slušné vizuálne spracovanie, pričom sa poriadne vybláznili hlavne pri dizajne Asgardu, škoda len 3-D v post produkcii a tým pádom aj jeho nulová efektivita, od pánov, ktorí sa postarali o efekty v Avatare som čakal trochu viac. Humor na mieste, sympatický hlavný hrdina (jeho patálie na Zemi stoja za to) a konečne film, v ktorom sa producenti vykašľali na soundtrack pozliepaný z populárnej hudby, ale spoľahli sa na klasické score od Patricka Doylea. Branagh ma prekvapil, dobrú, ľahkú zábavu som už potreboval po všetkých tých trapasoch á la Sucker Punch ako soľ.

Rio (2011)

Hodnotenie by som dal 3,5, avšak lokálny systém je s tým žiaľ nekompatibilný. V každom prípade som sa na Rio celkom pobavil, nečakal som od toho nič prevratné (ale predsudky som voči projektu ako takému taktiež nemal), ničím ma to neurazilo. Dej síce neoriginálny a plný klišé, avšak celkový priebeh bol natoľko svieži, že som nad tými nedostatkami prižmúril očko. Skvelý Jesse Eisenberg v hlavnej úlohe, zvyšok obsadenia nechal kilometer za sebou (videl som v origináli, pobyt v zahraničí), škoda tých "hiphopovo" ladených scén, aspoň sa to ale neskončilo ako Príbeh žraloka. Celkom podarené vtipy, skvelá animácia, ktorá síce nebola tak realistická ako v prípade Rango, ale namiesto toho poskytovala pestrosť a živé farby, 3D bolo fakt 3D a nie iba reklamou na plagáte (ako v prípade Súboja titanov), škoda toho posuvu hudby do populárnej roviny, score od Powella je veľmi počúvateľné. Na relax a pohodu v kine je Rio jednoducho priam ideálny a to pre všetky vekové kategórie.

Útěk ze Sibiře (2010)

Tento film mi trochu pripomínal koláž Defiance a Sedem rokov v Tibete, avšak to neznamená, že dopadol zle. Musím priznať, že zopár scén ma nudilo a dali sa pomerne ľahko prekuknúť, ale celkový dojem zo snímky mám pozitívny. Master and Commander sa mi páčil viac, ale Útek zo Sibíri má svoje čaro.