Soumrak mrtvých (2004)

Slabší rozjezd, ale poté nadprůměrná zombie komedie s množstvím originálních nápadů, navíc solidně zpracovaná. Jednotka příliš rychlého nasazení mi sedla více - byla ujetější a S. Pegg daleko víc přehrával, což byla alfa a omega tohoto filmu -, ale i tak se dojmy veskrze kladné. Jo, některý gagy vyzněly trochu do ztracena, další však naopak svojí "nečekaností" a správným tájmingem pobavily velice, ačkoliv podle ohlasů jsem to čekal přeci jen humornější. Ale komedií z podobného prostředí tolik nemáme, vybavuje se mi jen Zombieland, takže nakonec volím vyšší z uvažovaných hodnocení. I díky vedlejší roli Dylana Morana (Black Books), který svojí konzervativností a suchými hláškami dobře doplňuje hlavní dvojku. Číselně 70 %.

Hon (2012)

Neskutečné psycho začínající už někdy kolem třetiny filmu. A výborně - umně, chytlavě, nepodbízivě - natočené. Atmosféra se podařila T. Vinterberg vykreslit parádně a právě to táhne celý snímek. Žádný happy end se nekoná, avšak děsivý konec vyznívá přesně tak, jak by to člověk v kontextu předchozích dvou hodin čekal. To, že se poslední cca 2 minuty už nemluví, je pověstná třešnička. Skvělý výkon Madse Mikkelsena i malé Anniky na základě zdařilého scénáře, který asi nenechá nikoho chladným. Emoce (lítost, vztek, strach) s vámi budou hýbat neustále, zejména kvůli chování jednotlivých postav. Děj a charaktery v něm navíc nejsou černobílé, to, k čemu došlo, mělo logický základ, věříte tomu, nejsou zde ony logické díry či zkraty, které by ubíraly na autenticitě. Nemám co vytknout. Jasných pět.

Jump street 21 (2012)

Milý filmový překvapení a skvělá oddychovka, kde množství (vcelku originálních) scének a hlášek nepůsobilo trapně, jako bývá dnes poměrně často zvykem. Do role by se přesně hodili Ben Stiller a Owen Wilson, kdyby jim bylo o 20 let míň. Trochu jako Starsky & Hutch. Jednoduše akční krimi komedie se vším všudy.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Tak po pilotním díle spokojenost. Tenhle román patří v mém osobním žebříčku na třetí místo mezi kingovkama - za TO a Svědectví, a proto jsem tuhle série napjatě očekával. První díl má šťávu, jsou zde ukázány všechny důležité postavy, přičemž herci, hlavně Mike Vogel áka Barbie a Dean Norris coby jeden z radních městečka, mi do rolí vcelku sedí (jen Alexander Koch v roli Juniora zatím působí tak nějak prapodivně). BTW styl natáčení (kamera, střihy, hudba) mi docela evokuje seriál Walking Dead. Uvidíme, co bude dál, protože už předem byly avizované další série, což - stejně jako spousta dalších - vidím spíše skepticky. Ale pokud si udrží celá 1. řada alespoň úroveň pilotu, mohlo by to být zdařilé (nebo spíše ne ostuda). 1. díl: 70 %, 2. díl 60 %, 3. díl 60 %. Zatím mi tu podstatně CHYBÍ nějaké EMOCE + mi přijde na škodu, kolik se tu objevilo rozdílů oproti knižní předloze - jen aby to mělo jakože větší šťávu. Mohl si to King více ohlídat.

Velký Gatsby (2013)

Audiovizuální podívaná to je, kor pokud jste ve 3D kině, opravdu parádní. Z (i VE) filmu srší peníze na všechny strany, vychytané kostýmy, interiéry, exteriéry... nemůžu říci ani popel. Herecky to je také na velmi dobré úrovni, což už se dalo tušit podle obsazení, i když je pravda, že DiCaprio mi tu přišel slabší. Nevím, jestli tu neměl až tolik prostoru nebo mu role úplně nesedla, ale třeba Maguire hrál dle mého o třídu výš. Ale druhým dechem dodávám, že Leo snad neumí nehrát, takže i jeho průměr převyšuje spoustu jiných herců v plném nasazení. Z hudby jsem měl trochu strach, jak že nové songy zapadnou do 20. let, ale povedlo se! Žádná píseň mi nepřišla na obtíž a rapující Jay-Z tam kupodivu seděl. Aneb jak tušíte, FORMA předčila OBSAH. Příběh je i pro ty, kteří nečetli knihu (ani neznají její obsah), vcelku předvídatelný a poněkud plochý. Přesto se tu najdou scény, které ve vás probudí emoce (logicky např. závěr). Já jsem spokojen, avšak stejně tak rozporuplným kritikám rozumím. Snímek nesedne všem. A pokud chcete srovnávat s DiCapriovými TOP filmy, zklamání se asi přeci jen dostaví...

Dům voskových figurín (2005)

Jsou filmy, u nichž jste schopni přejít, že mají předvídatelné schéma a obsahují nelogičnosti. Odpustit to jsem schopen u komedií, nebo hororů. U druhého zmíněné žánru je hlavně nutné, aby vás film nenudil, báli jste se u něj a prožívali strach a zmar společně s postavami. A to tady funguje. Což je hlavní, ale i tak, kdo bude chtít si najít věci, co ho budou štvát, nebude mít problém. Asi proto těch 48 % tady na ČSFD. Mě film bavil i na druhé zhlédnutí a patří podle mě k tomu lepšímu, co se dá v hororovém rybníčku najít.

Město žen (2009) (seriál)

Příjemná oddechovka, kde se sice nic moc neděje, ale vás stejně každý díl baví. Slušně napsané a hlavně skvěle zahrané postavy. Zejména tragický ex-manžel Bobby (Brian Van Holt), dospívající, naivní syn Travis (Dan Byrd) a ženatý soused Andy (Ian Gomez). Ano, asi to je tím, že sám jsem chlap, ale právě mužské scény mi přijdou vtipnější a nápaditější. Ze ženských charakterů u mě rozhodně vede sexy čtyřicátnice, vždy vhodnou hláškou oplývající Ellie (Christa Miller). A Courteney Cox, tedy Jules, se podařilo překročit svůj vlastní stín; ač překročit je možná silné slovo, každopádně už to u mě není a nebude "jen" ta Monika z Přátel. Což je dobře, protože třeba Matthew Perry u mě už, jak to tak vypadá, na vždy zůstane Chandlerem... PRVNÍ SÉRIE: 70 %.

Requiem pro panenku (1991)

Divím se, že mi tenhle klenot až do dnešního dne unikal... Mrazivá, tíživá atmosféra od samého začátku, výborná mladičká Geislerová i Hrzánová, zručná režie Filipa Renče (jeho imho jediný fakt povedený film, ač i Román pro ženy mám rád), skvělá hudba, vygradovaný závěr... Brrr, "dobrý" psycho.

Tmavomodrý svět (2001)

Rozhodně jeden z nejlepších CZ filmů, všechny Lvy (režie, kamera, hudba a střih) jsou zasloužené, protože hudba je dokonalá, režie zručná a kamera se střihem tvoří více než nadprůměrný tandem. K scénáři nemám ani ň, film myslím vystihl události jak během, války, tak po ní realisticky (až je z toho člověku smutno). Taky tu nechybí EMOCE, což je důležitá součást každého snímku, takže... mimo trochu afektovaného Kryštofa Hádka, který tu často přehrával, zasloužených pět hvězd.

Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Klasický béčkový horor, jehož zápletku odhadnete daleko dopředu. Ale ono to snad ani áčkově zpracovat nešlo, film se drží předlohy vcelku přesně, a pokud jste ji četli (moje první Kingovka - cca 11 let zpět), tak nějak jste tušili, jakého se dočkáte výsledku. Bohužel u spousty románů se atmosféra ve filmové podobě stejně dobře vykreslit nepodaří, někde selhávají herecké výkony, někdy samotné zpracování (slabší produkce, nezdatná režie) - zde to je alespoň z části kombinace všeho, přesto si (nenároční) fanoušci hororů přijdou na své. V rámci žánru jsme pořád v průměru. 50 %