Shrek (2001)

Jeden z nejlepších animovaných filmů, co kdy vznikl. Neomrzí se, i když na něj koukáte Vánoce co Vánoce.

Trosečník (2000)

Jak napsal golfista: málo slov, přesto žádná nuda. A Tom Hanks opět geniální, neumim si moc představit v této roli někoho jiného. Závěr je možná trochu víc emotivní, ale poslední záběr (Hanksův pohled vstříc novým zážitkům) přinesl úsměv na tváři. A vztah s panem Wilson... nezapomenutelný.

Četa (1986)

Rozhodně podařenej snímek z vietnamský války, o čemž svědčí místní hodnocení. Ale stejně mě to nezasáhlo tolik, jak jsem čekal. Ano, některé scény tu jsou bezesporu nezapomenutelné (každý, kdo viděl, ví), ale... toho moralizování vážně bylo trochu moc a samotný scénář mě ničím nepřekvapil; síla snímku stojí na válečném konfliktu jako takovém, na zrůdnostech či bezmoci vojáků a obyvatelstva této země, Oliver Stone to ví a trochu prvoplánovitě na tom celou Četu postavil. Neříkám, že to musí být špatně, válečná dramata už taková jsou, ne? Ať se v tom dál nezamotávám: za mě "pouze" lepší tři hvězdy,

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Mno... vlastně zklamaný nejsem, něco takového jsem čekal, když byly oznámen i třetí díl Hobita, což je podle mě úplná blbost a jen dojná kráva pro jeho tvůrce. Jackson zde jel řádek po řádce (a i pokud si to trochu upravil, rozhodně to nebylo, aby pomohl zrychlit tempo), a proto je první cca třetina filmu dost vleklá, místy až hluchá. Jo, kouká se na to vše moc pěkně, ale... chyběl mi větší náboj, částečně i kouzlo původního Pána prstenů. Druhá půlka filmu je zábavnější, dobrá práce se střihem a kamerou + geniální hudba, kterou již známe z dřívějška. Být Hobit: Neočekávaná cesta o zkrácen na polovinu, bylo by to jedině ku prospěchu věci. Takhle mi to, z důvodu nudnějšího rozjezdu a úvodu, vychází jen na tři hvězdy, i když pěkné. PS: Kdyby tohle nebyl Hobit, ale "jen" nějaká pohádka zasazená do téhož prostředí, byla by místní hodnocení také tak vysoká...? Škoda, že to autoři takhle roztáhli, coby dva dvouapůlhodinové filmy by to bylo určitě vhodnější. Po druhém zhlédnutí 4*.

Sedm psychopatů (2012)

Nenáročnej film, zároveň však nesmírně zábavnej, za což může zejména režie Martina McDonagha, který netlačí příliš na pilu, ale zase ví, kdy se zrychlení tempa vyplatí. 7 psychopatů není pro každého, dost záleží, jestli vám zvolený humor sedne a máte jej rádi. Mně sednul více než dobře. Nenudil jsem se ani v hlušších místech, kde se jen povídalo, neboť se vždy objevilo něco, co dokázalo vyloudit upřímný úsměv či přímo (nespoutaný) smích. A scéna, kdy Rockwell v poušti vypráví Farrellovi a Walkenovi, jak by si představoval zápletku a konec Colinova románu - přičemž vše hrozně prožívá a doplňuje gesty -, je jednou z nejbláznivějších, co jsem měl možnost vidět. Dvou až tříminutový záchvat smíchu hovořil za vše. K hercům, již se zde objevují, nemůžu říct ani popel, vybráni byli skvěle. Od filmu jsem až tolik nečekal, ale spokojenost je maximální. Moc pěkné 4 hvězdy. PS: Trailer si ani nepouštějte, nic neřekne a je to docela odvar oproti filmu v celé své délce.

Mariňák (2005)

Příjemnej snímek, od kterýho jsem ale podle popisu čekal něco jinýho. Očekával jsem nějakou tu akci, boj, bitvu. Ale tohle je válečný film bez války, když to přeženu. Sice se nedá říct, že by ty dvě hodiny byly nuda, to ne, film těží z atmosféry ve výcvikovém táboře a za frontou, zaměřuje se dost na psychologii postav, přičemž můj oblíbený Jake Gyllenhaal hraje dobře, tahle role mu bez debat sedí. Jen mě dost překvapilo, že když se film více rozjede, končí. Aspoň ale není Mariňák všední podívanou. Za mě tři a půl hvězdy.

Atlas mraků (2012)

Kdo by byl řekl, že 172 minut stopáže bude MÁLO! Ty necelé tři hodiny utekly hrozně rychle. Klidně bych ještě 15-20 minut navíc přidal - čekal jsem, že film bude ještě více zamotaný a promyšlený. Nějaké ty dírky ve scénáři se totiž určitě najdou, ale je to i díky tomu, že nás Atlas mraků nutí přemýšlet. Ale jinak musím jen chválit: moc pěkně napsaný příběh(y), skvělá hudba (!), jejíž ústřední motiv jsem si broukal ještě půl hoďky po závěrečných titulkách, a úchvatné vizuální zpracování, k němuž říkám jen: wow. Tuším, že snímek nemusí sednout každému, ale tak to bude vždy (snad vyjma Vykoupení z věznice Shawshank, heh). Avšak emoce a výborně zahrané postavy - přičemž každý z hlavních herců má "na krku" několik rolí, v nichž je ani nemusíte poznat - filmu upřít nemůžete. Na čistých pět hvězd to asi nemám, ale jinak to je bezesporu jeden z nejlepších letošních počinů - u mě společně s Avengers.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Dnes už klasika. Víceméně jako kdyby se poskládaly za sebe tři díly nabušený skvělejma hláškama a scénkama od začátku do konce, jen spojené v jeden příběh. Když jsem to někdy před deseti lety viděl, v té době ještě na základce, vrylo se mi to do paměti z důvodu extrémně sprosté mluvy. Ale až teď jsem dokázal ocenit to množství více či méně skrytých vtípků a narážek. Songy, které prostupovaly celým filmem, se také povedly a vůbec nevadily (oproti některým písním objevujících se v seriálu). Za mě lepší čtyři hvězdy. PS: "Bůh je největší ku*va ze všech!"

Muž na Měsíci (1999)

Strašně moc příjemnej film. Výbornej, výjimečně nepřehrávající Jim Carrey, to je alfa i omega tohoto filmu. Scénář, vycházející ze skutečnosti, se povedl, vtipná a bláznivá místa ostře konstrastující s vážným, smutným závěrem, ač poslední scéna s otevřeným koncem dávala naději. Pod taktovkou Miloše Formana se tak podařilo natočit vyváženej snímek, kde je minimum hluchých míst. Je hezký, když se člověk může u filmu jak od srdce zasmát, tak uronit pár slz při emotivních scénách... Těžké percentuální hodnocení, mám to někde na pomezí 4 a 5 hvězd, k tomu vyššímu ale ještě něco málo chybělo. Přesto rozhodně pozitivní zážitek.